Wyczyść gumowy kołnierz
Uszczelnienie drzwiczek pralki to ulubione miejsce grzyba, pleśni, osadu z proszku i każdego innego rodzaju zanieczyszczeń. Jeśli twoje pranie nieprzyjemnie pachnie mimo tego, że nie zmieniłaś proszku i płynu do płukania, powinnaś dokładnie przyjrzeć się tej właśnie części pralki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli przetrzesz jego wnętrze białą chusteczką lub papierowym ręcznikiem, znajdziesz na nich ciemny, lepki, szlamowaty osad. Jak go usunąć?
Najprostszym sposobem jest dokładne umycie kołnierza przy użyciu ciepłej wody i detergentu. Następnie nasącz obficie papierowe ręczniki octem i włóż w jego szczeliny. Pozostaw je na kilka godzin. Ocet wykazuje działanie grzybobójcze i doskonale dezynfekuje. Po upływie wskazanego czasu wyjmij ręczniki i ponownie przemyj kołnierz, aby pozbyć się zapachu octu. W przypadku wyjątkowo upartego osadu - powtórz całą procedurę. Jeśli chcesz upewnić się, że uszczelka została dokładnie oczyszczona, użyj szczoteczki do zębów do wyszorowania jej wnętrza.
Zdezynfekuj bęben
Większość nowoczesnych pralek posiada program samoczyszczenia. Aby przyniósł on pożądany efekt, trzeba nasze urządzenie nieco wspomóc. W tym celu znowu przyda ci się ocet, a także soda oczyszczona.
Wlej litr octu do podajnika proszku / płynu do prania. Sodę oczyszczoną (około pół filiżanki) wsyp w miejsce płynu do płukania. Następnie uruchom program samoczyszczący. Ze względu na intensywną woń octu, zanim zrobisz “normalne” pranie, włącz jeszcze jeden cykl piorący na najwyższej możliwej temperaturze. Po jego zakończeniu zostaw otwarte drzwi pralki, aby jej wnętrze dokładnie wyschło. Warto to uczynić z tego nawyk - dzięki temu zmniejszysz ryzyko ponownego pojawienia się grzyba i pleśni we wnętrzu urządzenia.
Umyj pojemnik na proszek, filtr i inne części
Poza bębnem i gumowym kołnierzem należy zadbać o czystość innych komponentów pralki, szczególnie podajników na proszek i filtra.
W większości modeli te pierwsze są demontowalne, co znacznie ułatwia ich czyszczenie. Umyj pojemnik dokładnie pod gorącą, bieżącą wodą a następnie włóż do octowo-sodowej kąpieli. Aby ją przygotować, do 5 litrów ciepłej wody dodaj litr octu oraz filiżankę sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj, a następnie zanurz w mieszance pojemnik na proszek do prania i pozostaw na 2-3 godziny. Po tym czasie ponownie umyj go pod bieżącą wodą.
Regularne czyszczenie filtra należy do standardowych czynności wchodzących w zakres dbania i konserwacji pralki. Poza “zwykłym” czyszczeniem, warto czasami zafundować filtrowi kąpiel octowo-sodową - taką, jak w przypadku pojemnika na proszek.
Dbaj o czystość pralki na zewnątrz
Pamiętaj, że pralka brudzi się nie tylko w środku. Od czasu do czasu należy ją dokładnie umyć i zdezynfekować także na zewnątrz. Użyj w tym celu szmatki nasączonej ciepłą wodą zmieszaną z octem.
Dorota Sokołowska/Deccoria.pl
Zdjęcie glówne: 123RF.com