Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Najpowszechniejszym szkodnikiem w uprawie ziemniaków jest stonka ziemniaczana. Nie oznacza to jednak, że tylko ona stanowi poważne zagrożenie dla naszych plonów. Wrogami ziemniaków są też drutowce, które żerują w glebie i poważnie uszkadzają bulwy. Szkodniki te nie tylko obniżają plony, ale również mogą prowadzić do obumarcia całych roślin. Choć zwalczanie drutowców nie jest proste, istnieją skuteczne domowe metody, które pomogą ci pozbyć się tych nieproszonych gości. Sprawdziłam to na własnym przykładzie.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Plamy na liściach cukinii zawsze niepokoją ogrodników, którzy obawiają się, że to oznaka choroby. Niekiedy to po prostu cecha genetyczna, tak samo jak gładkie lub cętkowane owoce tej rośliny. Podpowiadamy, które plamy na liściach cukinii są powodem do zmartwienia, a jaki rodzaj nie powinien nam spędzać snu z powiek. Odmiany tej rośliny o plamistych liściach mogą stać się prawdziwą ozdobą warzywnych grządek.  

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W domowych warunkach można uprawiać rozmaite odmiany papryki i papryczek, od klasycznych odmian ogrodowych po ostre papryczki chili, które są nie tylko dodatkiem do dań, lecz także efektowną dekoracją donicy. Co ciekawe, niezależnie od wybranej odmiany, wszystkie papryki są dość łatwe w uprawie. Potrzebują tylko światła, wody i nawożenia, a także, podobnie jak krzaczki pomidorów, umiejętnego przycinania. Dotąd nigdy tego nie robiłeś? Sprawdź, jak i kiedy ciąć paprykę, by zwiększyć plonowanie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Latem w polskich ogródkach królują ogórki. Chrupiące i soczyste, zerwane prosto z krzaczka smakują o niebo lepiej niż te ze sklepu. Chcesz je mieć bez użycia chemii? Okazuje się, że pewna domowa, całkowicie naturalna odżywka działa na te rośliny lepiej niż najdroższe preparaty. Sprawdź, jak zrobić prosty nawóz z 4 składników na plonowanie ogórków.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Rododendrony to jedne z najpiękniejszych i najbujniej kwitnących krzewów ozdobnych, które zachwycają nas swoimi kolorami. Prezentują swoją urodę w całej okazałości w maju i czerwcu – to wtedy przypada pełnia ich kwitnienia. Zastanawiasz się, czy różanecznik zakwitnie w przyszłym roku? Okazuje się, że można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Ponadto można wspomóc tworzenie pąków kwiatowych, aby za rok kwitły one jeszcze bardziej obficie. Wystarczy zadbać o właściwe dokarmianie krzewów.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Smaczne i soczyste pomidory to doskonały składnik do kanapek, sałatek, zup bądź sosów. Wielu ogrodników uprawia je w swoich warzywnikach. Warto wiedzieć, że rośliny te wymagają pewnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie w lipcu. Mowa tu między innymi o stosowaniu oprysku czy nawożeniu specjalnymi odżywkami, które pomogą w uzupełnieniu niedoboru wapnia czy potasu.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Fasolka szparagowa potrzebuje dużo słońca, aby móc odwdzięczyć się wyrazistym smakiem, który latem cieszy nasze podniebienia. Ale co zrobić, jeśli jej liście zaczynają żółknąć, a plony zmalały? Żółknięcie fasolki szparagowej najczęściej wynika m.in. z obecności szkodników, niedoborów składników odżywczych lub poważnych chorób. Sprawdź, jak im zapobiegać bez stosowania chemii.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

W lecie zalewają rabatę kwiatami w energetyzującym odcieniu pomarańczy i czerwieni, które to na tle zielonych liści odznaczają się, jakby zostały namalowane. Gailardia to gatunek z bylin krótkowiecznych, jednak potrafi rosnąć i obsypywać się kwiatami całe lata tak, jak u mojej babci w ogrodzie. Chcesz zasadzić kilka kęp na pustej rabacie, ale nie wiesz, czy się przyjmą? Gailardie ościste, ogniste mini słoneczniki, rosną w pełnym słońcu nawet na kamieniach. Pilnuj kilku zasad pielęgnacji, a nigdzie nie znajdziesz drugiej takiej ogrodowej dekoracji.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Lipiec to miesiąc, gdy w ogrodzie czeka nas dużo pracy. Jednym z obowiązkowych zadań na liście powinno być letnie nawożenie roślin. Choć nie wszystkie gatunki wymagają teraz dodatkowego wsparcia, niektóre bardzo go potrzebują. Zastrzyk niezbędnych składników odżywczych pozwoli im przetrwać wymagający czas upałów i nabrać wigoru, a w wielu przypadkach skłoni też do obfitego kwitnienia. Jakie rośliny potrzebują nawożenia latem, a które lepiej zostawić w spokoju? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wielu z nas chętnie uprawia ogórki w ogrodzie. Dopóki dobrze rosną i owocują, przynosi to mnóstwo satysfakcji. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy na roślinach widoczne są niepokojące zmiany. Żółknące liście oraz małe i niesmaczne ogórki to objawy, które mogą świadczyć o braku składników pokarmowych. Czy sól gorzka uzupełni niedobory? Sprawdź, jak pryskać ogórki siarczanem magnezu i przekonaj się, jakie efekty to przyniesie.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Hortensje zdobią ogrody swoim pięknem, dodając koloru i elegancji każdemu zakątkowi. Ich kwiaty utrzymują się przez długi czas i mogą zachwycać swoim wyglądem aż do przymrozków. Aby jednak tak było, należy spełnić wymagania tych krzewów, gdyż są one trochę kapryśne. Jak pielęgnować hortensje w lipcu? Ważne jest nie tylko regularne podlewanie, ale również ich dokarmianie. W tym okresie doskonale sprawdzi się domowa odżywka, która poprawi kondycję roślin, a także pobudzi je do jeszcze bardziej obfitego kwitnienia. Do jej przygotowania będziemy potrzebować popularnego produktu z lodówki.   

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

W walce o zdrowe i obfite uprawy często skazani jesteśmy na porażkę, gdy na horyzoncie pojawiają się szkodniki. Choć za zniszczenia odpowiadają w dużej mierze insekty, to również ptaki są winowajcami szkód – zwłaszcza gdy chodzi o borówkę amerykańską i wiśnię. Przekonałam się o tym na własnej skórze, na szczęście prosty sposób wystarczył, abym się z nimi rozprawiła. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Obsadzanie ogrodu drzewami owocowymi ma przede wszystkim przynieść dorodne i smaczne owoce. Ważna jest klasa i parametry gleby, warunki pogodowe, które utrzymują się w regionie w sezonie, ale kluczowe znaczenie i tak ma wybór odmiany drzewa. Nowe, odporne odmiany jabłoni, które tworzone są w specjalistycznych instytutach, mają sprostać trudom uprawy, przede wszystkim nie chorując. Takie są 'Rugold' i 'Goldin', wyselekcjonowane propozycje, które parch omija z daleka. A to nie jedyne zalety – sprawdź, dlaczego warto je posadzić.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Sezon na uwielbiane truskawki dość szybko się kończy. Gdy zbierzemy ostatnie plony, krzaczki już przygotowują się do owocowania za rok. W lipcu pojawiają się pierwsze zawiązki pąków kwiatowych na następny sezon, dlatego bardzo ważne jest, aby rośliny w tym momencie dostały zastrzyk składników odżywczych. Chcesz mieć lepsze zbiory w przyszłym roku? Sprawdź, jak powinno wyglądać nawożenie truskawek po ostatnim owocowaniu.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.