Porady ogrodnicze
Trudno wyobrazić sobie przydomowy ogród bez drzewek owocowych. Najczęściej sadzimy tradycyjne jabłonie, grusze, śliwy czy wiśnie, choć dostępnych jest wiele innych gatunków, które rodzą smaczne i obfite plony. Nietypowe drzewka owocowe, podobnie jak te przez długie lata zapomniane, pozwalają na stworzenie niezwykle oryginalnego sadu, jakiego z pewnością nie ma nikt inny. Podpowiadamy, na jakie mało znane gatunki warto zwrócić uwagę.
Czytaj artykułChcesz wyciąć tuje na swojej posesji? Zanim się za to zabierzesz, musisz dokładnie zapoznać się z przepisami. Wycinka drzew i krzewów bez pozwolenia może skutkować poważnymi karami. Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia? O tych zasadach musisz koniecznie pamiętać.
Czytaj artykułKażda roślina ma inne wymagania co do ilości światła, wilgotności, temperatury i typu podłoża. Istnieje wiele gatunków, które preferują kwaśną glebę, a należą do nich m.in. borówki, rododendrony czy żywotniki. Aby ich rozwój był jak najbardziej zrównoważony, należy zadbać o zakwaszanie gleby, które najczęściej ma miejsce właśnie jesienią. Zastanawiasz się, jak zakwasić ziemię w ogrodzie? Oto najlepsze zakwaszacze gleby.
Czytaj artykułCebulki kwiatowe mogą być sadzone wiosną lub jesienią. Termin jesienny przeznaczony jest dla roślin, które są w stanie przetrwać zimę w gruncie. Trzeba jednak odpowiednio je okryć, zabezpieczając przed mrozem. Czym i jak okrywać rośliny cebulowe? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułJesienne prace w ogrodzie nie należą do ulubionych zajęć ogrodników, no może poza zbiorem ostatnich plonów i sadzeniem warzyw ozimych. To również intensywny czas przygotowania ogrodu do zimy, a jego nieodłącznym elementem jest grabienie i zbieranie liści. Czy wszystkie liście trzeba usunąć z ogrodu i co z nimi zrobić?
Czytaj artykułJesienne sadzenie cebuli gwarantuje wczesne plony. Możemy spodziewać się ich już w czerwcu, podczas gdy zbiór warzyw z uprawy wiosennej na ogół odbywa się nawet miesiąc później. Warto jednak wiedzieć, że nie każde stanowisko jest odpowiednie dla zimującej cebuli. Istotna jest również metoda umieszczania główek w gruncie. Jak powinno wyglądać sadzenie cebuli jesienią i w jaki sposób przygotować grządkę pod uprawę? Podpowiadamy.
Czytaj artykułDereń biały cieszy się popularnością ze względu na dekoracyjny wygląd przez cały rok. Gdy opadną liście, pędy przybierają czerwoną barwę, co sprawia, że efektownie prezentują się zimą. Co więcej, krzew ten nie ma dużych wymagań uprawowych, jest wytrzymały na mróz oraz świetnie nadaje się na żywopłot. Jak uprawiać dereń biały, by pięknie prezentował się w ogrodzie. Sprawdź.
Czytaj artykułCzy wiesz, że zimą również można uprawiać warzywa w ogrodzie? Co więcej, pomimo braku dużej ilości słońca i chłodu, nadal możesz wysiewać rośliny, które będziesz zbierać przyszłej wiosny. To świetny sposób na to, żeby przyspieszyć plony, a także zagospodarować puste grządki. Jednak do ziemi nie mogą trafić przypadkowe warzywa — trzeba wybrać gatunki ozime. Dowiedz się więcej!
Czytaj artykułSzukasz roślin, które będą zdobiły balkon czy taras również w zimie? Postaw na zimozielone krzewy liściaste. Wiele z nich dodatkowo kwitnie latem i daje sobie radę w trakcie mrozów nawet bez okrycia. Jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać? Poznaj najciekawsze krzewy liściaste w doniczkach.
Czytaj artykułListopad i grudzień to czas, gdy na zewnątrz panują coraz niższe temperatury, deszcz pada coraz częściej, a także hula porywisty wiatr. Takie warunki nie zachęcają do działania na zewnątrz. Jednak zanim skryjesz się w ciepłym domu, przygotuj swój ogród do zimy. Jeśli zaniedbasz prace na jesień, wiosną będziesz mieć wiele obowiązków. Dlatego dowiedz się, co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą, a czego nie można.
Czytaj artykułDla większości osób listopad kojarzy się z jesiennymi szarugami czy pierwszymi przymrozkami. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest to czas przechodzenia w stan spoczynku wielu roślin. Okazuje się jednak, że istnieją gatunki, które kwitną w listopadzie. Dzięki nim ogród nabiera wielu barw oraz wciąż wygląda efektownie, nawet przed nadejściem zimy. Oto TOP 7 roślin, które kwitną w listopadzie.
Czytaj artykułPigwa nie cieszy się w Polsce tak dużą popularnością jak np. gruszki i jabłka, do których jest nieco podobna. A szkoda. Chociaż owoce pigwy nie nadają się do bezpośredniego spożycia na surowo, gdyż są twarde i bardzo kwaśne, za to doskonale się sprawdzą w domowych przetworach. Przyrządzone z nich pyszności to nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne.
Czytaj artykułBerberysy zimozielone są często i chętnie uprawiane w ogrodach, z uwagi na swoją efektowną prezencję również zimą. Zainteresowani mogą jednak wybrać wiele gatunków i odmian berberysów zimozielonych, w zależności od swoich upodobań. Jakie rośliny są szczególnie warte uwagi i jak dbać o berberysy zimozielone? Omawiamy sekrety ich uprawy.
Czytaj artykułŚciółkowanie ogrodu na zimę ma coraz więcej zwolenników. Robimy to z kilku ważnych przyczyn. Takie działanie nie tylko ochroni rośliny przed mrozem, ale pomoże też w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Dlaczego ściółkowanie na zimę jest ważne, czym i jak to robić, żeby uzyskać najlepsze efekty? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 405
- Następna