Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim wiedzieć!

Stan powietrza w Polsce, szczególnie na Śląsku i w Małopolsce, jest bardzo zły. Coraz więcej mówi się więc o ekologicznych systemach grzewczych, które działają w oparciu o inne paliwa niż węgiel, powstają kolejne projekty rządowe, mające zachęcić Polaków do inwestowania w odnawialne źródła energii lub zmianę pieców, a w domach pojawiają się oczyszczacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim wiedzieć!

W oczyszczacze powietrza inwestują głównie mieszkańcy dużych miast, w których zagrożenie spowodowane przez smog i inne zanieczyszczenia jest bardzo duże. Nawet najprostsze urządzenia wykazują się wysoką skutecznością i znacznie poprawiają stan powietrza w domu.

 Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, takich jak kurz, drobnoustroje, smog, dym papierosowy, roztocza, bakterie, wirusy, alergeny, brzydki zapach, zanieczyszczenia mechaniczne i gazowe. Oczyszczacze często mają niewielkie rozmiary, są urządzeniami przenośnymi i łatwymi w obsłudze. Samo oczyszczanie przebiega automatycznie, a w procesie tym wykorzystywane są różne rodzaje filtrów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów oczyszczaczy:

  • dla alergików - wyposażone są często w specjalne filtry, które usuwają z powietrza alergeny,
  • antysmogowe - są szczególnie nastawione na oczyszczanie powietrza ze smogu; służą temu specjalne filtry, w tym HEPA o klasie minimum E10,
  • z funkcją nawilżania - oprócz oczyszczania powietrza, dbają również o jego odpowiednie nawilżenie, co zmniejsza dolegliwości ze strony układu oddechowego, spowodowane suchym powietrzem,
  • jonizatory - wzbogacają powietrze o jony ujemne, które mają wpływ na blokowanie namnażania się w powietrzu drobnoustrojów.

Wiele oczyszczaczy powietrza należy do kilku z wymienionych grup, stanowią tym samym urządzenia uniwersalne, które w sposób kompleksowy dbają o jakość powietrza w domu czy miejscu pracy.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

O oczyszczaczach powietrza mówi się szczególnie dużo w okresie zimowym, kiedy zaczynamy intensywnie odczuwać dolegliwości związane z niekorzystnym działaniem smogu - mgły, składającej się w dużej mierze ze szkodliwych dla człowieka związków. Pochodzą one na skutek spalania węgla, wydzielania się spalin samochodowych oraz przeprowadzania procesów przemysłowych. Smog wywiera bardzo niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka - u zdrowych ludzi pojawiają się stany zapalne, podrażnienie tchawicy i krtani, oraz choroby płuc, a także inne objawy, jak zmniejszenie tolerancji na zmęczenie czy podrażnienie spojówek. U osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości ze strony układu oddechowego smog może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zgonu.

Ogromne zagrożenie, jakim jest smog sprawiło, że oczyszczacze powietrza stały się obiektem zainteresowań milionów Polaków. W dużym uproszczeniu urządzenia te zasysają powietrze, przepuszczają je przez wbudowaną sieć filtrów, a następnie oddają oczyszczone powietrze do pomieszczenia. Niektóre z nich dodatkowo nawilżają lub jonizują powietrze. Stopień oczyszczenia zależy od ilości i jakości użytych filtrów. Podstawowe wyposażenie obejmuje zwykle ich trzy rodzaje - wstępnego oczyszczania, HEPA i węglowy. Bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone są w dodatkowe filtry, matę ewaporacyjną lub jonizator kationowo-anionowy. 

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które można stosować przez cały rok, nie tylko w okresie grzewczym, ponieważ oczyszczone powietrze o odpowiedniej wilgotności korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Komórki ciała są lepiej dotlenione, a organizm nie musi podejmować walki z zanieczyszczeniami, które wraz z powietrzem dostają się do jego wnętrza. Dzięki oczyszczaniu powietrza zmniejsza się zachorowalność na choroby układu oddechowego, a alergicy mogą kontrolować poziom alergenów wziewnych w swoim najbliższym otoczeniu. To nie wyleczy ich choroby, ale pozwoli ograniczyć kontakt z alergenem do minimum.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Przy wyborze oczyszczacza warto zwrócić uwagę głównie na jego wydajność oraz rozmiar pomieszczenia, w którym będzie znajdowało się urządzenie - oczyszczacz dobiera się bowiem do konkretnego pomieszczenia, nie do całego domu. Ważnym aspektem jest funkcjonalność, a więc ilość i rodzaj filtrów oraz dodatkowe możliwości, np. nawilżanie lub jonizowanie powietrza. Istotne są także parametry techniczne - poziom hałasu czy zużycie prądu. Nowoczesne oczyszczacze mogą być dodatkowo wyposażone w czujniki i wskaźniki zużycia filtrów, co pomaga w dbaniu o ich stan techniczny. Chcąc kupić niezawodny i funkcjonalny oczyszczacz powietrza warto kierować się również renomą producenta - szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz w ofercie sklepu Castorama na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.