Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Pchełka ziemna to mały, ale niezwykle uciążliwy szkodnik, który w krótkim czasie potrafi zniszczyć nasze ogrodowe uprawy. Atakuje liście warzyw, wygryzając w nich charakterystyczne dziurki. Jak rozpoznać obecność tego owada i skutecznie z nim walczyć. Podpowiadamy, jakie rośliny atakuje pchełka ziemna i w jaki sposób można pozbyć się jej z ogrodu, korzystając z naturalnych metod.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Podlewanie ogórków i pomidorów latem wydaje się zabiegiem banalnym, jednak w praktyce zarówno sposób podawania płynów, częstotliwość, jak i rodzaj mają duże znaczenie w prawidłowym przebiegu uprawy. W czasie letnich upałów, gdy pogoda stanowi najtrudniejszy test dla kondycji twoich warzyw, oprócz wody przyda im się wzmacniająca odżywka. Do ogórków i pomidorów stosuję wyłącznie ten miks, są silne, smaczne i wolne od chorób.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lawenda to piękna roślina, która przez wiele tygodni zachwyca fioletowymi kwiatami o upajającym zapachu. Długość jej kwitnienia zależy przede wszystkim od odmiany, pogody i warunków uprawy, ale duży wpływ na nią mają też zabiegi pielęgnacyjne. Chcesz cieszyć się jej urodą do końca lata? Sprawdź, jak przycinać lawendę w lipcu i dlaczego warto to zrobić właśnie teraz.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Seler to składnik wielu potraw, który nadaje im charakterystycznego smaku i wyjątkowego aromatu. Ponadto jest bardzo popularny wśród osób dbających o zdrową dietę ze względu na dużą zawartość składników odżywczych. Uprawa selera w ogrodzie nie jest łatwym zadaniem, gdyż jest to roślina dość wymagająca. Natomiast przy odrobinie specjalistycznej wiedzy można uzyskać obfite plony. Jak pielęgnować seler w lipcu? Oprócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych stosuję naturalny nawóz, dzięki któremu warzywa rosną duże i zdrowe. Przepis na niego jest niezwykle prosty.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Trawnik idealny powinien być zwarty, pozbawiony chwastów i pustych prześwitów. Jego utrzymanie w takiej formie wymaga sporych nakładów czasu, pracy i pieniędzy. Regularne podlewanie, nawożenie, wertykulacja, aeracja dosiewy i koszenie to zabiegi pielęgnacyjne, których nie może zaniedbać żaden właściciel murawy. Jest jednak wyjście, które ograniczy wszystkie te nakłady: załóż trawnik samonawożący. Ograniczy on nie tylko konieczność dodatkowego odżywiania, ale i innych zabiegów pielęgnacyjnych.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Domowa szczepionka z drożdży to proste i skuteczne rozwiązanie, które znacząco przyspiesza proces kompostowania. Dzięki zaledwie trzem składnikom, każdy ogrodnik może stworzyć efektywny aktywator, który skróci czas tworzenia kompostu nawet o połowę. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie tworzyć naturalny nawóz, korzystając z domowej szczepionki z drożdży.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy w ogrodzie i małym, przydomowym sadzie są owocowe zbiory. W lipcu zbieramy owoce jagodowe, a także letnie odmiany gruszek i jabłek oraz agrest, porzeczki czy wiśnie. Ważny jest nie tylko termin, lecz także sposób, w jaki owoce trafią do pojemników. Poznaj najważniejsze zasady i technikę zbioru, w godzinę zbierzesz nawet 4 kg porzeczki lub 10 kg wiśni, a wszystko, co trafi do koszy, zdołasz wykorzystać.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lipiec to czas, gdy ogród tętni życiem i wymaga naszej uwagi. To również idealny moment na letnie cięcie wielu intensywnie rozwijających się roślin, które pobudzimy w ten sposób do jeszcze bujniejszego rozkrzewiania się i zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Jakie rośliny trzeba przyciąć w lipcu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać podczas wykonywania tego ważnego zabiegu.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wśród najchętniej uprawianych warzyw na ogrodowych grządkach niezmiennie wysoką pozycję zajmuje rodzima smakowitość – cebula. Dostępnych jest wiele odmian cebuli, którym wystarczy poświęcić odrobinę uwagi, by wyrosły duże, dorodne i soczyste. Moje mają już 6 cm średnicy i potrzebują solidnej dawki naturalnego nawozu. Odżywiam je wyłącznie domowymi sposobami. Oto kilka z nich, podane we właściwym terminie potrafią zdziałać cuda.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Żółknięcie liści pomidorów to częsty problem w uprawie, który zawsze wzbudza niepokój. Może być oznaką choroby, choć nie zawsze to ona jest przyczyną tego zjawiska. Właściwe rozpoznanie źródła problemu jest niezbędne, by móc podjąć dalsze działania i uratować plon. Dlaczego liście pomidorów żółkną? Jak zatrzymać ten proces? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Agrest jest chętnie uprawiany w przydomowych ogródkach ze względu na swój unikalny smak i wartości odżywcze. Najczęściej występuje w formie krzewiastej, natomiast w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się odmiany pienne, czyli szczepione na pniu. Przybierają atrakcyjną formę niewielkich drzewek, co znacznie ułatwia ich pielęgnację i zbiór owoców. Jak uprawiać agrest pienny, aby dobrze rósł i obficie plonował? Sprawdź.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Pomidory to absolutny must have w moim ogrodzie. Mają doskonały smak i aromat, a do tego są bogate w witaminy oraz substancje odżywcze. Jak wyhodować duże pomidory? Warzywom należy zapewnić optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, a także zadbać o niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Kluczem do sukcesu uprawy pomidorów jest nie tylko regularne podlewanie, ale również przycinanie i nawożenie. Zdradzę wam mój sposób na dokarmianie krzaków, dzięki któremu wydają bardzo duże owoce.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiele osób, spotykając węża w swoim ogródku, może poczuć prawdziwą trwogę. Jednak, czy tak naprawdę jest się czego bać? Okazuje się bowiem, że tylko jeden z gatunków węży dziko występujących w Polsce jest jadowity. Sprawdź, jakie rodzaje tych stworzeń można spotkać w naszym kraju i co robić, gdy któryś z nich pojawi się na działce.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Stosowanie sztucznych nawozów może przynieść szybkie efekty w postaci bujnego wzrostu roślin. Jednak ich długotrwałe używanie niesie ze sobą poważne ryzyko zarówno dla warzyw, jak i kwiatów. Sole zawarte w tych nawozach mogą przyczynić się do nadmiernego rozrostu komórek i sprawić, że ściany komórkowe roślin staną się cieńsze. Niestety, w ten sposób będą bardziej podatne na zagrożenie ze strony grzybów, chorób i szkodników. Sprawdź, czy warto stosować sztuczne nawozy w ogrodzie i jakie są ich główne wady i zalety.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.