Czyścik do żaluzji
Mycie żaluzji jest niewdzięcznym i trudnym zadaniem. Cienkie blaszki wyginają się i zachodzą na siebie, przez co ciężko się do nich dostać i dokładnie je wyczyścić. Chyba że mamy w domu specjalny „czyścik” – jeśli nie, nie ma co załamywać rąk! Podobne narzędzie można wykonać samemu. Potrzebne będą szczypce (np. do grilla) i dwie myjki do naczyń. Natnij gąbki w miejscu, gdzie miękka część łączy się z tą szorującą. Otwory powinny być na tyle duże, by zmieściły się w nich końcówki szczypiec. Wetknij je w gąbki i gotowe, można brać się do sprzątania.
Jak wyczyścić wiatrak?
Jak szybko i sprawnie umyć ażurową osłonę wentylatora? Prostokątną gąbkę natnij wzdłuż i wszerz, tworząc coś w rodzaju szachownicy. Z takim narzędziem z łatwością dotrzesz do każdego metalowego elementu ożebrowania i wyczyścisz je ze zbierającego się kurzu.
Podlewanie roślin
Zapominasz o regularnym podlewaniu domowej zieleni? I na to mamy radę. Przygotuj nową, suchą gąbkę i doniczkę z ziemią. Materiał włóż do pojemnika, przysyp warstwą podłoża. Przesadź okaz i uzupełnij naczynie ziemią do pełna. Gąbka zmagazynuje nadwyżkę wody i w przypadku okresowej „suszy” zapewni roślinie prawidłowe nawilżenie.
Czyszczenie węża ogrodowego
Przetnij gąbkę wzdłuż spojenia miękkiej i szorującej części. Tę drugą zwiń w rulon i wetknij do węża ogrodowego, od tej strony, którą przymocowujesz do ujścia kranu. Aby przeczyścić przewód, nałóż go na króciec i odkręć wodę na pełny strumień. Pod wpływem ciśnienia myjka zostanie przeciśnięta przez ogumienie, przy okazji wydobywając zalegający w nim brud.
Poręczny wkład chłodzący
Zanurzając w wodzie kilka gąbek i chowając je do zamrażarki w szczelnych opakowaniach, przygotujesz poręczne wkłady chłodzące. Możesz schładzać nimi przenośną lodówkę turystyczną lub w razie potrzeby zastosować jako okład łagodzący ból po stłuczeniach i innych kontuzjach.
Ochrona podłogi przed zarysowaniami
Zrezygnowałeś z dywanów, by wyeksponować piękną podłogę, jednak martwisz się teraz, że ciężkie meble zarysują jej nieskazitelną powierzchnię? Spokojna głowa, sięgnij po gąbki. Potnij je na kawałki i naklej na spodniej części nóżek wyposażenia. Od teraz przesuwanie krzeseł lub stolika z kąta w kąt nie tylko nie uszkodzi posadzki, ale też będzie dużo wygodniejsze.
Kiełkownica
Po co wydawać pieniądze na kiełkownicę, skoro ta zrobiona domowym sposobem ze zwykłej myjki do naczyń kosztuje grosze? No właśnie, też tego nie rozumiemy. Natnij gąbkę wzdłuż, tak by utworzyć kilka rządków. W powstałe przestrzenie powtykaj nasionka i zalej całość wodą. Odłóż je na talerzyku lub podstawce w ciepłe miejsce i czekaj. Już wkrótce z gąbki wyrosną pierwsze kiełki!
Przeczytaj: Wyblakła czerń, skurczony sweter? Nie ma problemu. Domowe sposoby na wpadki z praniem »
Sfilcowane ubrania
Zmechacenia to efekt zużywania się tkaniny. Drobne kulki prędzej czy później pojawią się na każdym ubraniu uszytym z dzianin wełnianych, bawełnianych, a także flauszu i niektórych syntetycznych tkanin kostiumowych. Nie ma sposobu, by uniknąć brzydkich śladów filcowania, można jedynie doraźnie je usuwać. W tym celu potrzebna będzie zwyczajna, czysta gąbka do naczyń. Rozłóż sfilcowaną odzież na płasko i delikatnie przetrzyj ją szorstką stroną.
Sierść zwierząt
Każdy wie, że zwierzak w domu to nie tylko przyjemności. Dbanie o pupila to pestka, ale sprzątanie jego wszędobylskiej sierści może wyprowadzać z równowagi. Prostym sposobem, by pozbyć się jej z tekstylnej tapicerki lub dywanu jest przetarcie ich zwilżoną gąbką. Zadziała równie skutecznie, jak stary, sprawdzony sposób z wilgotną gumową rękawicą.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne 123RF/PICSELL
Uratowane przed wysypiskiem śmieci, odnowione i przemienione w unikalne meble
Przeczytaj także:
Elektrośmieci. Daj im drugą szansę!