Porady ogrodnicze
Nic tak bardzo nie kojarzy mi się ze zbliżającą się jesienią, jak bajeczne kolory niskich, gęstych wrzosowisk. Moja działka jest za mała, abym mogła założyć tam wrzosowisko z prawdziwego zdarzenia, jednak na kilka sadzonek znalazłam miejsce. W tamtym roku wyrosły marnie, problemem okazała się ziemia. Teraz zadbałam o odpowiednie przygotowanie jej i gdy we wrześniu posadzę pierwsze wrzosy, będą miały tam, jak w raju. Oto mój patent na zakwaszanie ziemi pod wrzosy – naturalne metody znowu okazały się najlepsze.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa jest najgorszym szkodnikiem w ogrodzie, z jakim przychodzi nam się zmierzyć. Inwazyjna, żarłoczna i niezwykle trudna w wytępieniu gąsienica błyskawicznie ogałaca z liści wypielęgnowane krzewy. Ze względu na swój cykl rozwojowy, atakuje kilka razy w sezonie. Czy jesteśmy bezsilni w potyczkach z tym szkodnikiem? Sprawdź, jak zwalczyć ćmę bukszpanową w 10 krokach.
Czytaj artykułSzukasz rośliny, która może z powodzeniem zastąpić tradycyjny trawnik i dodać unikalnego uroku twojemu ogrodowi? Ukwap dwupienny sprawdzi się idealnie. Świetnie nadaje się na rabaty, obwódki oraz do ogrodów skalnych, a dodatkowo jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki. Toleruje okresowe susze, mróz, sprawdzi się też do uprawy na słabej glebie. Jakie wymagania ma ukwap dwupienny? Jak go pielęgnować, aby zachwycał swoim nietuzinkowym wyglądem? Sprawdź.
Czytaj artykułCynie zachwycają swoimi kolorami i różnorodnością kształtów. Z racji tego, że są to rośliny jednoroczne, każdego roku trzeba je ponownie wysiewać. Mimo to wiele osób decyduje się na ich uprawę w swoim ogrodzie i ja również należę do tego grona. Moje cynie kwitną bardzo długo, aż do pierwszych przymrozków. Mam na to bardzo prosty patent. Sprawdź, co zrobić, aby w ogrodzie było kolorowo aż do później jesieni.
Czytaj artykułUprawa ogórków często wiąże się z wieloma wyzwaniami, a tegoroczna pogoda jest bez wątpienia jednym z nich. W czym problem? Otóż zbyt duża ilość słońca i wysokie temperatury nie tylko w dzień, ale też nocą sprzyjają rozwojowi chorób i atakom szkodników. Letnie zbiory ogórków są zagrożone przez grzyby. Na szczęście wczesne rozpoznanie i szybka reakcja pozwolą je zwalczyć. Zobacz, jak działa oprysk i nawóz z drożdży.
Czytaj artykułW większości ogrodów i ogródków działkowych wciąż króluje borówka amerykańska, jednak ta roślina zaczyna pomału wysuwać się na prowadzenie. Jej owoce są słodkie, doskonale wyważają słodycz i kwasotę, a przy tym pojawiają się jako jedne z pierwszych w roku. Jagoda kamczacka to zdrowie w pigułce, a ta polska odmiana to prawdziwa perła w koronie - tworzy zieloną kulę usianą słodkimi, trwałymi owocami. Takich okazów jest więcej. Poznaj najlepsze zagraniczne odmiany jagody kamczackiej oraz krzewy polskiej selekcji i koniecznie znajdź im miejsce w ogrodzie.
Czytaj artykułLecytyna nie każdemu kojarzy się z ogrodnictwem. Wiemy, że możemy kupić ją w aptece i stosować głównie po to, aby poprawić swoją pamięć oraz koncentrację. Tymczasem ta całkowicie naturalna substancja może pomóc również naszym roślinom i to na wiele różnych sposobów. Jak stosować lecytynę w ogrodzie? Dlaczego warto to robić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułBorówka amerykańska jest bardzo popularna i lubiana. Owoce tego krzewu są niezwykle smaczne i bardzo zdrowe, choć mają niewiele kalorii. To sprawia, że krzaki te coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Zdarza się jednak, że liście borówki amerykańskiej zasychają, co dla wielu ogrodników może stanowić powód do niepokoju. Dlatego warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami takiego stanu rzeczy, aby w porę zareagować. Dowiedz się, jak uratować zasychające krzaki borówki amerykańskiej.
Czytaj artykułPo przekwitnięciu lilii ogród może wydawać się nieco pusty i mniej kolorowy. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja po kwitnieniu może zapewnić jeszcze piękniejsze kwiaty w przyszłym sezonie. Wystarczy, że usuniemy kwiatostany we właściwym terminie i odpowiednio zadbamy o cebulki. Wyjaśniamy, kiedy przycinać i wykopywać lilie i jaką pielęgnację zapewnić im po przekwitnięciu.
Czytaj artykułZaraza ziemniaczana wbrew swej nazwie jest groźna również dla pomidorów. Ta choroba wywoływana przez organizm grzybopodobny, Phytophthora infestans, atakuje głównie rośliny psiankowate. To jedna z gorszych przypadłości, która może się przydarzyć naszym uprawom i znacząco nadwerężyć plony. Jakie są objawy zarazy ziemniaczanej, jak ją zwalczać, a jak zapobiegać jej atakom? Wyjaśniamy w tym artykule.
Czytaj artykułPowszechnie uprawiana w Japonii, u nas wciąż stanowi modną nowość i kulinarny rarytas – mizuna, soczysta kuzynka kalarepy, z powodzeniem zastąpi na grządce główki sałaty. Rośnie nieco inaczej, przez co stanowi ciekawą ozdobę. Jeśli planujesz, by warzywnik był jednocześnie dekoracją ogrodu, wysiej ją już teraz i poczekaj, aż poszarpane liście na barwnych łodyżkach stworzą okazałe, gęste rozety. Gdy ci zasmakuje, jesienią i zimą z pewnością znajdziesz dla niej miejsce na kuchennym parapecie. Sprawdziliśmy, czego potrzebuje mizuna, zielona perełka oryginalnego warzywnika.
Czytaj artykułMogłoby się zdawać, że stare odmiany jabłoni przeszły do lamusa. Tymczasem powoli wracają do łask i coraz częściej pojawiają się w naszych przydomowych sadach. Cenimy je nie tylko za długowieczność i wyjątkowy smak, przypominający czasy dzieciństwa, ale również ze względu na ich bogatą historię. Sprawdź, dlaczego warto sadzić stare odmiany jabłoni i na jakie się zdecydować. Przedstawiamy 10 najlepszych propozycji.
Czytaj artykułNa rynku pojawiła się niedawno, a już zbiera laury i uznanie wśród plantatorów. Calypso, nowa plenna odmiana borówki amerykańskiej doskonale nadaje się do uprawy w przydomowym „owocniku”, a jej zbiory potrafią zaskoczyć. Chcesz zebrać ręcznie aż 3 kg idealnie dojrzałych, jasnoniebieskich owoców z jednego krzaka? Już dziś przygotuj w ogrodzie miejsce pod uprawę borówki Calypso, trudno o większe i smaczniejsze, sierpniowe owoce.
Czytaj artykułWłaściciele ogrodów mają pod dostatkiem skoszonej trawy, którą mogą wykorzystać na wiele sposobów. Świetnie sprawdza się do ściółkowania roślin czy jako dodatek do kompostu, ale to niejedyne jej ciekawe zastosowania. Można też przygotować z niej doskonałą odżywkę o bogatym składzie. Jak zrobić płynny nawóz ze skoszonej trawy? Do czego go wykorzystywać? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 365
- Następna