Porady domowe

Triki, które usprawnią pracę w ogrodzie

Przyszła wiosna, a więc zajęć przy roślinach ozdobnych jest co niemiara. Oto kilka trików i sztuczek, które umilą i usprawnią prace w ogrodzie.

Triki, które usprawnią pracę w ogrodzie

fot. Pixabay.com

Jak równo wysiać warzywa lub rośliny na rabatach?

Po wygrabieniu ziemi, grządki możemy wyznaczyć przy użyciu długiego i sztywnego kijka lub patyka. Należy docisnąć go do spulchnionej ziemi w równych odstępach, dzięki czemu powstaną proste rowki do wysiania nasion. To z pewnością prostszy sposób niż rozciąganie linek przez całe rabaty. 

Oznaczanie siewek

Każdy ogrodnik wie, jak ważne jest, by dokładnie oznaczać wysiane rośliny i opisywać nie tylko ich gatunek czy odmiany, ale też termin posadzenia. Plakietki do ich oznaczania łatwo wykonamy ze starych pojemników po jogurtach. Wystarczy ponacinać ranty opakowań i odciąć je od denka. Od razu można wetknąć je w ziemię. Do zapisywania szczegółów wysiewu na takich znacznikach najlepiej użyć miękkiego ołówka lub wodoodpornego pisaka.

src: 5 trików ogrodowych ułatwiających pracę w ogrodzie!, Youtube.com kanał: Make Your Life Greener

Sposób na ślimaki

Ślimaki to jedne z najbardziej zajadłych szkodników ogrodowych. Jak uchronić przed nimi młode siewki? Sposobów jest wiele, ale jeden Anna z kanału Make Your Life Greener poleca szczególnie: rozkładanie pędów róży przy młodych siewkach. Układamy je warstwowo i tak, by się krzyżowały – to utrudni żarłocznym mięczakom dostęp do kiełkujących roślin. Poznaj inne sposoby przeciwdziałania ślimakom »

Nawadnianie ziemi

Jak zapewnić krzewom ozdobnym odpowiednią wilgotność w podłożu, kiedy nie mamy wystarczająco czasu, by zająć się ogrodem lub gdzieś wyjeżdżamy? Jest na to prosta rada! W pobliżu rośliny wykopujemy dołek i umieszczamy w nim glinianą doniczkę. Otwór odpływowy w jej dnie powinien być zaklejony lub zatkany. Pojemnik wypełniamy wodą i przykrywamy go np. glinianą podstawką lub wyszczerbionym, niepotrzebnym talerzem, co zapobiegnie szybkiemu jej wyparowywaniu. Woda będzie się stopniowo wydostawać przez przepuszczalne ścianki glinianego naczynia, nawilżając tym samym podłoże wokół rośliny.

Jak zapobiec przyrostom chwastów?

Niechciane zielsko, podobnie jak ślimaki, to zmora ogrodników. Podpowiadaliśmy już, jak szybko i naturalnie pozbyć się chwastów. A jak zapobiegać ich przyrastaniu wokół roślin ozdobnych? Okładanie ziemi włókniną dobrze się sprawdza, ale ma zasadniczą wadę – nie pozwala glebie oddychać i ogranicza przenikanie składników odżywczych. Jako alternatywę wykorzystać można karton i papierowe gazety (codzienne, niekolorowe). Okładamy je ściśle wokół roślin, a następnie przysypujemy korą lub trocinami i mulczujemy.

Deccoria.pl

TOP100 NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.