Porady domowe

Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?

Jajek nie powinno się trzymać w papierowych opakowaniach, w których są sprzedawane. Folia, w którą pakowane są sery i wędliny powoduje błyskawiczne ich psucie, a sałatki są największym źródłem bakterii. Zepsuta żywność wydziela nieprzyjemny zapach i może być groźna dla zdrowia. Jak prawidłowo przechowywać produkty, pozbyć się bakterii i przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze? To wszystko dzisiaj u nas!

Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?

Które produkty najczęściej się psują?

Zdarza Ci się, że wyrzucasz spore ilości jedzenia, które kupiłeś dosłownie kilka dni temu - a już nie nadają się do spożycia? Prawdopodobnie nieumiejętnie rozmieszczasz produkty w swojej lodówce. 

Poniżej doradzamy, jak prawidłowo przechowywać żywność. Dlaczego to takie ważne? Pamiętaj, że dbając o lodówkę dbasz o swoje zdrowie i oszczędzasz pieniądze! 

 1.    Codziennie przeglądaj jedzenie, które masz w lodówce i usuwaj nieświeże. To ważne, ponieważ pleśń i inne bakterie bardzo łatwo przechodzą z jednego produktu na inny -  "zakażając" całą lodówkę.
 2. Jajka zaraz po przyniesieniu ze sklepu wyjmij z papierowych czy plastikowych wytłoczek. Te opakowania są źródłem bakterii i powodują psucie innych produktów. Jajka trzymaj w specjalnie na nie wydzielonych półeczkach w lodówce (zwykle znajdują się z dala od innej żywności).
 3. Najczęściej sprzedawcy pakują wędlinę i sery w folię. Folia przyspiesza psucie się żywności i po kilku dniach wędlina będzie już nieświeża. Jeśli chcesz, by dłużej zachowała świeżość, przełóż ją do papieru śniadaniowego i nie zawijaj - aby „oddychała”. Sery, wędliny i gotowane potrawy, takie jak zupy, powinny być przechowywane na środkowej półce lodówki.
 4. Surowe mięso, ryby i jajka to ogromne źródło bakterii.  Powodują szybsze psucie się innych produktów. Surowe mięso powinno być odizolowane na osobnej półce – jak najdalej od wędlin i serów. Przechowuj je w lodówce nie dłużej niż 1 dzień. Jeśli masz zamiar trzymać je dłużej – lepiej zamroź.
 5. Zamknięte puszki, słoiki, owoce i słodycze możesz wyjąć z lodówki i trzymać w szafce kuchennej. Nie wymagają chłodzenia, a jedynie niepotrzebnie zajmują miejsce.
 6. Jedzenie nie powinno dotykać tylnej ścianki lodówki, gdyż utrudnia to cyrkulację powietrza.
 7. Sałatki i surówki trzymaj jak najdalej od surowych ryb i mięs, ponieważ są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Sałatki najlepiej trzymać w szczelnych pojemnikach próżniowych. 
 8. Aby owoce z otwartej puszki dłużej zachowały świeżość, przełóż je do szklanego naczynia wraz z zalewą. Zalewa powinna przykrywać owoce.
 9. Nie trzymaj sztućców w otwartej pojemnikach czy puszkach z jedzeniem, gdyż wtedy bardzo szybko rozmnażają się na nich bakterie.
 10. Owoce i warzywa trzymaj na samym dnie lodówki. Powinny być wyjęte z woreczków i ułożone w miarę luźno, co zapewni odpowiedni przepływ powietrza. Gdy są ułożone zbyt ciasno, brak dostępu powietrza może spowodować przemianę azotanów zawartych w niektórych warzywach w azotyny, które są niebezpieczne dla zdrowia. Szuflady do przechowywania warzyw możesz wyłożyć papierowym ręcznikiem, który pochłonie nadmiar wilgoci. Pamiętaj, że woda pozostająca na umytych owocach powoduje, że bardzo szybko pleśnieją (w szczególności cytryny).
 11.  Temperatura w lodówce nie powinna przekraczać 6 stopni.
 12.  Bakterie dużo szybciej rozmnażają się w produktach pozostawionych w niedomkniętych puszkach i słoikach.
 13.  Na najwyższej półce lodówki przechowuj takie produkty jak jogurty, kefiry czy serki homogenizowane.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki?

 1. Umyj dokładnie lodówkę wodą z płynem do naczyń i octem. Następnie spłukaj ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny. Na koniec starannie wysusz lodówkę, ponieważ wilgoć idealnie sprzyja rozwojowi bakterii. Lodówkę trzeba myć nie rzadziej niż raz w miesiącu. Wnętrze lodówki nie powinno się myć detergentami, gdyż potem ta sama „chemia” przedostanie się do jedzenia.
 2. Produkty o intensywnym zapachu włóż do szczelnych pojemników.
 3. Połóż na talerzu zmiętą gazetę lub wysuszone liście z zaparzonej herbaty – świetnie wchłaniają zapach ryby. 
 4. Wstaw do lodówki na kilka godzin kieliszek z octem.
 5. Na najniższej półce lodówki umieść talerzyk lub pojemnik, na który możesz położyć (dowolnie):
 • kilka łyżek sody oczyszczonej, 
 • kilka łyżeczek kawy mielonej,
 • połówkę cytryny,
 • świeże mleko,
 • kilka łyżeczek proszku do pieczenia,
 • kilka łyżeczek aromatu waniliowego,
 • kawałki obranego jabłka,
 • goździki.

Najlepsze są oczywiście produkty sypkie, bo nie ma niebezpieczeństwa, że się wyleją. Wyżej wymienione pochłaniacze zapachów należy wymieniać koniecznie raz w tygodniu, ponieważ po tym czasie tracą swoje właściwości. 

 1. Do lnianego woreczka włóż węgiel drzewny lub zwykły leczniczy (carbo) i połóż na najniższej półce w lodówce.

Pewnie większość z rad przez nas opisanych doskonale znacie i stosujecie na co dzień. Jesteśmy ciekawi czy macie jakieś swoje ulubione, sprawdzone sposoby pozbywania się przykrych zapachów z lodówki, których nie ma na naszej liście?

Agnieszka Śliwińska/Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.