Dywany nie tylko osłaniają podłogi przed zniszczeniem. Są też jedną z najpiękniejszych dekoracji, jakich możemy użyć, by urozmaicić nasze aranżacje. Dzięki nim wnętrza wyglądają przytulniej, nowocześniej, oryginalniej. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że za jednym rozwinięciem obszernego rulonu w kilka chwil możemy zupełnie odmienić zastany wystrój. Tylko w jednej sytuacji dywan może prezentować się źle — kiedy bywa zaniedbywany. Jego runo opada, a powierzchnia szarzeje. Jak temu zapobiec?
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jak dbać o dywan, by zawsze prezentował się nieskazitelnie?
Dywan, tak jak podłoga, narażony jest na zalanie lub zachlapanie jedzeniem i napojami. Kiedy dojdzie już do nieszczęścia, czym prędzej usuńmy zabrudzenie. Mokre plamy zwykle są łatwiejsze do wywabienia. Z tymi starszymi i zaschniętymi szybko rozprawi się proszek do pieczenia. Dwie łyżki substancji rozpuszczamy w litrze ciepłej wody, do tego dodajemy trzy łyżki octu. Roztworem nasączamy gąbkę i wcieramy go w problematyczne miejsca. Starajmy się nie szorować zbyt mocno, to może doprowadzić do uszkodzeń runa.
Aby włókna zachowały ładny kolor, wykładzinę należy odkurzać raz na 2-3 dni. Dobrze użyć szczoteczki, dzięki której skutecznie pozbędziemy się zalegających włosów i sierści zwierząt. Dwa razy do roku powinniśmy je także trzepać — w ten sposób pozbędziemy się głęboko osiadłego kurzu. Raz na kilka lat warto je wyprać. Możemy skorzystać z usług profesjonalnych firm chemicznych lub wypożyczyć specjalny odkurzacz, przeznaczony do odkurzania na mokro.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wiecie, co jeszcze poradzi sobie z dużymi zanieczyszczeniami na dywanie? Kiszona kapusta! W dodatku świetnie odświeża zszarzałe kolory. Pisała już o tym Krystyna Siesicka. Metoda ta szczególnie sprawdzi się przy „praniu” tekstyliów o wełnianym włosiu. Zanim wyłożymy kiszonki na „futrzaka”, dokładnie odciśnijmy je z wody. Strzępki warzyw wcieramy we włosie, a następnie zbieramy je szczotką. Kwaśny zapach nie będzie problemem — przy otwartych oknach szybko wywietrzeje.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Co robić, kiedy dywan brzydko pachnie?
Skoro już o brzydkich zapachach mowa. Dywany, tak jak zresztą firanki czy ubrania, bardzo chłoną dym papierosowy. Do zneutralizowania przykrej woni nadaje się mieszanina sody oczyszczonej z suszoną lawendą i rozmarynem. Przyprawy połączone z wodorotlenkiem sodu wysypujemy na włosie. Odczekujemy kilka chwil, tak aby mieszanka miała szansę popracować. Po tym czasie odkurzamy odkurzaczem tak, jak zwykle.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jak pozbyć się zwierzęcej sierści z dywanu?
Przed odkurzaniem dywan oprószamy sodą oczyszczoną, która rozluźni włókna włosia, dzięki czemu łatwiej pozbędziemy się zabrudzeń i przykrego zapachu futra. By dokładnie ściągnąć sierść, przeciągamy ssawką urządzenia każdy jego skrawek po kilka razy. Gdyby to nie przyniosło zadowalającego efektu, sięgnijmy po miotłę z gumową końcówką. Niewielkie dywaniki możemy delikatnie przetrzeć pumeksem, który zbierze wszystkie kłaczki w jednym miejscu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wpadki pupili
Zwierzakowi zdarzyła się wpadka na dywanie? Czym prędzej nanieś na nią grubą warstwę papki powstałej ze zmieszania sody oczyszczonej z niewielką ilością wody. W ten sposób zneutralizujemy przykry zapach i zapobiegniemy powstaniu trwałej plamy.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jak usunąć wosk z dywanu?
Najpierw odczekujemy, aż wosk stwardnieje, później zdejmujemy go w całości (albo po przełamaniu na pół), starając się nie rozdrabniać go na mniejsze kawałeczki. Tłustą plamę zaprasowujemy przez serwetkę z obu stron materiału. Zabieg powtarzamy, dopóki zabrudzenie nie zejdzie.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Suche powietrze szkodliwe dla zdrowia? Jak nawilżać powietrze w sezonie grzewczym »
Zobacz także:
Skuteczne sposoby na porządek w łazience
Co może zdziałać lustro w sypialni?
Zobacz najpiękniejsze kuchnie Polaków!