Porady domowe

Malowanie mieszkania: Jak przyspieszyć schnięcie farby?

Malowanie nie jest zajęciem dla niecierpliwych. Po frajdzie machania pędzlem zawsze przychodzi ta nudna część – czekanie, aż farba wyschnie. Sprawdź, jak możesz przyspieszyć ten proces.

REKLAMA

Fot.123RF.com

To, jak długo będziesz musiał trzymać ręce z daleka od ściany, zależy przede wszystkim od czterech czynników.

Rodzaj farby

Olejna wystawi twoją cierpliwość na poważną próbę – sucha na dotyk staje się dopiero po 6-8 godzinach, a gotowa na pokrycie kolejną warstwą – po upływie doby. Dużo szybsza jest pod tym względem farba dyspersyjna – sucha na dotyk może być już po godzinie, a gotowa do dalszego malowania po 4 godzinach. Dokładne czasy schnięcia są zwykle podane na etykiecie. Jeśli więc należysz do niecierpliwych – przede wszystkim wybierz odpowiednią farbę.

Zobacz więcej zdjęć

Sposób nanoszenia

I nie chodzi tu o pędzel czy wałek, ale o to, jak grubo pomalujesz powierzchnię i czy nie pospieszysz się z nanoszeniem kolejnej warstwy. Jeśli naniesiona przez ciebie warstwa będzie za gruba albo zaczniesz drugi cykl malowania, zanim poprzednio naniesiona farba wyschnie, całość będzie schła dłużej, a otrzymana powłoka będzie nierówna i pofałdowana. Generalnie bezpieczniej jest nałożyć dwie cienkie warstwy niż jedną grubą. Czas czasem, ale w niektórych przypadkach naprawdę nie warto się spieszyć.

Zobacz więcej zdjęć

Wilgotność

Jeśli w powietrzu jest zbyt wiele wilgoci (jak to bywa w łazience lub kuchni), farba będzie schła wolniej. Zależy ci na czasie? Włącz klimatyzację (jeśli ją masz), podkręć kaloryfer lub, jeśli na zewnątrz jest ciepło, po prostu otwórz okno.

Zobacz więcej zdjęć

Wentylacja

W pomieszczeniu o słabym przepływie powietrza farba będzie schła dłużej – to oczywiste. Jeśli więc dzień nie jest wyjątkowo upalny albo deszczowy, otwórz szeroko okna i zrób porządny przeciąg.

Zobacz więcej zdjęć

Pamiętaj też o tym, że nawet jeśli farba jest sucha na dotyk, może nie być jeszcze gotowa do normalnego użytkowania. Zwykle, zanim ulegnie ona całkowitemu utwardzeniu – czyli po ulotnieniu się wszystkich rozpuszczalników – mija kilka dni. W zależności od rodzaju farby może to być nawet 30 dni!

Deccoria.pl

Malowanie ścian - przydatne triki i wskazówki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Malowanie mieszkania: Jak przyspieszyć schnięcie farby?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.