Poradniki

Dlaczego okna parują? Sposoby na zaparowane okna

Wraz ze zmianą temperatur coraz częściej można zauważyć „mgiełkę” – skraplającą się na oknach parę wodną. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób się jej pozbyć?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Skroplona para wodna pojawia się zwykle na oknach jesienią i zimą, jako efekt zwiększonej wilgotności powietrza oraz różnicą temperatur notowanych wewnątrz i na zewnątrz domu. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ot zjawisko fizyczne — ogrzane i wilgotne powietrze w kontakcie z szybą schładza się, kondensuje i osadza się na niej w skroplonej postaci. Taka „rosa” pojawia się najczęściej w dolnej części szpalty okna, bliżej parapetu i może być powodowana przez niesprawną wentylację w domu. Czasem można ją dostrzec na zewnętrznej części okien zespolonych – to wskazuje na ich bardzo wysoką „szczelność” (wysoki współczynnik izolacyjności termicznej).

Co do zasady pojawienie się skroplonej pary wodnej na oknach nie świadczy o wadzie stolarki okiennej czy nieprawidłowym ich montażu, z jednym wyjątkiem — miejscowym roszeniem szyb lub skraplaniem się wody na jej wewnętrznych częściach, w środku pakietu okiennego. Wilgoć widoczna między szybami okien zespolonych sygnalizuje  rozszczelnienie skrzydeł pakietu, czyli obniżenie ich możliwości termoizolacyjnych. W najbliższym możliwym terminie takie okna powinny zostać wymienione na nowe.

Czytaj dalej, by poznać sposoby na parujące okna w mieszkaniu »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego okna parują? Sposoby na zaparowane okna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.