Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszystko

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) zwana także czarnym kminkiem (black cumin, khalonji) to niepozorna roślinka posiadająca ziarenka o olbrzymiej mocy. Jej wspaniałe właściwości wykorzystywane były już w czasach starożytnego Egiptu, zapiski o niej znajdziemy również w Piśmie Świętym. Nasi przodkowie twierdzili, że zioło to „leczy wszystko z wyjątkiem śmierci”, a potwierdzają to dzisiejsze badania naukowe. Słusznym stwierdzeniem będzie zatem, że czarnuszka to panaceum na wszelkie dolegliwości.

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszystko

Czarnuszka siewna to roślina dorastająca do 50 cm wysokości. Jej głównym znakiem rozpoznawczym są pojedyncze, dorastające nawet do 3 cm, błękitne kwiaty z seledynowym szczytem unerwienia.  Pochodzi z Azji Mniejszej i krajów Europy Południowo-Wschodniej. Uprawa się  ją takżę na skalę przemysłową w Polsce. W niektórych rejonach naszego kraju możemy ją  spotkać jako dziką roślinę łąkową lub, ze względu na jej dekoracyjny wygląd,  na rabatach w ogrodzie lub jako element bukietów.

Dlaczego warto mieć czarnuszkę w swoim jadłospisie?
Wszędzie tam, gdzie szwankuje system immunologiczny i tam, gdzie pojawiają się zapalenia, czarnuszka stanowi niezwykły oręż. Posiada ona właściwości antynowotworowe, antyoksydacyjne, antyzapalne, a do tego również ochronne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


                      Apteka w ogrodzie: pamięc i koncentracja. Kliknij!

Te niepozorne, małe, czarne ziarenka zawierają w sobie:
- witaminy A, E, F, B1, B3, B6,
- biotynę i związki mineralne (cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas),
- osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów i węglowodany,
- cenne flawonoidy i węglowodany,
- różnorodne kwasy tłuszczowe (linolowy, alfa-linolenowy, rzadki w przyrodzie eikozadienowy, palmitynowy, mirystynowy i inne),
- fosfolipidy i fitosterole.


Na co pomaga czarnuszka?
To prawdziwa skarbnica związków biologicznie aktywnych. Co ciekawe, wiele koncernów farmaceutycznych starało się opatentować czarnuszkę!
Na szczęscie na próbach się skończyło.

Ta niepozorna roślinka wpływa pozytywnie na układ rozrodczy. Pomaga w regulacji miesiączki oraz wspomaga laktacje u matek karmiących. Co więcej, podnosi również poziom testosteronu – cenna informacja dla panów. Czarnuszka obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów żylnych. Jej olej jest tradycyjnie stosowany w przypadkach trądziku, łuszczycy, przy atopowym zapaleniu skóry, grzybicy skóry, wysypek, zmianach wywołanych zakażeniem bakteryjnym lub poparzeniem słonecznym. Podnosi również poziom hemoglobiny i erytrocytów we krwi, dzięki czemu pomaga uporać się z anemią. Czarnuszka, podobnie jak witamina C, jest świetnym antyhistaminikiem. Znacząco poprawia samopoczucie u alergików. Działa uspokajająco, antydepresyjnie i przeciwlękowo. Podnosi naszą odporność na stres i poprawia samopoczucie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Apteka w ogrodzie: oczyszczanie organizmu. Kliknij!

Przyspiesza gojenie się ran w tym: owrzodzenia, skaleczenia, rozpadliny i  zmiany ropne. Chroni przed uszkodzeniem wątroby i nerek. Przeciwdziała również tworzeniu się kamieni nerkowych i działa przeciwwrzodowo na żołądek. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i silnym działaniu antyutleniającemu i antyzapalnemu zwiększa gęstość mineralną kości, a co za tym idzie, chroni przed osteoporozą. Reguluje również poziom cukru we krwi. Działa ochronnie na trzustkę i sprzyja jej regeneracji. Panowie mogą stosować czarnuszkę jako lekarstwo przeciw łysieniu. Pomocna jest także w przypadku chorób autoimmunologicznych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!



Ciekawostka
Podobno pierwszym entuzjastom czarnuszki był sam faraon Tutenchamon, który wierzył w jej cudowne właściwości do tego stopnia, że nie pozwalał swoim sługom pojawiać się w swoim otoczeniu bez przynajmniej jednej buteleczki leczniczego oleju. Podobno również  Kleopatra i Nefretete lubiły wykorzystywać jej olej do tuszowania niedoskonałości urody i, jeśli wierzyć kronikarzom, robiły to z sukcesem.

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Zastanawiasz się jak włączyć czarnuszkę do swojej diety?  Kliknij w wybrane zdjęcie

chleb pokrzywowy z karobem i czarnuszkąKrem z soczewicysigara boregi...barbari - perski chleb...Krem z kalafioraKrucho-drożdżowe paszteciki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.