Podczas odświeżania mieszkania wybór dywanu schodzi zwykle na drugi plan. Ważniejsze są kolory ścian, podłoga, kształt mebli. O okryciu podłoża myślimy dopiero na końcu, co jest zasadniczym błędem. Niedopasowane bowiem tego elementu do całości może zepsuć całą aranżację.
Dywan rozłożony na podłodze nie jest jedynie prostą ozdobą, nikłym dodatkiem. Wręcz przeciwnie, ze względu na miejsce położenia i wymiary należy go traktować raczej jako spoiwo, które nie tylko scala, ale również akcentuje całą aranżację.
Jeśli zatem myślimy nad odświeżeniem wyglądu naszego mieszkania, dywan powinien być pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Zwłaszcza że bardzo łatwo zastąpić go nowszym modelem - z innym umaszczeniem, wzorem czy długością runa. Wierzcie, że ta jedna, wydawałoby się drobna, modyfikacja potrafi całkowicie odmienić dane wnętrze.
Poza tym, dywan lub chodnik rozwinięty na posadzce tłumi dźwięki, no i odpowiada za poczucie wygody mieszkańców – w końcu stąpanie po miękkiej tkaninie jest dużo przyjemniejsze niż pomykanie po pięknej, ale zimnej posadzce.
Właśnie z tych powodów wybór dywanu nie powinien być dziełem przypadku. Na co więc zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego „futrzaka”?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Kolory
Nie tylko przy wyborze dywanu, ale podczas w ogóle urządzając mieszkanie warto kierować się zasadą 60:30:10, która podpowiada, ile wybrać i w jakich proporcjach łączyć kolory.
Pierwsza liczba wyznacza „barwę dominującą”, którą należy pokryć 60% dostępnej powierzchni. Zazwyczaj stosuje się ją na ścianach. Kolejne 30% zarezerwowane jest dla wyposażenia, czyli między innymi dywanu. Jego umaszczenie (podobnie jak wygląd pozostałych mebli) powinno być uzupełnieniem dla głównej barwy, wyróżniającym się na jej tle. Ostatnie 10% stanowią drobne dodatki i ozdoby, dobrane do reszty na zasadzie kontrastu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jeśli z takim zestawieniem kolorystycznym aranżacja wnętrza nadal wydaje się nam nieco monotonna, urozmaicić je można przy pomocy wzorzystych akcesoriów o zróżnicowanej teksturze. Tutaj duże możliwości stwarza kilim. Pamiętajmy jednak o umiarze. Do pomieszczenia, w którym przeważają bogate desenie i ornamenty, wybierzmy raczej gładki, minimalistyczny chodnik.
Dywan, jak żadne inne akcesorium, pozwala kształtować przestrzeń oraz tworzyć proste złudzenia optyczne. Jasne nakrycie podłogi potrafi zdziałać cuda w niewielkich pomieszczeniach, które dzięki temu wydają się znacznie większe.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Rozmiar
Nie ufajmy temu, kto powtarza, że rozmiar nie ma znaczenia. W przypadku dywanu ma, i to bardzo duże.
Bardzo często popełnianym błędem jest jego niedopasowanie do wymiarów podłogi — albo on za mały, przez co sprawia wrażenie wysepki dryfującej na podłodze, albo za duży, co powoduje, że zwija się pod ścianami i meblami, co nie jest ani estetyczne, ani bezpieczne.
Zanim zaczniemy poszukiwania perfekcyjnego dywanu, wymierzmy dokładnie podłogę, którą ma on okryć. Zwróćmy również uwagę na rozmieszczenie mebli w danym pokoju.
W salonie chodnik powinien sięgać nóżek i podpórek wielkogabarytowego wyposażenia (sof, szaf itp.). W sypialni natomiast połóżmy go pod łóżkiem, tak aby rozciągał się szeroko poza jego obręby. Nie zapomnijmy też o drzwiach - wykładzina nie może blokować swobodnego ruchu skrzydła.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Materiał i wysokość runa
Należy również zastanowić się nad przeznaczeniem pokoju, do którego wybieramy dywan. W jednych pomieszczeniach spędzamy więcej czasu, w drugich mniej, w niektórych panuje duża wilgotność, a inne, tak jak przedpokój czy kuchnia, są bardziej narażone na zabrudzenia.
Wygodne, miękkie dywany o obfitym, długim runie najlepiej sprawdzą się w mniej uczęszczanych wnętrzach, w których bardzo istotny jest nasz komfort, czyli w sypialni i łazience. W kuchni i przedpokoju możemy rozłożyć chodnik z krótkim włosiem, ze sztucznego materiału np. nylonu lub polipropylenu – nie będą się one odkształcać, są odporne na ścieranie i łatwe w czyszczeniu. Do pokoju dziennego nadają się modele wykonane z wełny, wiskozy oraz polipropylenu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Więcej niż podłoga? Podłoga z drewna
Drewno w łazience – wady i zalety
Zakręceni na punkcie drewna. Oryginalne drewniane akcesoria i meble
Dla miłośników naturalnego drewna - czyli wnętrza w stylu rustykalnym
Zobacz na infografice, jakie dywany będą wyglądać najlepiej w twoim mieszkaniu! Kliknij!>>