Porady domowe

Porządki w kuchni - jak usunąć zaschnięty brud i tłuszcz?

W okresie przedświątecznych przygotowań kuchnia staje się polem walki o smak i wyjątkowość przygotowywanych potraw. Łatwo wówczas o zabrudzenia – podpowiadamy, jak im zapobiec i jak je wyczyścić. Jak usunąć brud z kuchenki, piekarnika i płyty kuchennej?

Porządki w kuchni - jak usunąć zaschnięty brud i tłuszcz?

fot. 123RF/PICSELL

W wielu kuchniach już niedługo rozpoczną się wytężone przygotowania do świąt. Pomieszczenia te wypełnią się nie tylko korzennymi aromatami, ale również… brudem. Podczas przygotowania potraw, szczególnie tych tłustych, powstają duże ilości oparów, zawierających nie tylko parę wodną, ale też mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, które osiadają na meblach i sprzęcie w kuchni. W jaki sposób pozbyć się tych zabrudzeń?

Jak pozbyć się tłustego osadu z mebli kuchennych

Aby zabezpieczyć szafki przed osiadaniem brudu, warto ułożyć na nich kilka arkuszy papieru śniadaniowego, ręcznikowego lub gazetowego. Zaabsorbują one zabrudzenia, a kiedy staną się lepkie lub tłuste, wystarczy, że wymienimy je na nowe. Przy okazji meble warto przetrzeć wówczas domowej roboty odtłuszczaczem. Możemy przygotować go na kilka sposobów:

- W litrze ciepłej wody należy rozpuścić 60 g startego na tarce szarego mydła. Do takiej mieszanki warto dodać kilka kropel cytrusowego olejku eterycznego – np. cytrynowego lub pomarańczowego.

- Do butelki z atomizerem wlewamy 2 szklanki wody, 2 łyżki octu spirytusowego i 2 łyżeczki dowolnego płynu do mycia naczyń. Całość mieszamy. Dla poprawienia zapachu do roztworu wkropić można olejek eteryczny, np. herbaciany, który ma właściwości antybakteryjne.

Zobacz więcej zdjęć

Jak usunąć tłuszcz z piekarnika

Wnętrze piekarnika czyścimy na mokro, z użyciem: płynu do naczyń, wody z octem lub sodą oczyszczoną. Tak samo myjemy wewnętrzną stronę drzwiczek. Z zewnątrz przecieramy je produktem do czyszczenia powierzchni szklanych lub wodą z kroplą octu, koniecznie ściereczką z mikrofibry z krótkim włosiem. Blachy do pieczenia i ruszt namaczamy w gorącej wodzie z dodatkiem octu i płynu do mycia naczyń. Kiedy brud namoknie, ścieramy go gąbką.

Sprytny trik na wyczyszczenie piekarnika – wykorzystajmy tabletkę do zmywarki! Potrzyjmy nią zabrudzone miejsce, zmyjmy detergent zwilżoną gąbką i wytrzyjmy do sucha. W przypadku trudniejszych, zaschniętych zabrudzeń, lepiej rozpuścić kapsułkę w niedużej ilości wody, a następnie rozsmarować powstałą masę we wnętrzu urządzenia. Zostawiamy ją tak na kilka godzin, a później zmywamy i osuszamy.

Jak usunąć tłuszcz z kuchenki

Kuchenki elektryczne i indukcyjne czyścimy tylko wtedy, gdy ostygną. Najlepiej myć je miękką gąbką nasączaną roztworem wody i płynu do naczyń. Po usunięciu brudu płytę wycieramy do sucha papierowym ręcznikiem. To najlepszy sposób na smugi.

Płytę kuchenki gazowej z zaschniętego tłuszczu najłatwiej oczyścić niewielką ilością oliwy z oliwek lub innego oleju, w myśl reguły „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”. Nasączamy nim papier ręcznikowy lub ściereczkę i układamy na zabrudzonym miejscu. Kiedy osad zmięknie, przecieramy całość wilgotną gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Palniki i ruszt zanurzmy na kilka godzin w wodnym roztworze octu. Zabrudzenia powinny odejść od metalowych części. Jeśli tak się nie stanie, przetrzyjmy je delikatnie folią aluminiową.

Zobacz więcej zdjęć

Jak usunąć tłuste zabrudzenia z mikrofalówki

Talerz od mikrofali zawsze należy myć oddzielnie. Najlepiej robić to minimum raz w miesiącu. Jeśli jedzenie „eksplodowało” nam wewnątrz mikrofali, należy zrobić to od razu. Talerz dobrze myć wodą z płynem do naczyń.

Woda z cytryną lub octem doskonale wyczyści wszystkie tłuste zabrudzenia. Wystarczy, że wstawimy taką mieszankę do mikrofali i nastawimy ją na kilkanaście minut. Woda powinna się gotować około 2 – 3 minuty. Para nie tylko doczyści kuchenkę, ale także nada jej świeżego, cytrusowego zapachu.

Zobacz więcej zdjęć

Jak usunąć tłuste zabrudzenia z okapu

Do błyskawicznego wyczyszczenia brudnej kratki od okapu zastosować można sodę oczyszczoną. W sporym garnku — w takim, który pomieści cały filtr — zagotowujemy dużą ilość wody i rozpuszczamy w niej ok. ¾ szklanki sody oczyszczonej. Do wciąż gotującej się wody wkładamy kratkę wentylacyjną. W zależności od stopnia zabrudzenia trzymamy ją w podgrzewanym roztworze od jednej do nawet kilku minut, dopóki tłuszcz i inne zabrudzenia się nie rozpuszczą. Kiedy uznamy, że kratka jest wystarczająco czysta, wyjmujemy ją i pozostawiamy do wyschnięcia. Gotowe! Tyle wystarczy, by całkiem doczyścić filtr i usprawnić prace okapu. Jeśli dysponujemy wystarczająco pojemną zmywarką, w niej również umyć można filtr od okapu. Obudowę okapu również przemyć możemy wodą, w której rozpuszczono sodę oczyszczoną.

Deccoria.pl 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.