Spis treści:
- 10 najbardziej niebezpiecznych roślin w ogrodzie
- Niebezpieczne rośliny w ogrodzie – usunąć czy zostawić?
10 najbardziej niebezpiecznych roślin w ogrodzie
Na niebezpieczne rośliny możemy natknąć się w szczególności wtedy, gdy wprowadzamy się na nową posesję bądź dopiero zaczynamy użytkować działkę ROD. Istnieje wiele gatunków, na które trzeba uważać. Co istotne, niektóre z nich mogą przypominać rośliny jadalne. Spożycie nawet niewielkiej ilości toksycznych okazów może doprowadzić do zatrucia. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych roślin w ogrodzie.
- Złotokap pospolity
Złotokap pospolity to krzew lub niewielkie drzewko z rodziny bobowatych. Odznacza się ozdobnymi, motylkowymi kwiatami w formie luźno opadających gron. Kwiatostany mają kolor żółty. Wszystkie części owej rośliny zawierają trujące związki zwane alkaloidami. Najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w nasionach.
- Pokrzyk wilcza jagoda
Pokrzyk wilcza jagoda, znana również pod nazwą wilcza wiśnia, to roślina należąca do rodziny psiankowatych. Wszystkie części wilczej jagody są trujące – jej spożycie może poskutkować porażeniem układu nerwowego, utratą przytomności, a w skrajnych przypadkach śmiercią.
- Trzmielina pospolita
To krzew z rodziny dławiszowatych, można go spotkać między innymi w lasach i zaroślach. Wszystkie części trzmieliny pospolitej mają właściwości toksyczne – trucizna zawarta w roślinie działa wielokierunkowo na ludzki organizm. W skrajnych przypadkach zatrucie trzmieliną pospolitą grozi śmiercią.
- Zimowit jesienny
Zimowit jesienny to roślina z rodziny ziemowitowatych, odznacza się kwiatami w kolorze fioletowo-różowym lub rzadziej białym. Jest to roślina silnie trująca, co ciekawe zwierzęta mogą ją instynktownie omijać. Jej spożycie grozi silnym zatruciem, które rozwija się stopniowo, aż dochodzi do paraliżu oddechowego i zgonu. Zdarza się, że liście zimowita są mylone z liśćmi czosnku niedźwiedziego – wówczas nietrudno o zatrucie.
Przeczytaj również: Pięknie i popularne w ogrodach, ale trzeba na nie uważać. Niebezpieczne byliny
- Cis pospolity
Cis pospolity to popularna roślina będąca krzewem lub drzewem iglastym. Często uprawia się go w ogródku ze względu na walory ozdobne. Może być wykorzystywany również jako oryginalny żywopłot. Należy zaznaczyć, że wszystkie części cisu zawierają trujące związki, w szczególności taksynę, która działa toksycznie między innymi na układ nerwowy czy układ pokarmowy.
- Tojad mocny
Tojad mocny to należąca do rodziny jaskrowatych roślina o niezwykle urodziwych, granatowo-fioletowych kwiatach grzbiecistych. Pomimo swoich walorów dekoracyjnych, warto pamiętać, że jest to jedna z najsilniejszych trujących roślin w Polsce. Działa paraliżująco, może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i paraliżu mięśni oddechowych.
Wawrzynek wilczełyko to częsty gość w polskich ogrodach. Jego owoce są trujące. Fot. rihiannon/CanvaPro Fot.
- Rącznik pospolity
Rącznik pospolity zwany również kleszczowiną bądź rycynusem, to roślina należąca do rodziny wilczomleczowatych. Jest silnie trująca – jej nasiona zawierają rycynę, której zażycie może powodować objawy ze strony układu pokarmowego – gwałtowne wymioty, biegunkę, przekrwienie narządów czy martwicę komórek. Po zatruciu rycyną śmierć następuje zazwyczaj w przeciągu kilkudziesięciu godzin.
- Wawrzynek wilczełyko
Choć wawrzynek wilczełyko zazwyczaj występuje w lasach, to czasami można go spotkać także w ogródkach, gdzie, z uwagi na swoje dekoracyjne kwiaty, jest uprawiany w celach ozdobnych. Wawrzynek wilczełyko to roślina trująca, szczególnie toksyczne są owoce – w niektórych przypadkach ich spożycie może okazać się śmiertelne.
- Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego to roślina zielna należąca do rodziny selerowatych. Rozprzestrzenia się w dość szybkim tempie, uznawany jest z tego względu za gatunek inwazyjny. Roślina zawiera toksyczne furanokumaryny działające silnie drażniąco przy kontakcie ze skórą.
- Konwalia majowa
Konwalia majowa to roślina z rodziny szparagowatych, która występuje w lasach w niemal całej Polsce. Wszystkie części konwalii majowej są trujące. Toksyny zawarte w roślinie są szczególnie groźnie dla dzieci – zdarzały się przypadku zatrucia po wypiciu wody z wazonu, w którym stały konwalie.
W przypadku wystąpienia objawów związanych z zatruciem należy działać szybko i bezzwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej. Czas jest tutaj kluczowy – zbagatelizowanie symptomów znacząco zmniejsza szanse na uratowanie zatrutej osoby.
Złotokap jest pięknym krzewem, ale wszystkie jego części zawierają trujące alkaloidy. Fot. greenphotoKK/CanvaPro
Niebezpieczne rośliny w ogrodzie – usunąć czy zostawić?
Pomimo swojej toksyczności, niektóre rodzaje groźnych roślin nadal są uprawiane w ogródkach. Wielu ogrodników docenia ich walory ozdobne – w zasadzie jest to najczęstszy powód, dla którego ktoś decyduje się sadzić niebezpieczne gatunki na swojej posesji. Należy przy tym pamiętać o pewnych środkach bezpieczeństwa. Warto usytuować rośliny w trudno dostępnych miejscach bądź zabezpieczyć je, na przykład za pomocą siatki.
W pewnych sytuacjach powinniśmy usunąć owe rośliny i całkowicie zrezygnować z ich uprawy. Powinniśmy to rozważyć szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości wyodrębnienia dla nich zabezpieczonej części przydomowej przestrzeni lub nie posiadamy odpowiednich umiejętności oraz wiedzy na temat postępowania z toksycznymi okazami. Co więcej – jeśli mamy dzieci lub zwierzęta domowe, które same wychodzą do ogrodu, to wówczas lepiej nie ryzykować i zrezygnować z upraw trujących roślin.
W przypadku niektórych gatunków, ich uprawa jest całkowicie niewskazana. Mowa tutaj między innymi o silnie toksycznym tojadzie, pokrzyku wilczej jagodzie czy rączniku pospolitym. Lepiej także zrezygnować z uprawy barszczu Sosnowskiego – nie dość, że jest trujący, to jeszcze stanowi niezwykle inwazyjny gatunek, który szybko może zacząć rozprzestrzeniać się po ogrodzie.
Przeczytaj również:
Ślimaki wreszcie przestaną niszczyć twoje hosty. Wystarczy rozsypać wokół krzaczków
Najlepszy nawóz do agrestu. Gęsty krzew i dużo owoców przez cały sezon
Niezawodny oprysk na mączlika. Szybko pozbędziesz się szkodnika z warzyw i kwiatów w ogrodzie