Porady ogrodnicze
Pielęgnacja pomidorów jest długotrwałym procesem, który wymaga nie tylko wprawy i cierpliwości, ale również odpowiedniej wiedzy. Przycinanie, palikowanie czy ściółkowanie to tylko część z zabiegów pielęgnacyjnych, które mają olbrzymi wpływ na liczbę i jakość plonów. Jak prawidłowo pielęgnować pomidory w ogrodzie?
Czytaj artykułPiękna ściana zieleni, jaką tworzy zadbany żywopłot, stanowi efektowną ozdobę ogrodu. Wśród roślin, chętnie wybieranych jako materiał do stworzenia takiej dekoracji, znajdują się tuje. Odmiany, niewymagające przycinania i charakteryzujące się zwartym pokrojem, stanowią najlepsze rozwiązanie. Poznaj je i przygotuj własną zieloną barierę.
Czytaj artykułNaturalne sposoby na komary pomogą nam uniknąć swędzących ukąszeń podczas relaksu w ogrodzie i na tarasie. Działają na podobnej zasadzie jak silne środki chemiczne, jednak są znacznie bardziej ekologiczne. Oto lista roślin odstraszających komary i najlepszych naturalnych oprysków na komary, dzięki którym komary nie będą już problemem.
Czytaj artykułPelargonie od lat królują na polskich balkonach i tarasach. Dostępne w wielu odmianach i kolorach szybko przemieniają zwykłą miejską przestrzeń w baśniowy ogród. Jak sprawić, aby kwitły naprawdę obficie i długo? Jak podlewać pelargonie? Są na to sprawdzone sposoby!
Czytaj artykułPomidory malinowy to wyjątkowy rodzaj pomidorów, które z każdym rokiem zwiększają swoją popularność. Wszystko za sprawą wyjątkowego, słodkiego smaku, gęstego miąższu i możliwością ich uprawy w ogrodzie. Dziś każdy może posiadać sadzonki pomidorów malinowych. Jakie wyróżniamy odmiany pomidorów malinowych i jak je uprawiać? Wyjaśniamy w tym artykule!
Czytaj artykułHortensja (Hydrangea) to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Występuje w wielu odmianach. Można ją spotkać w europejskich ogrodach. Roślina ta zachwyca swoim zwartym pokrojem i ogromnymi kwiatostanami. Te mogą wybarwiać się na biało, niebiesko, różowo, fioletowo oraz czerwono. Jej pochodząca z greki nazwa oznacza dosłownie „pojemnik na wodę”.
Czytaj artykułCzy wiesz, dlatego rośliny w lasach tak dobrze rosną, chociaż nikt ich nie pielęgnuje, nie podlewa ani nie nawozi? Jedną z przyczyn jest mikoryza, czyli symbioza roślin z grzybami. To właśnie dlatego np. borowiki czy rydze często rosną pod sosnami. Te gatunki bardzo dobrze się dogadują. Po co stosować mikoryzę i jak aplikować grzyby mikoryzowe?
Czytaj artykułKolendra to powszechnie znana przyprawa o pikantnym, lekko cytrusowym i orzeźwiającym smaku. Chociaż jest kojarzona głównie jako niezbędny składnik indyjskiego curry, garam masala czy tandoori masala, to możliwości jej wykorzystania nie ograniczają się tylko do kuchni. Poznaj więcej właściwości tej aromatycznej rośliny i dowiedz się, jak ją uprawiać.
Czytaj artykułAlbicja jedwabista (Albizia julibrissin) to roślina, która w naturalnie występuje przede wszystkim na kontynencie azjatyckim. Dziką albicję spotkasz głównie w Korei Południowej, Iranie oraz w niektórych rejonach Chin. Jeśli chcesz, by ta roślina ozdobiła także twój ogród, przeczytaj, w jaki sposób należy ją uprawiać.
Czytaj artykułOwoce egzotyczne są nie tylko smaczne i zdrowe. Mają też wiele innych ciekawych właściwości. Na przykład grejpfrut znajduje zastosowanie w ogrodnictwie jako naturalny środek chroniący przed rozwojem chorób roślin. W jaki sposób wykonywać opryski z wykorzystaniem tego owocu? I czym się on dokładnie charakteryzuje?
Czytaj artykułRóże są nazywane królowymi ogrodu. Właściwie pielęgnowane stanowią jego barwną i aromatyczną ozdobę przez całe lato. Jeśli nie zapewnisz im jednak odpowiednich warunków, mogą chorować lub nawet nie zakwitnąć. Jak się przed tym chronić? To proste. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy w uprawie róż i unikaj ich jak ognia!
Czytaj artykułNie każdy ma w ogrodzie kompostownik. Jednak każde gospodarstwo domowe, nawet takie bez ogrodu, wytwarza sporo odpadów zielonych, na przykład w postaci kuchennych resztek po warzywach. Czy jest jakaś alternatywa dla wyrzucania odpadów tego typu do kosza, jeśli nie ma się kompostownika?
Czytaj artykułMimo twoich najszczerszych chęci może się okazać, że rośliny nie rozwijają się tak, jak oczekujesz. W jaki sposób możesz zapewnić im właściwe warunki do rozwoju? Odpowiednie nasłonecznienie czy regularne podlewanie roślin to jeszcze nie wszystko – ważne jest także nawożenie gleby np. z wykorzystaniem saletry amonowej.
Czytaj artykułOgórecznik lekarski jest rośliną jednoroczną, którą uprawiamy w różnych celach. Bywa nazywany chwastem, ponieważ trafiamy także na jego zdziczałą formę. Właściwości tej rośliny pozwalają na jej szerokie wykorzystanie, np. w medycynie, kosmetyce oraz kuchni. Sprawdza się też jako dekoracja ogrodu, lecz musisz wiedzieć, jak uprawiać ogórecznik.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 364
- Następna