Taśma reparacyjna
Wykonana z włókien szklanych lub polipropylenowa doskonale sprawdzi się, kiedy przyjdzie nam uporać się z rysami i pęknięciami w ścianach oraz suficie. Założona na ubytek i zaszpachlowana zapobiegnie ponownemu pękaniu podkładu w tym miejscu. Tutaj przeczytacie, w jaki sposób z jej użyciem usunąć rysy i pęknięcia na tynku. Lepiec oznaczony jako wodoodporny sprawdzi się również jako tymczasowy uszczelniacz niedużych rur.
fot. 123RF/PICSELL
Taśma izolacyjna
Kolorowe i paskowane taśmy są stosowane do izolowania przewodów elektrycznych i zabezpieczania przedmiotów korzystających z energii elektrycznej. Zazwyczaj są one wykonywane są z folii PCV wzmocnionej klejem kauczukowym lub akrylem. Można nimi zakryć odsłonięte końcówki kabli pod napięciem nawet 600 V. Są mocniejsze, bardziej przyczepne i elastyczne od tradycyjnego biurowego lepca, dlatego czasem można zastąpić nimi zwykłą taśmę – bardzo dobrze chwyta się do drewna, metalu, tworzyw sztucznych i cegły. Odporna na wilgoć i temperatury do 90 st C.
Taśma opatrunkowa – plaster na szpuli
Ostatni rodzaj taśmy, którą warto mieć w domu jest tzw. plaster na szpuli. Wypadki chodzą po ludziach, więc warto trzymać ją w domowej i samochodowej apteczce. Przydadzą się do zabezpieczania bandaży i mocowania opatrunków na delikatnej skórze.
Taśma do naprawy samolotu
Nadal nie wierzycie, że z użyciem taśmy naprawicie prawie wszystko? Jeden z pracowników lotniska naprawiał nią kiedyś... samolot! Przedstawiciele przewoźnika zapewniali, że był to zabieg jedynie kosmetyczny – zastosowana taśma to tzw. „speed tape”, którą zazwyczaj reperuje się drobne, nieznaczące defekty. Jest odporna na wodę, rozpuszczalniki, wysoką temperaturę, ogień i promienie UV.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj więcej domowych porad:
Poradnik: Czyszczenie kostki brukowej
Układanie paneli - poradnik i często popełniane błędy
Poradnik: Jak skutecznie usunąć rysy i ubytki z paneli?
Błędy w układaniu płytek i jak ich uniknąć