REKLAMA
Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, w jakiej przestrzeni chcemy umieścić dekorację. Mamy do wyboru kilka opcji jak np. wieniec na drzwi czy stroik na stół. Następnie bardzo ważną kwestią jest wybranie i kupno lub zebranie odpowiednich materiałów: wstążek o właściwej kolorystyce, malutkich bombek, ozdóbek w kształcie prezencików, czy drewnianych gwiazdek, aniołów, reniferów, a także świeczek.
Wszystkie elementy dekoracji można również wykonać samodzielnie w domu. Stroik dzięki temu będzie tańszy, a także całkowicie ekologiczny. W tym drugim wypadku będą to: gałęzie drzewa iglastego, suszone plasterki pomarańczy, orzechy w łupinkach, szyszki, gwiazdki anyżu, laski cynamonu, malutkie pierniczki czy nawet papryczki chili. Można również wykonać nowoczesny stoik świąteczny doczepiając ozdoby na pierwszy rzut oka niekojarzące się z Bożym Narodzeniem, ale tworzące np. zimową kompozycję wykonaną z białych piór. Niezależnie jednak od stylu dekoracji do wykonania większości z nich potrzebne będą klej i sznurek.
Przystępując do wykonania klasycznego, zielonego wieńca, najpierw przygotowujemy obręcz dowolnej wielkości, z jednej elastycznej gałęzi. Przywiązujemy do niej sznurek i dokładamy krótkie wiązki, zielonych gałązek. Obwiązujemy je, by trzymały się na miejscu. Postępując dalej w ten sam sposób, stworzymy bazę pod nasz stroik. Taką samą podstawę dekoracji można wykonać także z siana, cienkich gałązek drzew liściastych lub kłosów zboża. Gdy upleciemy podobny wianek z pędów dzikiej róży pełnej owoców, inne dodatki już nie będą potrzebne. Zawsze można również kupić wiklinową obręcz i ją ozdobić.
Gdy chcemy zrobić stroik na stół także można wykorzystać gałązki iglaków i powtykać je gęsto w gąbkę florystyczną. W środku warto zostawić miejsce na świecę. Dekoracji tego typu możemy nadać również kształt choinki, by spełniała jej rolę, gdyby w domu nie było miejsca na inną. Tak wykonaną bazową formę wystarczy potem tylko udekorować według własnych upodobań. Inną bazą dla stoika, który można postawić na stole, jest np. ładnie przycięty kawałek drewna, do którego można przykleić ozdóbki. Niektórzy wykorzystują również donice lub misy zdobione świątecznymi detalami, na ich podstawie budując stoik.
Dla tych, którzy nie mają czasu, bądź cierpliwości na długie przygotowywanie świątecznych dekoracji także mamy propozycje. Świece mogą pięknie wyglądać w dużych słoikach obwiązanych bożonarodzeniową wstążką. Duża ilość małych kolorowych bombek w szklanej niewysokiej misie także nada odrobiny świątecznego nastroju.
Robienie ozdób świątecznych może być dobrą okazją na wspólne spędzenie czasu z rodziną. Daje też wiele satysfakcji. Wbrew pozorom wcale nie musi być to trudne zadanie. Zatem... Do dzieła! Koniecznie pochwalcie się swoimi dekoracjami w komentarzach!
Przeczytaj także:
"Ta produkcja wymaga wielkiej cierpliwości i precyzji" - wywiad z Małgorzatą Esse