Porady domowe

Jak się pozbyć brudu i mchu z kostki brukowej? Genialny sposób za niecałe 2 złote

Wielu właścicieli posesji decyduje się na wyłożenie podjazdu i ścieżek wokół domu kostką brukową. To solidne i trwałe rozwiązanie, choć ma swoje minusy. Z czasem nawierzchnia narażona na działanie różnorodnych czynników pokrywa się brudem, a często też porasta mchem, przez co wygląda na zaniedbaną. Zastanawiasz się, czy można przywrócić jej dawny blask domowym sposobem? Sprawdź, jak usunąć mech i brud z kostki brukowej za pomocą kuchennego produktu, na który wydasz mniej niż 2 złote.

Jak się pozbyć brudu i mchu z kostki brukowej? Genialny sposób za niecałe 2 złote
Mech i brud znikną z kostki brukowej dzięki produktowi za niecałe 2 zł. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak zapobiegać powstawaniu mchu na kostce brukowej?

Mech to roślina, która jest w stanie rozwijać się na niemal każdej powierzchni. Wyrośnie wszędzie tam, gdzie jest wysoka wilgotność i sporo cienia. Właśnie takie warunki znajduje na kostce brukowej, na którą po opadach deszczu czy śniegu nie dociera słońce. Zielone wykwity początkowo pojawią się wyłącznie w szczelinach, ale z czasem mogą zająć nawet samą kostkę, co nie tylko będzie ją szpecić, ale też zniszczy nawierzchnię. Dlatego niezwykle ważne jest zapobieganie powstawaniu mchu na kostce brukowej. Oto kilka kroków, które możemy podjąć, aby się przed nim uchronić:

  • O nawierzchnię z kostki brukowej powinniśmy dbać przez cały rok, aby nie było na niej mchu. Najważniejsze jest utrzymywanie jej w czystości, nie możemy więc dopuszczać do zalegania na niej liści, ściółki i innych odpadów. Co najmniej raz w tygodniu pozbywajmy się zanieczyszczeń za pomocą miotły lub dmuchawy;

  • Mech nie będzie rósł w miejscach, gdzie nie znajdzie wilgoci. Dlatego warto znaleźć sposób na odprowadzenie wody z kostki brukowej, np. zapewniając odpowiednie nachylenie nawierzchni (minimalny spadek powinien wynosić 3%). Dzięki temu woda nie będzie gromadzić się na kostce, lecz spływać na boki. Warto też wystawić zacienione obszary na działanie słońca – przycinając gałęzie, przesadzając rośliny lub przestawiając elementy małej architektury ogrodowej (huśtawkę, ławkę czy duże donice);

  • Nie zwlekajmy z pozbywaniem się mchu. Nawet jeśli pojawi się niewielki zielonkawy nalot, błyskawicznie go usuńmy. Jeżeli zdąży się rozrosnąć i zadomowić na naszej kostce brukowej, zwalczenie go okaże się dużo trudniejsze.

Mech najlepiej rośnie na kostce brukowej znajdującej się w cieniu. Mech najlepiej rośnie na kostce brukowej znajdującej się w cieniu. Fot. Barbara Machalska-Cyran/deccoria.pl

Przeczytaj również: Groźna kuzynka osy i szerszenia. Gdzie klecanka buduje gniazda i jak się jej pozbyć?

Jak usunąć mech i brud z kostki brukowej?

Kostka brukowa jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do utwardzania podjazdów, tarasów czy ścieżek. Jest estetyczna i wytrzymała, ale nawet tak trwałe rozwiązanie nie jest całkowicie odporne na działanie czynników zewnętrznych. Z biegiem czasu nawierzchnia się brudzi – często widoczne są na niej tłuste plamy, ślady rdzy i inne przebarwienia. Równie dużym problemem są mchy, chwasty i porosty, które znajdują wśród równo wyłożonych kostek idealne środowisko wzrostu. Porowata struktura bruku sprawia, że niechciane zanieczyszczenia wnikają w głąb materiału, więc przywrócenie mu idealnego wyglądu często okazuje się wyzwaniem.

Na szczęście samodzielne wyczyszczenie kostki brukowej z mchu i brudu jest możliwe, a na dodatek nie wymaga od nas stosowania drogiej chemii. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki, gdzie znajdziemy kwasek cytrynowy. Tak, ten środek za niecałe 2 zł pomoże błyskawicznie uporać się z niechcianymi plamami i mchem na podjeździe. Jak użyć kwasku cytrynowego do czyszczenia kostki brukowej? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Do 1 l letniej wody wsypujemy 5 łyżek kwasku cytrynowego i dokładnie mieszamy;

  • Tak przygotowanym roztworem polewamy zabrudzenia na kostce brukowej oraz miejsca, gdzie rośnie mech. Zostawiamy na ok. 15 min;

  • Po tym czasie mokrą nawierzchnię i szczeliny szorujemy za pomocą twardej szczotki;

  • Na koniec całość spłukujemy wodą. Nawierzchnię możemy również osuszyć dmuchawą, jeśli taką mamy.

Opisany wyżej sposób jest bezpieczny dla środowiska, a także samej nawierzchni. Jeśli zmagamy się z poważnymi zabrudzeniami oraz silnym rozrostem mchu, możemy zwiększyć ilość stosowanego kwasku cytrynowego.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Jak samemu umyć kostkę, ile kosztuje czyszczenie kostki brukowej?

Wyczyści brudne framugi, a szyby będą lśniące. Domowy miks do mycia okien

Mieszam trzy składniki i zalewam fugi na balkonie. Schodzi nawet najstarszy brud

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.