Porady ogrodnicze
Zbliżająca się zima i nadchodzący okres spoczynku drzew owocowych nie jest dla nich czasem wytchnienia. Również o tej porze roku rośliny w naszych przydomowych sadach są atakowane przez niebezpieczne patogeny. Warto dowiedzieć się, jak rozpoznać choroby kory drzew owocowych i w jaki sposób im zapobiegać, aby móc liczyć na obfite plony w przyszłym roku. Co robić, gdy w sadzie rozwija się infekcja? Podpowiadamy, jak zwalczać choroby kory drzew owocowych.
Czytaj artykułChcesz zbierać świeży, soczyście zielony koperek wczesną wiosną, gdy inne zioła jeszcze nie wzejdą? Będzie to możliwe, jeśli jego nasiona posiejesz późną jesienią. Jeżeli znajdzie się na grządce o tej porze roku, przezimuje w gruncie, a podczas pierwszych ciepłych dni wiosny szybko wykiełkuje. Dowiedz się, jak siać koper ogrodowy na zimę i kiedy najpóźniej możesz to zrobić, aby cieszyć się wczesnym plonem.
Czytaj artykułCiemierniki to rośliny wyróżniające się dużą urodą i nietypowym terminem kwitnienia. Są symbolem łagodności i pokoju, rozwijają kwiaty w różnych kolorach, a także stanowią efektowną ozdobę ogrodu. Najpopularniejszy w Polsce jest ciemiernik biały, nazywany różą zimową lub różą Bożego Narodzenia. Jak zadbać o te niezwykłe rośliny? Czy są trujące? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułNajprostszym sposobem na pozbycie się dużych ilości odpadów zielonych, nie narażając się na mandaty oraz brak sąsiedzkiej przychylności, jest oddanie ich do najbliższego punktu PSZOK. Jednak suche liście mają wiele ekologicznych zastosowań. Co zrobić ze zgrabionymi liśćmi? Nietypowe wykorzystanie i jego efekty na wiosnę z pewnością cię zaskoczą.
Czytaj artykułWiele osób co roku wraz z nadejściem zimy pozbywa się pelargonii, zupełnie niepotrzebnie. Okazuje się, że te popularne balkonowe kwiaty mogą bezpiecznie przetrwać do wiosny, pod warunkiem że odpowiednio je przygotujemy. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na zabezpieczenie pelargonii przed zimnem. Jeśli będziesz pamiętał o kilku prostych zasadach, kwiaty na pewno odrodzą się na wiosnę.
Czytaj artykułSadzonki zdrewniałe to jedna z najlepszych metod rozmnażania krzewów. To doskonały sposób, który pozwala na tworzenie nowych roślin z jednego okazu. Czynność ta nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności – poradzi sobie z tym nawet najbardziej niedoświadczony ogrodnik. Jakie krzewy można rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe? Jak prawidłowo wykonać tę czynność? Wystarczy przestrzegać kilku zasad, a efekty będą zadowalające.
Czytaj artykułOpieńki to typowo jesienne grzyby, które można zbierać aż do listopada. Mają łagodny, przyjemny smak, dlatego świetnie nadają się na różne przetwory. Trzeba jednak wiedzieć, jak wyglądają te grzyby oraz gdzie ich szukać, ponieważ można je pomylić z niektórymi trującymi gatunkami. Podpowiadamy, jak rozpoznać opieńki jadalne oraz jak się nie zatruć tym grzybem.
Czytaj artykułMaliny to jedne z ulubionych owoców zbieranych z krzaczków posadzonych w przydomowych ogrodach. Na smaczne plony możemy liczyć nie tylko latem, ale nawet w listopadzie, jeśli zdecydujemy się na uprawę odmian jesiennych. O krzewy malin powtarzających owocowanie musimy jednak we właściwy sposób zadbać, aby za rok cieszyć się obfitymi zbiorami. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że przed zimą trzeba obcinać wszystkie pędy malin jesiennych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.
Czytaj artykułRóże są dumą każdego ogrodnika. Ten symbol piękna jednak wymaga wyjątkowej troski. Zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu roślina potrzebuje więcej uwagi. Jak przygotować młode róże do zimy, jak je przed nią zabezpieczyć? I czy trzeba je przycinać, zanim nadejdą duże mrozy? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRozpalanie ognisk rekreacyjnych jesienią umożliwia nie tylko ogrzanie się i przygotowanie w ogniu smakołyków, lecz również spędzenie miłego czasu z bliskimi. Wiele osób zastanawia się jednak, co można palić w ognisku rekreacyjnym i czy dopuszczalne jest palenie na prywatnej posesji gałęzi oraz liści. Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy i jakie kary grożą za ich złamanie.
Czytaj artykułPo sezonie truskawkowym należy odpowiednio przygotować truskawki do zimy, aby wytrzymały nawet duże, ujemne temperatury. Przy braku okrywy śnieżnej ryzyko przemarznięcia jest duże. Warto poznać najważniejsze zasady zabezpieczania truskawek przed mrozem. Jak to zrobić, kiedy i czym? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułChryzantemy to efektowne kwiaty, które większości osób kojarzą się z uroczystością Wszystkich Świętych i dekorowaniem grobów bliskich zmarłych. Mogą być jednak również ozdobą ogrodu, o ile zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju i właściwie zadbamy o nie przed zimą. Jakie odmiany chryzantem poradzą sobie z mrozami? Jak przygotować chryzantemy do zimowania? Wyjawiamy sekrety chryzantem zimujących w gruncie.
Czytaj artykułTrudno wyobrazić sobie przydomowy ogród bez drzewek owocowych. Najczęściej sadzimy tradycyjne jabłonie, grusze, śliwy czy wiśnie, choć dostępnych jest wiele innych gatunków, które rodzą smaczne i obfite plony. Nietypowe drzewka owocowe, podobnie jak te przez długie lata zapomniane, pozwalają na stworzenie niezwykle oryginalnego sadu, jakiego z pewnością nie ma nikt inny. Podpowiadamy, na jakie mało znane gatunki warto zwrócić uwagę.
Czytaj artykułChcesz wyciąć tuje na swojej posesji? Zanim się za to zabierzesz, musisz dokładnie zapoznać się z przepisami. Wycinka drzew i krzewów bez pozwolenia może skutkować poważnymi karami. Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia? O tych zasadach musisz koniecznie pamiętać.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 405
- Następna