Poradniki

Jak się pozbyć roztoczy z domu?

Choć często zdajemy sobie sprawę, że nasz dom jest siedliskiem roztoczy, ignorujemy ten problem. To błąd! Ich odchody mogą być groźne i to nie tylko dla alergików. Najwyższy czas zabrać się za sprzątanie i pozbyć się pasażera na gapę!
Jak się pozbyć roztoczy z domu?
REKLAMA

Zmieniaj pościel

Łóżko to to raj dla roztoczy. Gdybyśmy mogli je zobaczyć w nocy nie zmrużylibyśmy oka. Warto dbać więc o zmienianie pościeli raz w tygodniu. Nie należy także zapominać o jej prasowaniu. Roztocza giną w wysokiej temperaturze. W lecie wystarczy wywiesić pranie na zewnątrz. W zimie z kolei warto wietrzyć pościel podczas mrozu. To doskonały sposób na pozbycie się mikroskopijnych pajączków.

Regularnie odkurzaj

Dbanie o czystość podłogi gwarantuje pozbycie się przynajmniej części roztoczy. Dobrze także od czasu do czasu wytrzepać dywany i dokładnie je wyprać. Jeśli jesteśmy alergikami dobrze przy tym używać środków chemicznych, mających zabijać roztocza. Dobrym pomysłem jest także zamówienie profesjonalnego czyszczenia dywanów czy kanap. Nie należy także zapominać o wymienianiu worka w odkurzaczu, ponieważ jest on źródłem kurzu i zarazków.


Dbaj o odpowiednią temperaturę

Ciepłe i wilgotne pomieszczenia to warunki, które sprzyjają namnażaniu się roztoczy. Najlepiej utrzymywać temperaturę w okolicach 20 - 23 stopni C. Warto także codziennie wietrzyć mieszkanie, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza.

Profilaktycznie unikaj tkanin

Jeśli jesteś alergikiem lepiej unikaj zasłon, wykładzin, dywanów, poduszek i narzut. To tam najczęściej żyją szkodniki, które mogą powodować silny nieżyt nosa czy zapalenia skóry. Dobrze także rozejrzeć się za specjalną pościelą dla alergików. Tę można bez problemu kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych.

Wyrzucaj to, co niepotrzebne

Nie magazynuj w domu starych świeczników, figurek czy dekoracji, których nie używasz. Są one głównym źródłem kurzu, a więc i roztoczy. Wyrzuć także bukiety ze sztucznych i suszonych kwiatów. Te niezwykle ciężko jest doczyścić.

Walka z roztoczami bywa niezwykle uciążliwa. Nie sposób sprawdzić, czy pozbyliśmy się ich na dobre, dlatego warto powtarzać te zabiegi regularnie. Dzięki temu znów odetchniemy pełną piersią!

Dorota Śmietana/ Deccoria.pl

Zobacz najpiekniejsze kuchnie Polaków!

Zobacz więcej zdjęć! Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

alicjabialka11

Myślę, że sposób jest jeden - regularnie sprzątać. Ja odkurzam w domu co drugi dzień i nigdy nie miałam problemu z roztoczami. Pewnie zasługą jest też dobry odkurzacz, ja mam ten bezworkowy z Hoovera, przy którym nie mamy kontaktu z kurzem i brudem, dzięki specjalnemu pojemnikowi.

Mrufka7

nie dajmy się zwariować, dołączam się do przedmówców

Azbest123

Poco się przejmować czymś czego nie widać tylko chowa się w i zjada nasz martwy naskórek , przychodzą mi tylko na myśl słowa piosenki :chłop żywemu nie przepuści .Alergia to choroba cywilizacyjna wywołana nadmierną czystością więc zabijcie wszystko w domu żeby organizm nie miał z czym walczyć tylko zaczął bić się sam ze sobą ,w mało rozwiniętych krajach alergie i choroby autoimmunologiczne praktycznie nie istnieją a to zastanawiające .

Kraken

Z roztoczami żyjemy od milionów lat, są elementem naszego środowiska naturalnego, uczestniczyły w naszej ewolucji od wspólnego małpiastego przodka do dnia dzisiejszego. Nikt nie może przewidzieć negatywnych konsekwencji wyeliminowania ich z naszego środowiska, tak jak wyeliminowania mrówek, jaszczurek czy bobrów. Ekolodzy powinni podjąć zdecydowane akcje w obronie roztoczy, łącznie z przypinaniem się łańcuchami do każdego dywanu, który ktoś zamierza uprać lub akcji protestacyjnych przeciwko nadmiernej gorliwości w zmianie pościeli. Roztocza są zresztą nie jedynym obiektem godnym akcji ekologicznych. W podobnej sytuacji są np. mendoweszki, które towarzyszyły ludzkości od milionów lat, a teraz mogą być brutalnie wyeliminowane w wyniku nieodpowiedzialnych zwyczajów nazywanych obłudnie "higieną". To nie jest dobre dla dalszego rozwoju ludzkości i sprzeczne z ładem ustanowionym przez samego Boga. Ekolodzy wszystkich krajów, brońcie ludzkości przed zagładą!

libido

W pocie czoła, pod górę Syzyf kamień toczył. Gdy był już tuż pod szczytem znienacka się zatoczył. Oswobodzony kamień z góry się stoczył. Zatrzymał się dopiero w Dolinie Roztoczy. Na koniec zaś ponurą wizję przed wami roztoczę: pozbyć się roztoczy z domu to syzyfowe prace.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak się pozbyć roztoczy z domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.