Coraz częściej do naszych domów wybieramy wypoczynki w modnych, jasnych kolorach, które zwykle pokryte są miękkimi, oddychającymi tkaninami. Niestety to, co uznajemy za ich estetyczny walor, stanowi również ich podatność - takie meble szybko brudzą się, szczególnie jeśli mamy w domu dzieci lub zwierzęta. Kiedy zabrudzimy poduszkę lub ubranie, bez problemu możemy wyprać je w pralce i wysuszyć. W przypadku mebli nie jest to takie proste – ich gabaryty znacznie utrudniają wszelkie próby doprowadzenia ich do czystości.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Jak wyczyścić sofę?
Świeżych, powierzchniowych plam – np. po sosie lub kawie, z łatwością pozbędziemy się przy użyciu spienionego detergentu – płynu do mycia naczyń, szamponu, a nawet płynu pod prysznic. Porządnie mydlimy je w rękach lub w misce z wodą i w ten sposób przygotowaną pianę nakładamy na zabrudzenie, a następnie szorujemy je miękką szczotką. Nie powinniśmy dopuścić do zbytniego zamoczenia wypełnienia kanapy – jeśli do tego dojdzie, po zakończeniu prac, należy wysuszyć je suszarką. Uporczywe, tłuste zabrudzenia warto dodatkowo rozmiękczyć alkoholem lub… mąką ziemniaczaną, która rozsypana na niezaschniętą plamę, świetnie zaabsorbuje tłuszcz. Plamy po moczu zwierząt zasypujemy dużą ilością sody oczyszczonej lub soli i po odczekaniu kilku minut, ścieramy wilgotną ściereczką.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Domowe sposoby
Zamiast detergentów możemy zastosować również roztwory wody z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym. Nakładamy je na plamy gąbką i delikatnie pocieramy, aż do zlikwidowania zabrudzenia. Takie mieszkanki sprawdza się szczególnie dobrze, gdy mierzymy się ze śladami po czerwonym winie lub… kredkach. Esy-floresy po mazakach lub flamastrach wyczyścimy niewielką ilością gliceryny farmaceutycznej. Uwaga: szorowanie ich mydlinami może jedynie „rozprzestrzenić” plamę na całą kanapę.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Modne sofy o aksamitnym lub welurowym wykończeniu najlepiej oczyszczać roztworem wody i amoniaku (2 łyżki na litr wody). Plamy na sofie zamszowej najlepiej wywabić białym octem. Aby zachować miękkość takiego obicia, należy starannie wyczesywać je w kierunku pod włos.
Zdecydowanie mniej wymagająca jest pielęgnacja mebli skórzanych – te w przypadku zabrudzenia wystarczy przetrzeć jedynie suchą ściereczką. „Poważniejsze” plamy bez problemów wyczyścimy delikatnym detergentem.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zacieki
A co z zaciekami? Te pojawiają się zwykle na miękkich materiałach dopiero po kilkunastu godzinach od zakończenia czyszczenia na mokro. Nieestetyczne ślady to pozostałości po użytych detergentach oraz po… minerałach zawartych w wodzie rurociągowej. Unikniemy ich, dokładnie wypłukując tkaninę z użytego środka przy użyciu wody destylowanej lub demineralizowanej. Pamiętajmy jednak, by nie polewać czyszczonego miejsca bezpośrednio, lecz metodycznie przecierać je zwilżoną ściereczką.
Okresowe odświeżanie
Czasami urok i czystość jasnej kanapy skrywa się pod warstwą długo nieusuwanego kurzu. W takim przypadku wystarczy jedynie odkurzyć mebel. Czasem pomaga również nałożenie na jego powierzchnię zwilżonego w wodzie z domieszką płynu do płukania lub olejku eterycznego jakiejś obszernej tkaniny, np. prześcieradła. Aby odświeżyć tapicerkę, wystarczy delikatnie uderzać dłonią lub trzepaczką w mokrą narzutę. Dzięki temu siedzisko będzie czystsze i nie będzie się elektryzować.
Pomoc specjalistów
Odkurzacz piorący to alternatywa dla zwykłych odkurzaczy, za pomocą których najczęściej wyczesujemy kurz z dywanów. Posiadają one mechanizmy piorące, które umożliwiają czyszczenie różnych powierzchni również na mokro, z użyciem detergentów. Ich ceny wahają się od kilkuset od nawet 5 tys. złotych. Warto rozważyć ich zakup, jeśli mamy w domu małe dzieci albo zwierzęta i stosunkowo często będziemy z niego korzystać. W innym razie być może lepiej będzie zamówić usługę czyszczącą lub wypożyczyć taki sprzęt np. od sklepów zajmujących się sprzedażą dywanów i wyposażenia do domów.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj również:
Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny
15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia
11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia
10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś
Nietypowe zastosowania coli w twoim domu
Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła
Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki
Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach
Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej