Sypialnie mogą różnić się stylami, jednak zawsze łączy je jeden element: łóżko - najczęściej - stoi pod ścianą. I właśnie ta ściana, która styka się z zagłówkiem mebla, jest najważniejsza podczas urządzania pokoju do spania. To ona wiedzie aranżacyjny prym, wyznacza charakter całego pomieszczenia. Z tego względu zamieszczone na niej dekoracje nie powinny być dziełem przypadku. Wybór wykończenia nie zawsze jest łatwy, a mnogość rozwiązań dostępnych na rynku przyprawia o ból głowy. Celem rozwikłania tego problemu, prezentujemy najciekawsze pomysły, którymi warto inspirować się, aranżując przestrzeń u wezgłowia.
Cegła
Od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Występuje w wielu odmianach, wzorach, kolorach i fakturach, dzięki czemu jest atrakcyjną alternatywą dla tapet czy farb. Naturalnie wpasowuje do wnętrz o industrialnym charakterze, gdzie stanowi akcent przełamujący lub urozmaicający ogólną surową formę. Dobrze odnajdzie się także w bardziej obfitych stylistykach – rustykalnej czy prowansalskiej. Cegła jest dość uniwersalna i bardzo łatwo zbudować wokół niej zachwycającą aranżację.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Beton
Podobnym rozwiązaniem jest obudowanie ściany gipsowymi panelami lub zaimpregnowanymi betonowymi płytami. Chociaż materiały te wydają się skrajnie chłodne i nieprzyjemne, łatwo ujarzmić je i oswoić przy pomocy „miękkich” i delikatnych dodatków np. ogromnych miękkich poduch ułożonych na łóżku czy puszystych dywanów okrywających podłogi.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Farba
To jedna z bardziej oczywistych opcji, co wcale nie oznacza, że mniej efektywna. Ogrom możliwości stwarzają różne rodzaje emulsji, zastosowana technika malowania, bogata paleta kolorów i sposoby ich łączenia – wszystko zależy od naszej wyobraźni i ograniczeń finansowych. Przecież ściana nie musi być kolorystycznie jednolita – dobrze będą wyglądać na niej kompozycje oparte na kontraście – pasy lub inne formy geometryczne. Na tynku pojawić się mogą nawet malowidła artystyczne np. portret osób korzystających z tego pokoju lub wzory odrysowane od specjalnego szablonu lub naklejki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Tapety i fototapety
Papierowe obicia ścian wracają do łask, głównie dlatego, że dzięki nim stosunkowo szybko i nietrudno jest stworzyć unikatową aranżację. Tapety i fototapety przedstawią wszystko to, co zamarzą sobie stali bywalcy pokoju sypialnianego. U wezgłowia łóżka pojawić się mogą figury geometryczne, podobizna ulubionej postaci ze znanych dzieł popkultury, krajobraz z każdego zakątka świata, ogromne zdjęcie rodzinne, czy też misterny, kwiatowy ornament.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Meble
Rozwiązanie ładne, funkcjonalnie i nowocześnie. Zabudowanie ściany za łóżkiem szafkami lub półkami to sposób na zaoszczędzenie miejsca w sypialni, więc warto go rozważyć, jeśli urządzamy niewielki pokoik w mieszkaniu w bloku. Modułowe półki i szafy nad łóżkiem wyglądają dużo lepiej niż toporne meblościanki. Są równie pojemne, a dają możliwość dowolnego ułożenia segmentów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Drewno
Jeszcze jakiś czas temu o boazerii myślano z odrazą, teraz drewno znów zaczyna gościć na ścianach. Nieco zmodyfikowano dawny trend — dużo większą uwagę zwraca się na zachowanie i wyeksponowanie charakterystycznej faktury drewna i jego naturalnego koloru. Walory tego surowca podkreśla się bejcami i olejami, w bardziej śmiałych wersjach przemalowuje się go na fantazyjne, żywe kolory. Wbrew pozorom, drewno, podobnie jak cegła, odnajdzie się w każdym stylu. Zamontować je można w formie fornirów na płytkach MDF, bali, czy nawet desek podłogowych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Sztukaterie
Na fali popularności rzeczy „retro” i „vintage” wraca również sztukateria, czyli półpłaskie dekoracje naścienne, tradycyjnie wykonywane z gipsu, a obecnie z taniego styropianu lub poliuretanu. Przy pomocy środków utwardzających na ścianach montuje się gzymsy, listwy, pilastry (płaskie „filary”) oraz ozdobne rozety, przedstawiające roślinno-kwiatowe kompozycje.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Więcej niż podłoga? Podłoga z drewna
Drewno w łazience – wady i zalety
Zakręceni na punkcie drewna. Oryginalne drewniane akcesoria i meble
Dla miłośników naturalnego drewna - czyli wnętrza w stylu rustykalnym
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Delikatna, kobieca sypialnia. Kliknij!