Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Najlepsze sposoby na zaschnięty silikon – sprawdź je!

Czasami silikon przestaje być szczelny – wówczas może pęknąć i stracić swoją przyczepność do płytek ceramicznych albo kabiny prysznicowej. Nie ma innej rady – trzeba będzie go niezwłocznie usunąć i położyć nową warstwę, aby zabezpieczyć daną powierzchnię przed działaniem wilgoci.

Najlepsze sposoby na zaschnięty silikon – sprawdź je!
Fot.123RF.com

Jak się pozbyć zaschniętego problemu?

Jeżeli chcesz pozbyć się silikonu z powierzchni twardej i gładkiej, będzie to najmniejszy problem. Przy jeszcze miękkim silikonie możesz bowiem zalać go po prostu dużą ilością zwykłego płynu do mycia naczyń, a po kilku minutach zebrać go ścierką, gąbką lub nawet papierem toaletowym! Jeśli jednak silikon zacznie tężeć lub, co gorsza, pojawią się plamy, najlepiej będzie zaczekać do czasu, aż ten całkiem stwardnieje. Dopiero później możesz ostrożnie podważyć go, np. szpachelką, a następnie delikatnie zdejmować skrobakiem.

Usuwanie starego silikonu jest już nieco trudniejsze – pozbyć się go możesz, chociażby ostrym narzędziem, jak spiczasty nożyk. Taka praca wymaga ogromnej precyzji oraz uwagi, ponieważ łatwo można uszkodzić płytki bądź powierzchnię kabiny prysznicowej. Jeśli nie uda się usunąć całości silikonu, z całą pewnością przydadzą się środki chemiczne, takie jak zmywacz czy tradycyjny rozpuszczalnik. Może to być również specjalny preparat. Uważaj jednak, bo takie preparaty mogą spowodować matowienie powierzchni z tworzywa sztucznego!

Usuwanie silikonu z płytek jest proste, jeżeli substancja jest jeszcze świeża. Ważne jest szybkie działanie – rozlany silikon zdejmujesz szpachelką, a resztę zbierasz na ścierkę czy papier. Trzeba zalać go wspomnianym płynem do naczyń – wówczas silikon zmiękczy się i rozpuści. Ważne jednak, aby nie dodawać do mieszanki wody, gdyż może nie zadziałać! Po rozpuszczeniu się silikonu należy zetrzeć go z płytek ceramicznych i wytrzeć suchą ścierką.

Możesz również spróbować niedużą ilość tężejącego (albo zaschniętego) silikonu obłożyć kostkami lodu! Dzięki temu silikon stwardnieje i pokruszy się. Resztki silikonu ostrożnie usuniesz z kolei żyletką albo nożem do papieru. Pamiętaj również o tym, żeby nie moczyć wodą jeszcze miękkiego silikonu – może się on bowiem rozmazać na ścianie bądź podłodze! A może zainteresuje cię również ten materiał o uszczelnianiu kabiny prysznicowej?

Usuwanie starego silikonu

Jeśli silikon jest już stary, możesz pozbyć się go dwoma sposobami – „na sucho” albo za pomocą odpowiedniego środka chemicznego. Oba sposoby opierają się na metodzie mechanicznej:

a) „na sucho” – skrobanie za pomocą nożyka pod odpowiednim kątem. To metoda pracochłonna i wymagająca wyjątkowego skupienia,

b) środki chemiczne – najlepiej działają specjalistyczne preparaty. Środki chemiczne zmiękczają stary silikon, osłabiając ich przyczepność do podłoża i ostatecznie odrywając od niego. Większość środków zaczyna działać już po kilkunastu minutach od nałożenia – później wystarczy zdjąć całość np. szpachelką. W razie konieczności należy powtórzyć czynność kilka razy, zmyć oczyszczoną powierzchnię wodą, a także osuszyć ją tuż przed nałożeniem nowej warstwy silikonu.

W wymienionych zestawach powinny znajdować się pędzelki, którymi z łatwością nałożysz preparat na silikon wszędzie tam, skąd chcesz się go pozbyć. Wystarczy odczekać określony czas (poczytaj o tym w instrukcji znajdującej się w opakowaniu) i usunąć resztkę silikonu przy pomocy dołączonej do zestawu szpatułki. Pamiętaj o tym, że jeśli nie chcesz usunąć całego silikonu, to musisz zabezpieczyć go taśmą malarską! Gorzej, jeżeli substancja chemiczna już wedrze się na część, jakiej nie chcesz poprawiać – wtedy trzeba będzie usunąć… całość.

Jak widzisz, metod jest naprawdę wiele – możesz wykorzystać proste sposoby i użyć rzeczy, które na pewno posiadasz w mieszkaniu. Zapewne trzymasz gdzieś rozpuszczalnik lub nóż do tapet i będziesz mógł spróbować pozbyć się silikonu tradycyjnym sposobem. Jeśli jednak obawiasz się zarysowania powierzchni kafelek czy urządzeń sanitarnych, udaj się do sklepu i kup dedykowaną skrobaczkę do silikonu oraz środki chemiczne, które na pewno sobie z nim poradzą.

A co, gdy substancja zaschnie ci na rękach?

Jeżeli silikon podczas rozprowadzania dostał się na ręce albo narzędzia, nie panikuj! Należy szybko działać, jeszcze zanim silikon się utwardzi. Postaraj się błyskawicznie usunąć go za pomocą papierowego ręcznika – miękka substancja powinna bez problemu zejść. Pamiętaj, że im szybsza będzie reakcja, tym większa szansa na pozbycie się substancji.

Jeśli jednak nie zdążyłeś i substancja stwardniała, to ręcznik papierowy raczej niewiele już pomoże. Brudne ręce lub narzędzia koniecznie przemyj dużą ilością zimnej wody oraz szarego mydła – oczywiście, o ile możesz pozwolić sobie na zanurzenie narzędzi. Czynność trzeba będzie powtarzać aż do momentu, kiedy całkowicie pozbędziesz się materiału!

Przeczytaj również: Sprzątanie po remoncie. Jak usunąć resztki farby, fugi i cementu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.