Porady ogrodnicze

Choroby drzew owocowych

Drzewa owocowe są coraz częściej i chętniej nasadzane są we współczesnych ogrodach ozdobnych (nie tylko sadach). Co jednak gdy nagle zachorują? Jakie działania należy podjąć?

Choroby drzew owocowych

Profilaktyka najlepszą metodą

Nasze rośliny mogą być atakowane przez różne choroby oraz szkodniki. Generalnie choroby drzew owocowych można podzielić na te, które są powodowane przez wirusy, grzyby i bakterie. To właśnie od zidentyfikowania choroby i jej źródła pochodzenia zależy nasz sukces w jej zwalczaniu.

Najlepsza metoda walki to zapobieganie chorobom i szkodnikom. Drzewa owocowe należy doglądać i obserwować, szczególnie w okresach wzmożonej aktywności konkretnych szkodników czy chorób. Zatem jeśli dostrzeżemy zarażone pędy (we wczesnym stadium infekcji) to należy je usunąć poprzez cięcie sanitarne. Pamiętamy również o tym, by po cięciu (szczególnie grubszych gałęzi i wszystkich konarów) stosować pastę ochronną dla drzew. Zapobiega ona wnikaniu chorób poprzez ranę w głąb drzewa oraz przyspiesza gojenie i produkcję kalusa (tkanki przyrannej). Cięcie wykonujemy zawsze ostrym i czystym sekatorem. Jeśli jednak dojdzie do infekcji lub rozwoju szkodników na większą skalę należy zastosować bardziej radykalne kroki jak opryski. W miarę możliwości opryski drzew powinno się wykonywać środkami ekologicznymi (np. wywarem ze skrzypu polnego lub czosnku), będące bezpieczne dla środowiska i człowieka. Jeżeli sięgniemy po opryski preparatami grzybobójczymi lub owadobójczymi należy pamiętać, by wykonywać je w czasie gdy owady zapylające są nieaktywne (późne godziny wieczorne i pochmurne dni). Podczas wykonywania tego typu oprysków maseczka ochronna na nosie i ustach jest niezbędna, ponieważ wdychanie tego typu substancji może działać drażniąco na organizm człowieka a nawet wywoływać choroby (w tym nowotworowe).

Sprawdź, choroby poszczególnych gatunków drzew owocowych.

Parch gruszy i jabłoni

Jest to choroba grzybowa, której szybkie rozprzestrzenianie się służy wilgoć (pochmurne i deszczowe dni). Atakuje grusze i jabłonie. Objawami są brązowo-czarne plamy na liściach gruszy oraz oliwkowe plamy na liściach jabłoni. Plamy rozprzestrzeniają się również na owoce, które są małe i zniekształcone przez co nie nadają się do spożywania. Jak temu zapobiegać? Sprawdzą się opryski ze środków ekologicznych(wywar ze skrzypu polnego) oraz pestycydy.

Rdza gruszy i śliwy

Rdza jest chorobą grzybową, której rozprzestrzenianie się ułatwia deszczowa pogoda. Atakuje śliwy oraz grusze. Objawia się poprzez jaskrawe, pomarańczowe plamy na liściach gruszy oraz przez żółknięcie i przedwczesne opadanie liści śliw. Rdzę zwalczamy środkami podobnymi jak przy walce z parchem.


Fot. 123RF.com/ Rdza gruszy

Zaraza ogniowa

To choroba bakteryjna, gdzie patogeny wnikają w głąb pędów i tam się rozwijają. Są przenoszone przez wiatr i ptaki. Zarazę ogniową możemy dostrzec na jabłoniach, gruszach i pigwach. Objawami są obumarłe części roślin, które przybierają brązowe i czarne zabarwienie jakby zostały podpalone. Niestety silnie zarażone drzewa należy usunąć i spalić. Tę chorobę można zwalczać poprzez opryski z wyciągu z sumaka czy orzecha włoskiego a także za pomocą pestycydów.


Fot. 123RF.com/ Zaraza ogniowa

Rak bakteryjny

Choroba bakteryjna, która objawia się wiosną poprzez brunatnienie pędów oraz nekrotyczne i pękające plamy wokół pąków. Infekcja atakuje drzewa pestkowe jak wiśnie, czereśnie, morele i brzoskwinie. Porażone pędy należy wycinać a rany zabezpieczyć pastą. Drzewa należy opryskiwać preparatami miedziowymi.

Zobacz, szkodniki drzew owocowych

Mszyca

Owady te są jednymi z najpopularniejszych szkodników drzew owocowych. Żerują na spodniej stronie liści gdzie nakłuwając się, wysysają soki z liści. Mszyce najczęściej występują na jabłoniach, czereśniach, brzoskwiniach i wiśniach. Wybierają najmłodsze liście, powodując ich skręcanie. Jeżeli nie skolonizowały całego drzewa a pojedyncze liście można je usunąć i spalić, zapobiegając ich rozprzestrzenieniu się. W przypadku dużej ilości zaatakowanych liści wykonujemy opryski środkami owadobójczymi, który trzeba powtarzać wg zaleceń z ulotki dołączonej do środka.


Fot. 123RF.com/ Mszyce

Kwieciak jabłkowiec

Szkodnik, który żeruje w pąkach jabłoni i gruszy. Objawia się zasychającymi i brązowiejącymi płatkami kwiatów. Taki pąk kwiatowy nie przekształci się w owoc a żer kwieciaka jabłkowca może przynieść znaczne straty w ilości plonów. Zwalczmy go poprzez potrząsanie gałęziami i strącanie owadów na płachtę. Gdy dojdzie już do żeru- usuwamy zajęte pąki kwiatowe. W przypadku słabego kwitnięcia i masowego wystąpienia żeru owada stosujemy opryski owadobójcze.


Fot. Wikimedia/Common/By Aung - photo, Domena publiczna - Kmiecik jabłkowiec

Owocówka

Owocówka jabłkóweczka to gąsienica, która żerując w owocach jabłoni i gruszy, drąży tunele. Jej występowanie można zaobserwować przez widoczne na powierzchni owoców odchody z przędzą. Gąsienice zwalczamy przez zrywanie zarażonych owoców oraz opryski. Owocówka występuje także w owocach śliw jako owocówka śliwkóweczka. Jej żer najlepiej jest widoczny po rozerwaniu owocu śliwki na pół - w środku znajduje się gąsienica z odchodami lub same jej odchody.


Fot. Fot.Wikimedia/Common/By picture taken by Olaf Leillinger - Praca własna, CC BY-SA 2.5 - Owocówka jabłkóweczka

W artykule zawarto główne choroby i szkodniki drzew owocowych. Niestety występuje ich znacznie więcej. Jeśli przyłożymy należną uwagę i zadbamy o nasze przydomowe sady z pewnością odwdzięczą się one obfitymi plonami a my prócz samozadowolenia zyskamy smaczne owoce.


Fot. Fot.Wikimedia/Common/By picture taken by Olaf Leillinger - Praca własna, CC BY-SA 2.5 - Owocówka jabłkóweczka

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Dusza w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.