Porady domowe

Wszystko, co musisz wiedzieć o basenach

Kąpiel w basenie to przyjemność nie do przecenienia, zwłaszcza podczas bardzo upalnych dni. Wiele osób ma jednak rozterki, jaki basen wybrać: rozporowy, stelażowy, dmuchany, a może najlepiej wybudować taki od podstaw? Jeżeli ty również zadajesz sobie to pytanie, ten artykuł pomoże ci w podjęciu decyzji.
Wszystko, co musisz wiedzieć o basenach

Basen ogrodowy. Jaki wybrać?
Jeżeli zdecydowałeś się na zakup basenu ogrodowego, w pierwszej  kolejności zastanów się, czy basen ma być stacjonarny, czy przenośny. Najbardziej wytrzymałe, ale i najdroższe, są te pierwsze. Z kolei rozkładanie basenów przenośnych jest zdecydowanie bardziej czasochłonne.

Basen dmuchany
Baseny dmuchane są najtańsze i jednocześnie najprostsze w obsłudze. Mają wiele zalet: ze względu na swoje niewielkie wymiary, zmieszczą się nawet na tarasie czy balkonie. Często posiadają fantazyjne kształty, mają kolorowe dna, co dodatkowo wzbudza zainteresowanie dzieci. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Niestety, dmuchane baseny dość często ulegają awariom.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dmuchane baseny mają również liczne wady. Pierwszą z nich jest brak filtra wody. W praktyce oznacza to, że basen stojący w ogrodzie, dość szybko zostanie zabrudzony. Jeżeli nawet uda się zabezpieczyć go przed wpadającymi liśćmi, owadami czy brudem wnoszonym na stopach, to i tak woda w nim nie jest filtrowana. Mały rozmiar basenu nie sprzyja również jednoczesnej zabawie wielu osób, zwłaszcza dorosłych. Jedyne, na co mogą liczyć starsi domownicy, to chwilowe zanurzenie, by się ochłodzić. Takie baseny są jednak najtańsze na rynku (ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych). Ponadto, niski koszt użytkowania powoduje, że są najczęściej kupowane.

Basen rozporowy
Baseny rozporowe są najczęściej wybierane przez osoby posiadające ogród. Ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej wytrzymała od dmuchanych, a cena nie jest wygórowana. Mieści się w nich dużo więcej wody. Często mają doczepiane drabinki, ułatwiające wchodzenie do środka. Są też naprawdę głębokie — niektóre modele umożliwiają nurkowanie. Wykonywane są głównie z poliestru i PCV, przez co producenci dają wieloletnią gwarancję wytrzymałości.  

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Basen stelażowy
Baseny stelażowe są większe i bardziej skomplikowane konstrukcyjnie niż baseny rozporowe. Są także bardziej wytrzymałe, powinny wystarczyć więc na lata. Trzeba jednak pamiętać, że nie są wykonane z gumy, co może być niebezpieczne dla małych dzieci.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Ich ceny zaczynają się od około 500 zł, jednak w przypadku największych modeli dochodzą one do kilkunastu tysięcy. Zbudowane są ze ścianek usztywnionych metalową konstrukcją (stelaż) oraz z wypełnienia PCV. Ich największą wadą jest długi czas rozkładania. Wypełnianie większych basenów może zająć nawet 40 minut. Natomiast właściwe rozłożenie konstrukcji, dopasowanie stelażu i zamontowanie poszczególnych filtrów oraz pomp to co najmniej drugie tyle.

Basen drewniany
Chcąc zachować odpowiednią estetykę ogrodu, warto zainteresować się basenami drewnianymi. Ich metraż jest podobny do basenów stelażowych. Jeżeli zależy nam na charakterystycznych modelach i nowoczesnym wzornictwie, na pewno znajdziemy na rynku coś odpowiedniego. Drewniane baseny wykonane są z ekologicznego drewna, dzięki czemu zapewniają wieloletnią trwałość, zachowując przy tym swój piękny wygląd.

Baseny tego typu montuje się zazwyczaj na stelażu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wkopać je w ziemię. Za tego rodzaju produkt musimy zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.  

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

 

       

Basen zagłębiony
Jeśli posiadamy dużą działkę, warto pomyśleć o budowie własnego, tradycyjnego basenu. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet: stanowi duży komfort dla domowników, zwiększa naszą aktywność fizyczną, podnosi prestiż. Możemy również dowolnie wybrać jego kształt.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Budowę basenu warto uwzględnić już przy planach budowy domu. Cena takiego przedsięwzięcia jest wysoka. Za basen średnich wymiarów: 8x4x1,6 m zapłacimy ok. 45 000 złotych.

Zgodnie z Prawem budowlanym, przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 metrów kwadratowych nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia w wydziale architektury i budownictwa najbliższego starostwa powiatowego lub urzędu miasta na prawach powiatu.

BUDOWA BASENU KROK PO KROKU

  
                                           


Jakie akcesoria mogą się przydać?
Woda w basenie pod wpływem słońca oraz innych warunków atmosferycznych zielenieje i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Rozwijają się w niej niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Dlatego, kupując basen, zwróćmy uwagę, na to, czy dołączono do niego odpowiednie wyposażenie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Filtry, które zapewnią czystą wodę w basenie!

Pompa filtrująca, która odławia pływające pod wodą drobne zanieczyszczenia (filtruje wodę przepływowo). To koszt od kilkuset do ok.11 tys. złotych.

Pływak dozujący chemię (chlor w przypadku stojącej na dworze wody jest niezbędny). Woda niechlorowana bardzo szybko robi się zielona – działanie powietrza i słońca sprzyja rozwojowi glonów. Kosztuje od kilku do kilkunastu złotych.

Skimmer, przyczepiany do krawędzi basenu, ma za zadanie odławiać śmieci. Ceny zaczynają się już od 20 zł.

Pokrywa na basen zabezpiecza wodę przed zabrudzeniem. Na rynku znajdziemy również specjalne pokrywy, które skupiają promienie słoneczne, podgrzewając wodę. Koszt takiego dodatku to kilkaset złotych. Zamiast jednak wydawać takie pieniądze, możemy posłużyć się zwykłą plandeką, starą ceratą lub folią ogrodniczą, która jest zdecydowanie tańsza.

Mata pod basen. Aby basen nie uszkodził się od spodu, warto rozłożyć pod nim matę zabezpieczającą. Podobnie jak w przypadku pokrywy, możemy posłużyć się starą ceratą.

Pompa ogrzewająca wodę. Ma za zadanie ogrzać przepływowo wodę. Działa tak samo, jak pompa filtracyjna i włącza się ją w ten sam obieg (jej koszt to około 300 zł).

Czasami przy dużych głębokościach potrzebna jest drabinka do basenu (150-2000 zł).

Napełnianie basenu wodą
Baseny, z założenia, napełnia się do ok. 80% wysokości jego ścian. Większe baseny często posiadają zaznaczone linie, wówczas wodę nalewamy do wyszczególnionego przez producenta poziomu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Jak odpowiednio dbać o basen?
Przed rozpoczęciem błogiego odpoczynku w basenie należy go wyczyścić. Najlepiej posłużyć się przy tym odpowiednimi środkami, przeznaczonymi do tego celu. Napuszczamy do basenu wodę i zabieramy się do jej uzdatniania. Po pierwsze, korelujemy pH (robi się to za pomocą środków pH minus lub pH plus, w zależności od reakcji wody). Wymagana wartość pH w basenach wynosi od 7 do 7,4. To bardzo ważne, ponieważ jeżeli wartość pH jest wyższa od 7,4, obniża to proporcjonalnie działanie środków dezynfekcyjnych. Im wyższe pH, tym więcej trzeba dodać do wody chloru lub innego środka dezynfekcyjnego, aby otrzymać ten sam bakteriobójczy efekt. To samo dotyczy rozmnażania niechcianych glonów. Im wyższe pH, tym bardziej glony rozrastają się, a woda traci na czystości i przejrzystości. Jeżeli wartość pH będzie niższa niż 7, wówczas dojdzie do korozji metalowych części np. drabinki ze stali nierdzewnej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Uwaga!
Jężeli pH wody jest niższe od 7 lub wyższe od 7,4, wówczas osoby z wrażliwą skórą mogą być narażone na podrażnienia, zaczerwienienia i reakcje alergiczne.


Kiedy wartość pH jest właściwa następny etap to zabezpieczenie wody przed rozmnażaniem się glonów. Służą do tego odpowiednie środki, które wlewa się do skimmera przed uruchomieniem cyrkulacji wody. Następnie włączamy obieg wody i filtrujemy ją do czasu, kiedy stanie się krystalicznie czysta. Zanieczyszczenia, które opadną na dno, usuwamy. Ostatnia faza uzdatniania wody, to dezynfekcja. Do tego celu używamy szybkorozpuszczalnych środków zawierających chlor.

TAK MIESZKA CELINE DIONECo zrobić z basenem przed zimą?
Zanim  nadejdą mrozy, a woda w basenie zamarznie, należy ją spuścić. Basen natomiast rozkładamy, suszymy i przechowujemy w odpowiednim pomieszczeniu (może to być garaż, piwnica, a najlepiej budynek gospodarczy w ogrodzie).

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie. Kliknij!

Przeczytaj również: Jak uprawiać maliny w ogrodzie? Kliknij!

Przeczytaj również: Kwitnące rośliny na żywopłoty
Przeczytaj również: Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot. Kliknij!

Przeczytaj również: Jak pielęgnować glicynię? Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.