Poradniki

Malowanie ścian - przydatne triki i wskazówki

Przemalowanie ścian, to jeden ze sposobów na szybką i tanią metamorfozę mieszkania. Oto kilka trików i sztuczek, dzięki którym praca ta będzie jeszcze łatwiejsza do wykonania. Uwaga - fachowcy rzadko dzielą się tą wiedzą. 

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Wygładzanie ścian wewnętrznych

Podstawą idealnie pomalowanych ścian jest ich gładka powierzchnia. Jak w miarę szybko uzyskać odpowiedni efekt bez większego wysiłku? Użyj pacy z siatką lub papierem ściernym. W ten sposób wygładzisz wszystkie nierówności – wystającą z uzupełnionych ubytków masę wypełniającą i szpachlę.

Malowanie ścian - jaka temperatura?

Te dwa czynniki mają niebagatelne znaczenie dla idealnego malowania ścian. Wysoka temperatura i niska wilgotność powodują szybsze wysychanie farby, co prowadzić może do powstawania smug podczas łączenia kolejnych pasm. Tak nierównomierne wykończenie z pewnością nie będzie prezentowało się atrakcyjnie. Na czas remontu zadbaj o to, by temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosiła od 18 do 25 st. C. Wilgotność powinna oscylować w granicach 60%.

Zobacz więcej zdjęć

Dlaczego taśma malarska nie trzyma się ściany?

Chyba nie ma nic gorszego, niż pomalować ściany a później oderwać taśmę malarską tylko po to, by odkryć, że niby zabezpieczona listwa pokryła się kolorowymi zaciekami. Jeśli chcesz się uchronić przed podobnymi niespodziankami, nakładając taśmę, posłuż się szpachelką, by mocno docisnąć ją do zaklejanej powierzchni.

Jaka folia malarska?

Malowanie ścian wiąże się z osłonięciem podłogi i części wyposażenia, której nie możemy przenieść lub przesunąć w inne miejsce. Czego w tym celu najlepiej użyć? Wielu pewnie sięgnęłoby po stare prześcieradła (które są przecież zwyczajnymi, przeciekającymi tkaninami…) albo folie malarskie (lepszy wybór, ale brudzący — plamy po farbie dłużej na nich schną, łatwo ubrudzić podeszwy obuwia a przez to także pozostałą część mieszkania). Spośród dostępnych opcji bardzo dobrze sprawdzą się płócienne płachty malarskie, przeznaczone dla artystów-malarzy. Są wielorazowego użycia, nie są śliskie i dobrze pochłaniają plamy.

Zobacz więcej zdjęć

Jak malować ściany i poprawnie nabierać farbę?

Co może być trudnego w nabieraniu farby na pędzel? Przecież wystarczy zanurzyć go w cieczy, odsączyć na krawędzi nadmiar i można malować. No nie do końca. Robiąc tak, sprawiasz, że cała emulsja zostaje w puszce, co czyni malowanie nieefektywnym. Sprawniej ci pójdzie, jeśli pędzel będziesz nasączał przez chwilę w farbie, a jej ewentualny nadmiar otrzepiesz, uderzając o wewnętrzną część puszki.

Malowanie wałkiem - najważniejsza zasada

Z powyższym błędem, wiąże się jeszcze jedna częsta pomyłka – malowanie pędzlem czy też wałkiem, dopóki ten nie podeschnie i nie zejdzie z niego cała „porcja” farby. To prosta droga do nierównomiernego rozłożenia barwiącej substancji i sfilcowania się materiału na wałku.

Jak przygotować nowy wałek do malowania?

Nowe wałki do malowania, niezależnie od ceny i jakości wykonania mają to do siebie, że lubią gubić cząstki włosia. Często też w runie zbiera się kurz i maleńkie śmietki, które podczas malowania mogą pozostać na ścianach. Samo oczyszczenie wałków ręką nie oczyści ich ze wszystkich zanieczyszczeń. Tutaj z pomocą przychodzą rolki do ubrań. Przejedź nimi po wałkach, a wypadające włosie i brud nie będą problemem.

Zobacz więcej zdjęć

Jak dbać o wałek malarski?

Zanim po raz kolejny użyjesz starego wałka, przytnij runo na jego bocznych brzegach. Mimo dokładnego czyszczenia to właśnie tam zbierają się resztki starej farby.

Jak odświeżyć stare pędzle do malowania?

Stare, sztywne włosie pędzla łatwo odświeżysz z pomocą gorącego octu. Zanurz w nim pędzle na ok. 25 minut, a znów będą elastyczne jak nowe.

Jak używać taśmy malarskiej?

Starą, przyschniętą taśmę malarską, którą ciężko się rozwija, wsadź na kilka sekund do mikrofalówki. Jeśli natomiast już po skończonym malowaniu masz problem z jej oderwaniem i boisz się, że wraz z nią odejdzie warstewka położonej farby, skieruj na nią ciepłe powietrze z suszarki. Pod jego wpływem klej „puści”, a ty łatwiej ją zdejmiesz.

Zobacz więcej zdjęć

Jak po malowaniu pozbyć się zapachu farby? Co neutralizuje zapach farby?

Poza tradycyjnym wietrzeniem i sklepowymi neutralizatorami warto wypróbować domowe metody. Sięgnij po:

Woda z solą
Do wymalowanego pomieszczenia wstaw misę wypełnioną roztworem wody z solą (na litr płynu przypada 7 łyżeczek soli). Solanka ma właściwości absorbujące nieprzyjemne zapachy.

Ziarna kawy
Z chemicznym zapachem farby lub lakieru skutecznie rozprawią się również ziarna świeżo palonej kawy. Przesyp je do dowolnego naczynia i ustaw w pobliżu źródła nieprzyjemnej woni.

Owoce jałowca
Garść owoców jałowca wysyp na rozgrzaną patelnię (ew. na płytę rozgrzanego piekarnika) i upraż je. Pod wpływem temperatury wydzielają one intensywną, balsamiczną woń, która neutralizuje chemiczne aromaty. Dla lepszego efektu dymem z opiekanej przyprawy można okadzić całe mieszkanie.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Malowanie ścian - przydatne triki i wskazówki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.