Porady domowe

Okap kuchenny: jaki kupić, gdy mamy ograniczony budżet?

Czy tańszy okap jest w stanie skutecznie oczyszczać powietrze w naszej kuchni? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy na zakup nowego urządzenia mamy mniej środków, niż byśmy chcieli.
Okap kuchenny: jaki kupić, gdy mamy ograniczony budżet?

Dobry okap kuchenny
Istnieją dwa główne kryteria, które warunkują to, czy okap jest dobry:
• głośność pracy (poziom hałasu)
• wydajność (skuteczność oczyszczania powietrza)

W praktyce oznacza to, że przy wydajności 200 m3/h poziom jego głośności wynosi poniżej 50 dB. Mamy wtedy okap, który w ciągu godziny jest w stanie pochłonąć 200 metrów sześciennych (tzw. kubików) oparów, a jego głośność na biegach początkowych (I i II) będzie pozwalała na swobodną rozmowę podczas gotowania. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa pozytywnie na okap, jest również to, czy pasuje do wystroju naszej kuchni. Dlatego trzecim parametrem, który bierzemy pod uwagę określając wyciąg jako dobry, jest jego design.

WAŻNE: dobry okap to urządzenie ciche i wydajne - na biegach początkowych jego głośność wynosi poniżej 50 dB przy wydajności 200m3/h.

Inwestycja w okap
Okap kupujemy średnio raz na 10-15 lat. Częstsza zmiana urządzenia jest niepotrzebna, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni model. W Polsce użytkownicy nadal często zostawiają wybór okapu na sam koniec. Najpierw instalują rekuperację, kupują drogie, drewniane meble oraz piekarniki i zmywarki za kilka tysięcy złotych. W rezultacie na zakup porządnego okapu brakuje już potem sensownych środków. Jest to niestety krótkowzroczne podejście.

Dlaczego inwestycja w dobry okap jest ważna?
1. Dobrej jakości okap kuchenny jest urządzeniem, które znacznie wpływa na jakość powietrza w naszym domu - staje się ono czyste i zdrowe. Kuchenne opary, niepożądane zapachy oraz tłuszcz i para wodna zostają wyciągnięte poza pomieszczenie.

2. Okap kuchenny chroni nasze meble przed gromadzeniem się wilgoci i ich uszkodzeniem oraz szybszym zużyciem. Zabezpiecza przed wdychaniem szkodliwych substancji, alergenów oraz kurzu. Tapicerowane fotele i sofy, dywany oraz meble skórzane pozostaną w dobrym stanie przez długi okres czasu.

3. Okno otwarte w kuchni na oścież przez pół dnia nie wyeliminuje powyższych problemów.

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie zakupu wyciągu jeszcze przed przygotowaniem mebli, zrobieniem podwieszanych sufitów czy zaprojektowaniem szafek. Przewidzimy wtedy także sposób i miejsce podłączenia naszego urządzenia do wentylacji.

WAŻNE: okap podłączony do wentylacji jest skuteczniejszy o 80%.

Okap kuchenny poniżej 1000 zł

Jeśli nasz budżet na okap kuchenny nie przekracza 1000 zł - musimy wydać je z głową. Najtańsze wyciągi kuchenne średniej klasy producentów bardzo szybko nas zawiodą. Dlaczego? Najprawdopodobniej trafimy na model wykonany z materiałów niskiej jakości, który będzie głośny oraz mało wydajny. Zawsze starajmy się wybrać okap najlepszy w swojej kategorii cenowej. Warto przyjrzeć się np. wyciągom kuchennym do zabudowy w szafce, które potrafią być wydajne, cechować się niskim poziomem głośności oraz być wykonane z dobrej jakości materiałów.

WAŻNE: wybierzmy najlepszy okap w danej kategorii cenowej.

Wydajność wyciągu kuchennego
Im wyższy bieg uruchomiony w okapie, tym będzie on wydajniejszy, ale zarazem głośniejszy.
Jeśli jesteś użytkownikiem, który dużo gotuje - pomyśl o zamontowaniu silnika zewnętrznego. W praktyce polega to na demontażu silnika tradycyjnego i umieszczeniu dodatkowo zakupionego silnika zewnętrznego np. na poddaszu bądź w innym pomieszczeniu.
Nadal będziemy mieć możliwość sterowania okapem z poziomu kuchni, ale zyskamy dużą skuteczność oraz praktycznie bezgłośną pracę urządzenia. Wbrew pozorom, jest to naprawdę niedrogie rozwiązanie - jesteśmy w stanie zamknąć się w kwocie 2500-3000 zł. za całość.

WAŻNE: właściwie w każdym okapie jesteśmy w stanie zainstalować silnik zewnętrzny.


Cichy okap kuchenny
Droższe modele okapów (czyli takie powyżej 5000 zł) są zwykle wykonane z wysokiej jakości materiałów, mają nowoczesny i funkcjonalny design, są energooszczędne oraz ciche. Stosuje się w nich również różne innowacyjne technologie, które są niespotykane w okapach z niższej półki cenowej. Jest to np. system NRS (Noise Reduction System), który sprawia, że głośność pracy urządzenia jest obniżona nawet o 86%. Dzieje się tak przez zastosowanie unikalnych materiałów dźwiękochłonnych.

Kupno słabego okapu kuchennego to zły pomysł
Jest wiele powodów, dla których nie warto inwestować nawet mniejszych pieniędzy w słabej jakości okap kuchenny. Dlaczego? Ponieważ w praktyce staniemy się właścicielami okapu, który:

•    będzie się go trudniej czyściło
•    pozostawi w pomieszczeniu wszystkie opary i nieczystości
•    będzie wykonany ze słabej jakości elementów
•    pozostawi powietrze dusznym i brudnym, co zwiększy ryzyko powstania alergii lub grzyba
•    będzie się gorzej prezentował (będzie brzydszy)
•    zwiększy nasze rachunki za prąd
•    będzie głośno pracował
•    przyczyni się do szybszego uszkodzenia mebli

Podczas wyboru okapu zawsze dokładnie zapoznajmy się z jego specyfikacją techniczną, weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia, zwróćmy uwagę na oświetlenie w nim wykorzystane (najlepiej, żeby było energooszczędne). Wybierzmy urządzenie, które będzie najlepszej jakości w swojej kategorii cenowej. Jeśli spełnimy wszystkie te warunki - przez najbliższą dekadę będziemy cieszyć się z wydajnego, cichego i dobrze zaprojektowanego urządzenia.

 

Zdjęcie główne: okapykuchenne.pl
/(Okap wyspowy ELICA SERENDIPITY ISLAND IX/A/120X60
)

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.