Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Pomidory z naszych ogrodów smakują zupełnie inaczej niż te, które kupujemy w marketach. Własne owoce zdecydowanie górują nad sklepowymi, wiele osób zastanawia się jednak, jak sprawić, aby były jeszcze bardziej słodkie i aromatyczne. Co wpływa na smak pomidorów? Jak poprawić ich walory w łatwy sposób? Podpowiadamy, co zrobić, żeby pomidory były słodsze.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Marzysz o pięknym ogrodzie, ale mszyce regularnie niszczą twoje rośliny? Obecność tych szkodników może mieć katastrofalne skutki dla naszych upraw, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę. Na pierwszy rzut oka to zadanie wydaje się trudne, ale istnieje szereg domowych sposobów na pozbycie się mszyc z ogrodu. Mało znaną, ale skuteczną metodą jest wykorzystanie składnika, który zwykle ląduje w koszu na śmieci. Zrób oprysk na bazie tego produktu, a mszyce znikną co do jednej.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Róże to kwiatowa klasyka, która niesamowicie prezentuje się w ogrodzie. Aby ich kwitnienie było obfite i zachwycało, nie wystarczy je tylko podlewać, a konieczne jest nawożenie. Użyj tej odżywki, a róże obsypią się kwiatami. Wyjaśniamy, jak powinien wyglądać harmonogram nawożenia róż.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kwitnienie cukinii to moment, na który czekają wszyscy ogrodnicy. Jednak co zrobić, gdy mimo pięknych kwiatów, cukinia nie zawiązuje owoców? Przyczyną problemu może okazać się np. niewłaściwe nasłonecznienie, nieodpowiednia gleba albo niekorzystne warunki atmosferyczne. Podpowiadamy, co lubi cukinia, jakie są jej najlepsze odmiany i jak postępować, jeśli nie zawiązuje owoców.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Co roku, gdy my działamy w ogrodach na pełnych obrotach, w Londynie spotykają się twórcy i wizjonerzy, którzy przez kilka dni dzielą się ogrodowymi nowinkami, wyznaczając trendy. Chelsea Flower Show, wielkie święto ogrodów w 2024 roku było jednak inne, niż dotychczas. Prezentowane tam rozwiązania i motywy nawiązują do naszych, codziennych potrzeb oraz dają nadzieję, że przyroda w przyszłości będzie równie ważna, o ile nie ważniejsza. Oto krótki przegląd światowych trendów, które wykorzystasz i którymi będziesz się cieszyć.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Uwielbiasz bratki i czujesz smutek, gdy podczas letnich upałów przekwitają? Istnieje ciekawy gatunek, który przypomina je do złudzenia, a do tego obficie kwitnie aż do jesieni. Mowa o urokliwej torenii, występującej w dziesiątkach kolorowych odmian. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się jako roślina jednoroczna w donicy. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać uprawa Torenia fournieri.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Niewielkie owady atakują nie tylko drzewa i krzewy owocowe, lecz także warzywa w warzywniku. W tym roku zauważyłam, że po zdjęciu agrowłókniny na koprze pojawiły się mszyce. Do walki użyłam naturalnych środków, które podpowiedziała mi ogrodniczka z sąsiedniej działki – postanowiłam jej zaufać, bo zdrowy i zieloniutki koper przerastał ją o głowę, a szkodników nie było widać. Sprawdź sam, jak uratować koper ogrodowy przed atakiem mszyc, stawiając wyłącznie na ekologiczne metody.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Latem na ogrodowych grządkach królują ogórki gruntowe. Każdy działkowiec chciałby mieć ich jak najwięcej, by cieszyć się nimi przez długie tygodnie i zapewnić sobie zapasy przetworów na całą zimę. Jeśli marzysz o powodzeniu w uprawie, dowiedz się, jak zebrać duży plon ogórków. Poznaj sekrety doświadczonego ogrodnika.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Chcesz wprowadzić trochę egzotyki do swojego ogrodu? Poznaj trytomę groniastą, która może pochwalić się niezwykłą urodą. Zachwyca oryginalnym kształtem i intensywnymi kolorami, a jej kwiatostany utrzymują się przez całe lato. Aby co roku pięknie kwitła, należy zadbać o właściwe stanowisko oraz prawidłową pielęgnację. Choć ma egzotyczne pochodzenie, dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Sprawdź, jak wygląda uprawa trytomy groniastej.     

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Każdy ogrodnik, zarówno początkujący, jak i doświadczony marzy o licznych i dorodnych plonach. Dlatego szuka coraz to nowszych sposobów na uprawę warzyw w swoim ogrodzie. Chcąc uzyskać jak najlepsze zbiory dyni i cukinii, w zeszłym roku postanowiłam wypróbować nietypową metodę – posadziłam warzywa… na kompoście. Dzięki temu moje plony były obfite, jak nigdy dotąd, i to bez zastosowania sztucznych nawozów czy pestycydów. Poznaj tajniki uprawy dyni i cukinii na kompostowniku.   

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Roślin sadowniczych nie traktujemy raczej jako dekoracyjne elementy ogrodu, a to błąd. Ten gatunek jest wyjątkową ozdobą przestrzeni, gdy wiosną jego gałęzie chowają się pod milionami białych płatków. Wraz z nadejściem lata grusza azjatycka, drzewo z Japonii, okrywa się błyszczącymi liśćmi, a jesienią obwiesza złotymi bombkami w sam raz... do zjedzenia. Dotąd o niej nie słyszałeś? Oto jedna z najciekawszych sióstr jabłoni, pochodząca z Dalekiego Wschodu, którą kochają tamtejsi sadownicy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Zastanawiasz się, co zrobić z truskawkami, gdy skończą owocować? Jeśli chcesz, by przyszłoroczne zbiory były jeszcze bardziej udane, nie możesz zapomnieć o umiejętnym przycięciu wszystkich krzaczków. W przypadku 2- i 3-letnich upraw ten prosty zabieg daje znakomite rezultaty, warto więc znaleźć na niego czas. Jak wykonać koszenie truskawek po zbiorach? Co zrobić ze ściętymi liśćmi? Sprawdź.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Od lat uprawiam marchewkę w swoim ogrodzie, gdyż jest wyjątkowo zdrowa, ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, a do tego nie jest szczególnie wymagająca. Mimo to jej uprawa wymaga pewnej wiedzy i uwagi, zwłaszcza w lipcu, kiedy panują wysokie temperatury. W przeciwnym wypadku warzywa zaczną pękać, staną się gumowate i niesmaczne. Na szczęście mam sprawdzony sposób, dzięki któremu marchew będzie duża i soczysta. Tajemnica tkwi w odpowiedniej odżywce.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lipiec kojarzy nam się raczej ze zbiorami w ogrodzie, ale w tym miesiącu można też sadzić rośliny. Dotyczy to zarówno warzyw, jak i kwiatów. W warzywnikach to dobry czas na poplon, który sprawi, że będziemy cieszyć się znów świeżymi zbiorami. Na początku lata wiele roślin na balkonach przekwita, aby więc znów wróciły tam kolory, warto sięgnąć po sadzonki kwiatów później kwitnących. Co można siać i sadzić w lipcu? Podpowiadamy.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.