Skąd biorą się pęknięcia i ubytki?
Na ogół ubytki i pęknięcia ścian powodowane są różnorodnymi czynnikami i nie zawsze będziemy w stanie dotrzeć do ich prawdziwej przyczyny. Mogą one wystąpić na skutek obkurczeń tynku i napięć materiałów wykończeniowych, a nawet z powodu wad konstrukcyjnych budynku. Nie łatwo też je rozróżnić — ślady będące wynikiem napinania tynku są wąskie (max. 0,3 mm) i często układają się w kształt pajęczyny. Uszczerbki pochodzące od naprężeń powłok wykończeniowych są szersze (podobnie zresztą jak te sygnalizujące wady konstrukcji: niewłaściwe osadzenie fundamentów lub instalacji wodno-gruntowych) i najczęściej pojawiają się w miejscach złączeń różnych materiałów (np. na łączenia płyt g-k), a także w narożach drzwi i w pobliżu okien, gdzie ciągną się zazwyczaj od kątów do podłogi lub po sufit. Najpoważniejszy rodzaj uszkodzeń — generowany przez wady osadzenia — zazwyczaj sięga bardzo głęboko wewnątrz przegrody, na której można je zaobserwować. Jeśli nie jesteśmy pewni, z jakim rodzajem pęknięcia mamy do czynienia, warto zasięgnąć porady fachowca.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Co będzie potrzebne do uzupełnienia ubytków?
Do usunięcia mniejszych ubytków na ścianie potrzebna będzie przede wszystkim odpowiednia masa szpachlowa, dostosowana do rodzaju materiału pokrywającego reperowane przepierzenie. Uszkodzenia wypełnić możemy również z zastosowaniem gipsu budowlanego lub suchych mieszanek gipsu z dodatkiem substancji odpowiedzialnych. np. za wydłużenie czasu ich nakładania. Czasem też wykorzystuje się masy akrylowe, jednak nie jest to trwałe rozwiązanie. Do usunięcia większych rys potrzebne będą taśma z włókna szklanego lub taśma polipropylenowa, które dodatkowo wzmacniamy właściwą zaprawą.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jak usuwać ubytki?
Rysę delikatnie poszerzamy metalową szpachelką, a później z użyciem abrazyjnych materiałów (najpierw drucianej szczotki, później arkuszu ściernego) czyścimy jej brzegi i usuwamy ewentualne nierówności, poszarpany tynk i szczątki farby. Odkurzaczem zbieramy pył i pozostały osad. Przed właściwą częścią szpachlowania na pękniecie nałożyć możemy warstwę wzmacniającą, która zwiększy przyczepność wybranej szpachlówki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Mniejsze, wąskie pęknięcia w kilka chwil bez większych problemów uzupełnimy, rozprowadzając wzdłuż nich cienką, nie więcej niż dwumilimetrową, warstwę masy szpachlowej. Po jej zaschnięciu papierem ściernym wygładzamy płaszczynę i zamalowujemy ją przystającym kolorem.
Poważniejsze, szersze pęknięcia reperujemy w zależności od wybranej metody:
- taśma polipropylenowa + zaprawa: najpierw wypełniamy uszczerbek zaprawą szpachlową, a następnie umieszczamy na niej taśmę i ponownie rozprowadzamy zaprawę;
- taśma z włókna szklanego — pasma taśmy najpierw przyklejamy na rysę, a następnie z użyciem szpachli przeciskamy przez nią zaprawę szpachlową;
Po skończeniu prac odnawiane miejsce wygładzamy papierem ściernym i zamalowujemy.
Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego okna parują zimą i jak sobie z tym radzić?
Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny
15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia
11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia
10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś
Nietypowe zastosowania coli w twoim domu
Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła
Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki
Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach
Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej