Porady ogrodnicze
Rośliny w ogrodzie ciągle narażone są na różne choroby i ataki szkodników. Istnieje jednak wiele domowych preparatów, które możemy zastosować, chcąc ochronić lub wspomóc nasze uprawy w walce z zagrożeniami. Przedstawiamy 20 najlepszych przepisów na opryski domowej roboty zwalczające mrówki, mszyce, ślimaki oraz inne szkodniki.
Czytaj artykułZaraza ziemniaczana to największa zmora wszystkich uprawiających pomidory. Zwłaszcza tych z nas, którzy chcą pielęgnować je bez użycia szkodliwej chemii. Ta niebezpieczna choroba grzybowa błyskawicznie się rozprzestrzenia i niszczy całe plony, warto więc dowiedzieć się, jak chronić przed nią krzaczki. W artykule podpowiadam, jak zapobiegam zarazie ziemniaczanej na pomidorach w swoim ogrodzie.
Czytaj artykułW kontekście pomidorów często wspomina się o potrzebie zasilania ich fosforem, potasem czy azotem, tymczasem bor ma równie duże znaczenie w ich uprawie. Stymuluje rozwój korzeni i bierze udział w transporcie cukrów, co ma niemałe znaczenie w rozwoju roślin. Najwięcej boru potrzebują do rozwoju buraki. Podpowiadamy, jak to wykorzystać w uprawie pomidorów.
Czytaj artykułŻółknięcie liści hortensji bardzo szybko prowadzi do osłabienia rośliny i zahamowania kwitnienia. To nie tylko problem estetyczny, ale także sygnał wskazujący na potencjalne kłopoty zdrowotne rośliny. Przyczyny tego problemu są różnorodne, od niewłaściwego podlewania i ubogiej gleby po brak niezbędnych składników odżywczych. Sprawdź, dlaczego liście hortensji żółkną i jak możesz temu zapobiec.
Czytaj artykułZimozielone tuje są jednymi z najchętniej wybieranych roślin na żywopłot. Cenimy je nie tylko za gęsty pokrój i wytrzymałość na trudne warunki, ale również ze względu na łatwość ich pielęgnacji. Najważniejszym zabiegiem, o jakim trzeba pamiętać, jest cięcie. Dowiedz się, które odmiany tui przycinać na początku lata i dlaczego warto to zrobić właśnie teraz. Wyjaśniamy, jak formować żywopłot z tui.
Czytaj artykułSezon letni wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości występowania upalnych dni. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza połączone z brakiem deszczu mogą negatywnie odbić się na uprawianych w ogródku roślinach. Wówczas trzeba zadbać przede wszystkim o regularne podlewanie. Co ciekawe, na zwiędnięte, wysuszone rośliny może pomóc pewien nieoczywisty produkt. Chodzi o piwo.
Czytaj artykułWielu z nas zależy na obfitych zbiorach i posiadaniu zdrowego ogrodu. Niestety, nawet najbardziej staranna pielęgnacja nic nie da, jeśli nieświadomie popełniamy błędy podczas sadzenia roślin towarzyszących. Niektóre gatunki nigdy nie powinny znaleźć się w swoim sąsiedztwie, ponieważ w takich warunkach będą rozwijać się dużo wolniej, a także zagrożą im choroby i szkodniki. Jakie są najczęstsze błędy w sadzeniu warzyw? Które rośliny nie mogą rosnąć blisko siebie? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułNa krzakach pomidorów pojawiły się dziwne, zdeformowane kwiaty? To nietypowe zjawisko może wzbudzać niepokój i wywoływać wiele wątpliwości. Ogrodnicy zastanawiają się, czy takie kwiaty należy usuwać i jak ich obecność wpływa na owocowanie. A może jest oznaką rozwijającej się choroby? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule. Wyjaśniamy, czym są staśmione kwiaty pomidora.
Czytaj artykułSłońce jest niezbędne roślinom do życia, ale czasem bywa uciążliwe. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia liści, osłabienia okazów, a nawet do ich całkowitego uschnięcia. Są jednak gatunki, które doskonale poradzą sobie w pełnym słońcu. Co więcej, mogą zasłonić mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie i z powodzeniem zastąpić trawnik. Poznaj najlepsze rośliny okrywowe na pełne słońce, które nie boją się upałów.
Czytaj artykułPapryka ma wyjątkowy smak i aromat, a dodatkowo jest prawdziwą skarbnicą niezbędnych dla naszego zdrowia witamin i minerałów. Czerwona, żółta, pomarańczowa, zielona, o łagodnym, słodkim lub ostrym smaku – niezliczona ilość odmian sprawia, że każdy z łatwością znajdzie odpowiednią dla siebie. Co zrobić, żeby papryka dobrze rosła? Choć jest dość łatwa w uprawie, należy zapewnić jej optymalne warunki wzrostu. Pamiętaj o kilku czynnościach, a wyda mnóstwo smacznych i dorodnych owoców.
Czytaj artykułUprawa ogórków w polskich ogrodach cieszy się niesłabnącą popularnością, jednak aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej rośliny, warto poznać naturalne metody zwiększania jej plonów. Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednie zarządzanie bocznymi pędami, zwanymi wilkami. Podpowiadamy, kiedy przycinanie wilków może przynieść korzyści, a kiedy lepiej ich nie usuwać oraz jak skutecznie zwiększać plon ogórków gruntowych.
Czytaj artykułJeśli ogórki, to najlepiej z własnego ogrodu. Nie od dziś wiadomo, że nic nie przebije smaku samodzielnie wyhodowanych warzyw. Poza tym zawierają mnóstwo zdrowych substancji i, co najważniejsze, są wolne od chemii. Aby uzyskać obfite zbiory, wielu ogrodników stosuje różnego rodzaju specyfiki, które mają chronić krzaki przed chorobami i szkodnikami. Zawsze spryskuję ogórki naturalną mieszanką, która z powodzeniem zastępuje chemiczne preparaty ze sklepu. Tylko 4 składniki, a ogórki będą zdrowe i wydadzą dorodne plony.
Czytaj artykułUprawa borówki amerykańskiej jest praktykowana zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych ogrodników. Nic dziwnego – te ciemnoniebieskie jagody to ulubiony owoc wielu osób. Warto jednak pamiętać o prawidłowych zabiegach pielęgnacyjnych mogących zapewnić obfity i smaczny plon. Chodzi tu między innymi o odpowiednie nawożenie i podlewanie borówki.
Czytaj artykułKażdy ogrodnik marzy o tym, żeby jego uprawy pomidorów dały dużo zdrowych i słodkich owoców. Nie ma przecież większej radości niż pachnące pomidory prosto z krzaczka. Wymaga to nieco zachodu, bo to bardzo wymagające i żarłoczne rośliny. Jeśli jednak będziesz trzymać się kilku zasad, możesz liczyć na obfite zbiory. Poniżej prezentujemy kompendium wiedzy o pielęgnacji pomidorów. Jego przestrzeganie zaowocuje bogatym plonem.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 408
- Następna