Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co posadzić obok hortensji? Jakiego sąsiedztwa hortensja nie zniesie?

Hortensje są bardzo popularnymi roślinami w polskich ogrodach ze względu na ich efektowne kwiatostany. Duże kule pełne drobnych kwiatuszków w wielu różnych kolorach przyciągają uwagę zarówno ludzi, jak i owadów. Warto podkreślić ich piękno odpowiednimi roślinami. Sprawdź, jakie kwiaty i krzewy posadzić obok hortensji w ogrodzie.

Co posadzić obok hortensji? Jakiego sąsiedztwa hortensja nie zniesie?
Hortensje pięknie prezentują się w towarzystwie traw ozdobnych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Hortensje — charakterystyka

Hortensje – łac. Hydrangea – to grupa krzewów, które pochodzą głównie z Ameryki Północnej i Azji, jednak można spotkać je w wielu różnych krajach, w tym w Polsce, gdzie są uprawiane jako rośliny ozdobne.

Szerokie zainteresowanie hortensjami wynika z ich niezwykłego pokroju – tworzą one luźne kępy pędów o długości do 3 m pokrytych dużymi, pojedynczymi liśćmi. Doskonale sprawdzają się jako nieregularny żywopłot lub szpaler. Najwięcej uwagi przyciągają ich kwiaty zebrane w gęste kwiatostany, które pojawiają się wraz z pierwszymi oznakami lata – w czerwcu – i zdobią ogród, aż do początków jesieni.

Ostateczny kolor kwiatostanów i ich liczebność zależy od wybranej odmiany. Wśród najciekawszych okazów, które można spotkać w polskich ogrodach, wymienia się hortensje:

  • krzewiastą "Annabelle" – najczęstszy wybór ogrodników ze względu na śnieżnobiałe kwiaty, których średnica dochodzi do 30 cm. Pięknie prezentuje się w dużych ogrodach, ale z powodzeniem można zasadzić ją nawet na małej przestrzeni, ponieważ świetnie reaguje na cięcie. Wymaga podparcia, ponieważ jej pędy mogą opadać przez duże, ciężkie kwiaty,

  • bukietową – zjawiskowa roślina, która tworzy stożkowate kwiatostany o wysokości od 20 do 30 cm. Można ją dowolnie formować, np. w gęste szpalery lub eleganckie drzewka, dzięki czemu odnajdzie się w każdym ogrodzie, a nawet w donicy na tarasie,

  • ogrodową – ciekawa odmiana, której kolor kwiatów można dowolnie modyfikować. Zasadzona w kwaśnej glebie będzie kwitła na niebiesko, z kolei na zasadowych będzie pięknie czerwona. Niestety jest dość wrażliwa na mróz, dlatego należy poświęcić dużo uwagi, aby odpowiednio przygotować ją na zimę,

  • pnącą – niesamowita roślina, która robi furorę wśród ogrodników. Wytwarza długie, silne pędy, które mogą wspiąć się na wysokość 20 metrów. Są gęsto pokryte liśćmi o średnicy 10 cm, które jesienią mienią się pięknymi kolorami. Hortensję zdobią również ciekawe kwiatostany, które składają się z wielu drobnych, delikatnych, białych kwiatuszków.

Warto pamiętać, że każda z tych roślin ma inne wymagania odnośnie do pielęgnacji. Jeśli zależy ci na tym, żeby efektownie rosła, powinieneś dokładnie zapoznać się z jej opisem przed sadzeniem.

Jakie kwiaty sadzić obok hortensji?

Podczas doboru roślin do rabaty z hortensją, należy zwrócić uwagę, czy wybrane gatunki mają podobne wymagania, jak ona. Dzięki temu wszystkie rośliny będą mogły rosnąć w symbiozie i nie będziesz musiał co chwilę zmieniać całej aranżacji.

Zobacz więcej zdjęć

Najważniejsza jest ziemia. Do hortensji należy wybrać żyzną, bogatą w próchnicę, wilgotną i nieco kwaśną glebę. Dodatkowo trzeba zapewnić roślinie nieco cienia, aby mogła wytworzyć odpowiednio mocne pędy i duże kwiatostany. Na takim stanowisku świetnie będą rosnąć:

  • piwonie – wspaniała bylina, która tworzy efektowne, duże kwiaty w wielu różnych kolorach, dzięki czemu można znaleźć odmianę, która będzie pasować kolorystycznie do hortensji. Kwitnie w czerwcu, dzięki czemu zdobi rabatę, zanim krzew rozwinie swoje wspaniałe pąki,

  • funkia – niska roślina, która stanowi kępę dużych zielono-niebieskich liści. Doskonały wybór do hortensji o niebieskich kwiatach. Świetnie podkreślą ich kolor i sprawią, że cała kompozycja będzie wygląda spójnie i elegancko. Osiąga wysokość od 30 do 100 cm, więc można ją posadzić przed krzewem, aby uzupełniła pustą przestrzeń,

  • żurawka – urocza bylina, która idealnie będzie pasować na różową rabatę. Tworzy liście w kształcie serca, które mogą mieć przeróżne kolory – od srebrzystych, przez różowe, aż po ciemnofioletowe. Uwagę przyciągają również delikatne kwiatuszki, które przypominają drobne dzwoneczki, umieszczone na wysokich, cienkich łodyżkach,

  • jeżówki – łatwa w uprawie roślina, która świetnie uzupełni kompozycję o charakterze rustykalnym. Jej wysokie, pojedyncze łodygi zakończone są pojedynczymi, dość dużymi kwiatami. Składają się one z kilkunastu delikatnych płatków, a w środku nich wyrasta wypukły kwiatostan przypominający jeża – stąd nazwa kwiatu,

  • liliowce – niskie wymagania, piękny wygląd i odporność na choroby – liliowce to ulubiona bylina ogrodników. Tworzą kępy pełne długich, smukłych liści pośrodku których wyrastają długie pędy z wieloma kwiatami przypominającymi lilie. Świetny wybór, aby wypełnić wolne miejsce przed hortensją,

  • żeniszki – roślina o puchatych, fioletowych kwiatach to idealny wybór na rabatę z białymi, różowymi, a nawet niebieskimi krzewami. Większość odmian osiąga wysokość 25 cm, dzięki czemu doskonale sprawdzają się do stworzenia "kwitnącego dywanu" przed hortensją. Efekt z pewnością przekroczy Twoje oczekiwania!

  • irysy – urocze rośliny, które występują w wielu różnych kolorach. Mają niezwykle intrygujące kwiaty. Ich zewnętrzne płatki rozchylają się na zewnątrz pokazując wspaniałą feerię barw, a wewnętrzne otulają pręciki. Najbardziej znane są irysy o niebieskich płatkach, które fantastycznie wyglądają na tle niebieskich i białych hortensji.

Wokół hortensji warto sadzić wieloletnie odmiany kwiatów, które kwitną o różnych porach roku. Dzięki temu przez cały sezon – od kwietnia aż do października – rabata z hortensją będzie "żyć" i zachwycać, nawet gdy krzew nie będzie kwitł.

Hortensje w ogrodzie – jakie drzewa i krzewy wybrać?

Oprócz cudownych kwiatów warto zasadzić również efektowne krzewy i drzewa, które pozwolą stworzyć kaskadową kompozycję. Dodatkowo zapewnią hortensji cień, który jest jej niezbędny do prawidłowego rozwoju. Dobrym wyborem są np.:

  • róże – krzewy o delikatnych i niesamowicie pachnących kwiatach to wspaniałe towarzystwo dla eleganckiej hortensji. Wybierz odmianę, która kwitnie później lub wcześniej niż hortensje, aby dodatkowo zwiększyć atrakcyjność rabaty. Możesz posadzić je w bardzo różnym układzie, np. naprzemiennie, np. jako szpaler wzdłuż ogrodzenia, albo sięgnąć po róże okrywowe lub rabatowe i stworzyć dwupoziomową aranżację,

  • trawy ozdobne – dostojne, wysokie miskanty, kostrzewy czy rozplenice to najlepsze tło dla hortensjowej rabaty. Ich długie źdźbła zakończone wspaniałym pióropuszem dodadzą całej kompozycji lekkości i zapewnią kwiatom osłonę od palącego, zachodzącego słońca,

  • drzewa iglaste – świerki, sosny i cisy to prawdziwe must-have w miejscu, gdzie rosną hortensje, ponieważ pomagają one utrzymać kwaśne środowisko, które jest uwielbiane przez krzewy. Dodatkowo ich zimozielone igły stanowią cudowne tło dla dużych, ciężkich kwiatów oraz zapewniają niezbędną ilość cienia. Jeśli nie masz miejsca na duże drzewa, możesz sięgnąć po odmiany szczepione na pniu lub karłowe i zasadzić je wokół lub przed hortensją.

Hortensje pięknie komponują się z różami. Fot. 123RF.com

Obok obficie kwitnących krzewów potrzeba roślin, które nie przytłaczają swoim pięknem i nie odwracają od nich uwagi, a w zamian podkreślają ich piękno i tworzą pewnego rodzaju klamrę całej kompozycji. Tylko tak można uzyskać elegancki efekt. 

Czego nie lubi hortensja?

Zwykle pogorszenie wyglądu hortensji i problemy z jej uprawą spowodowane są niewłaściwą pielęgnacją. Powodem problemów w uprawie hortensji jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja. Dlatego podczas ich uprawy należy pamiętać, że hortensje nie lubią zasadowego podłoża ze zbyt dużą zawartością wapnia. Dlatego zawsze staraj się sadzić je w kwaśnej ziemi.

Hortensjom nie sprzyja również stanowisko w pełnym słońcu lub całkowitym cieniu oraz przesuszanie bryły korzeniowej – zarówno wiosną i latem, jak i jesienią oraz zimą. Z kolei zbyt mocne przycinanie hortensji ogrodowej może skutkować brakiem kwiatostanów na roślinie. Unikanie tych podstawowych błędów w uprawie spowoduje, że hortensja będzie zdrowo rosła i pięknie kwitła.

Hortensja to roślina, która wspaniale wygląda solo, ale warto sadzić ją w towarzystwie innych gatunków, aby jeszcze bardziej podkreślić jej majestatyczność. Sprawdź!

Przeczytaj również: Kiedy i jak sadzić hortensje? Poradnik krok po kroku. O tym musisz pamiętać

Niezwykle ważnym zabiegiem podczas sadzenia hortensji jest staranne przygotowanie podłoża. Fot. pixabay.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.