Poradniki

Ochrona domu przed burzą. Instalacja odgromowa – wymagania

Nadejście letniego sezonu oznacza dwie rzeczy: będzie gorąco i burzowo. W jaki sposób chronić siebie i dom przed burzą? Do czego służy instalacja odgromowa i kiedy jest wymagana?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Burza - co to jest

Burza to zjawisko meteorologiczne, podczas którego dochodzi do intensywnych opadów deszczu (a czasem gradu) oraz wyładowań atmosferycznych. Towarzyszą im rozbłyski świetlne – błyskawice oraz niepokojące efekty dźwiękowe – grzmoty. Pioruny to przeskoki ujemnych ładunków elektrostatycznych, z dolnej partii chmur burzowych, w których powstały, na ziemię. Przeczytaj, jak powstają burze i skąd biorą się pioruny. Nie sposób określić, gdzie takie wyładowanie uderzy. Pioruny szukają zazwyczaj najkrótszej drogi do ziemi, często więc trafiają w najwyżej sięgające elementy – wieże, maszty, wysokie budynki, drzewa etc.

Czy pioruny uderzają w budynki

To jednak nie jest reguła. Trudności w przewidzeniu miejsca uderzenia pioruna to dobry powód, by rozważyć zabezpieczenie budynku mieszkalnego przed przykrymi skutkami uderzenia pioruna. Doniesienia o tym, że do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, dla własnego dobra lepiej włożyć między bajki.

fot. 123RF/PICSELL

Niektóre obszary, a co za tym idzie, znajdujące się tam domostwa, są bardziej narażone na niekorzystne oddziaływania burz. Ryzyko ocenić można, rozważając kilka czynników, m.in.: częstotliwość występowania burz w danym regionie, siłę wyładowań, rodzaj zabudowy okolicy (wysokość budynków, niskie skupie domów, budynki w otwartym terenie itp.) Przeciętnie burze z wyładowaniami najczęściej występują w południowo-zachodniej części kraju. Zmiany klimatu związane z efektem cieplarnianym powodują jednak, że w Polsce będzie występować więcej gwałtownych i nierzadko groźnych w skutkach zjawisk pogodowych. 

Burza — co robić w domu? Przejdź na kolejną podstronę i dowiedz się »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Nowina

A niby co ma piorun do komórki? Komórka to tyle co co metalowy przedmiot w kieszeni.

abcgitary

Przede wszystkim dobrze działająca instalacja likwiduje dodatni ładunek budynku, przez co staje się (powinien stać się) nie widoczny dla pioruna. Instalacja z założenia nie jest po to żeby odprowadzać pioruny, tylko po to żeby pioruny nie strzelały w dom.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ochrona domu przed burzą. Instalacja odgromowa – wymagania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.