Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Pielęgnacja dywanu - złote zasady

Dywany nierzadko bywają jednym z największych nośników kolorystycznych w naszych domach. Pięknie akcentują lub podkreślają pozostałe elementy aranżacji. Czyste i zadbane są chlubą każdej gospodyni. Czasami jednak ich pielęgnacja może sprawiać problemy.
Pielęgnacja dywanu - złote zasady

Dywany nie tylko osłaniają podłogi przed zniszczeniem. Są też jedną z najpiękniejszych dekoracji, jakich możemy użyć, by urozmaicić nasze aranżacje. Dzięki nim wnętrza wyglądają przytulniej, nowocześniej, oryginalniej. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że za jednym rozwinięciem obszernego rulonu w kilka chwil możemy zupełnie odmienić zastany wystrój. Tylko w jednej sytuacji dywan może prezentować się źle — kiedy bywa zaniedbywany. Jego runo opada, a powierzchnia szarzeje. Jak temu zapobiec?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak dbać o dywan, by zawsze prezentował się nieskazitelnie?
Dywan, tak jak podłoga, narażony jest na zalanie lub zachlapanie jedzeniem i napojami. Kiedy dojdzie już do nieszczęścia, czym prędzej usuńmy zabrudzenie. Mokre plamy zwykle są łatwiejsze do wywabienia. Z tymi starszymi i zaschniętymi szybko rozprawi się proszek do pieczenia. Dwie łyżki substancji rozpuszczamy w litrze ciepłej wody, do tego dodajemy trzy łyżki octu. Roztworem nasączamy gąbkę i wcieramy go w problematyczne miejsca. Starajmy się nie szorować zbyt mocno, to może doprowadzić do uszkodzeń runa.

Aby włókna zachowały ładny kolor, wykładzinę należy odkurzać raz na 2-3 dni. Dobrze użyć szczoteczki, dzięki której skutecznie pozbędziemy się zalegających włosów i sierści zwierząt. Dwa razy do roku powinniśmy je także trzepać — w ten sposób pozbędziemy się głęboko osiadłego kurzu. Raz na kilka lat warto je wyprać. Możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm chemicznych lub wypożyczyć specjalny odkurzacz, przeznaczony do odkurzania na mokro.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wiecie, co jeszcze poradzi sobie z dużymi zanieczyszczeniami na dywanie? Kiszona kapusta! W dodatku świetnie odświeża zszarzałe kolory. Pisała już o tym Krystyna Siesicka. Metoda ta szczególnie sprawdzi się przy „praniu” tekstyliów o wełnianym włosiu. Zanim wyłożymy kiszonki na „futrzaka”, dokładnie odciśnijmy je z wody. Strzępki warzyw wcieramy we włosie, a następnie zbieramy je szczotką. Kwaśny zapach nie będzie problemem — przy otwartych oknach szybko wywietrzeje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Co robić, kiedy dywan brzydko pachnie?
Skoro już o brzydkich zapachach mowa. Dywany, tak jak zresztą firanki czy ubrania, bardzo chłoną dym papierosowy. Do zneutralizowania przykrej woni nadaje się mieszanina sody oczyszczonej z suszoną lawendą i rozmarynem. Przyprawy połączone z wodorotlenkiem sodu wysypujemy na włosie. Odczekujemy kilka chwil, tak aby mieszanka miała szansę popracować. Po tym czasie odkurzamy odkurzaczem tak, jak zwykle.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak pozbyć się zwierzęcej sierści z dywanu?
Przed odkurzaniem dywan oprószamy sodą oczyszczoną, która rozluźni włókna włosia, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się zabrudzeń i przykrego zapachu futra. By dokładnie ściągnąć sierść, przeciągamy ssawką urządzenia każdy jego skrawek po kilka razy. Gdyby to nie przyniosło zadowalającego efektu, sięgnijmy po miotłę z gumową końcówką. Niewielkie dywaniki możemy delikatnie przetrzeć pumeksem, który zbierze wszystkie kłaczki w jednym miejscu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wpadki pupili
Zwierzakowi zdarzyła się wpadka na dywanie? Czym prędzej nanieś na nią grubą warstwę papki powstałej ze zmieszania sody oczyszczonej z niewielką ilością wody. W ten sposób zneutralizujemy przykry zapach i zapobiegniemy powstaniu trwałej plamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jak usunąć wosk z dywanu?
Najpierw odczekujemy, aż wosk stwardnieje, później zdejmujemy go w całości (albo po przełamaniu na pół), starając się nie rozdrabniać go na mniejsze kawałeczki. Tłustą plamę zaprasowujemy przez serwetkę z obu stron materiału. Zabieg powtarzamy, dopóki zabrudzenie nie zejdzie.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Suche powietrze szkodliwe dla zdrowia? Jak nawilżać powietrze w sezonie grzewczym »

 

Zobacz także:

Skuteczne sposoby na porządek w łazience

Jak czyścić rolety?

Co może zdziałać lustro w sypialni?

Jak odkamienić czajnik?

Zobacz najpiękniejsze kuchnie Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.