Spis treści:
Jak prawidłowo sadzić azalie?
Prawidłowe sadzenie azalii jest bazą dla jej dalszego rozwoju. Znaczenie ma zarówno wybrane miejsce, jak również termin oraz sposób. Trzymając się określonych zasad, zwiększymy szanse krzewu na obfite kwitnienie.
Azalia powinna być sadzona na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Rozwinie się dobrze na obu, ale w półcieniu może nieco słabiej kwitnąć. Niektóre odmiany natomiast będą właśnie preferować mniejsze ilości słońca. Miejsce powinno być osłonięte od mocnych podmuchów wiatru, gdyż ten mógłby doprowadzić do uszkodzeń.
Podłoże dla azalii musi być kwaśne, najlepiej, aby jego pH wahało się między 4,0 a 5,5. Gleba powinna być lekka, dobrze napowietrzona, próchnicza. Należy zapewnić jej dobrą przepuszczalność, aby zapobiec wystąpieniu chorób grzybowych.
Przeczytaj również: Azalia japońska – uprawa w ogrodzie. Kiedy sadzić i jak uprawiać azalię japońską?
Sadzenie azalii przeprowadzać należy wczesną wiosną, nim rozpocznie się jej kwitnienie. Drugim terminem sadzenia ozdobnego krzewu jest późne lato, a konkretnie przełom sierpnia i września. Dzień, w który przeprowadzimy zabieg, powinien być suchy i słoneczny.
Sadzenie azalii rozpoczyna się od przygotowania stanowiska. Na wybranym miejscu należy wykopać dołek o głębokości równej co najmniej 3 wysokości bryły korzeniowej. Na jego spód wysypujemy gruboziarnisty żwir.
Azalie można posadzić w dwóch terminach - wczesną wiosną oraz na przełomie sierpnia i września. Fot. mamesukeya/123RF.com
Ziemię, która została po wykopaniu dołu, mieszamy z kwaśnym torfem lub zakwaszonym kompostem i część z niej wsypujemy. Następnie azalię wsadzamy na głębokość taką, w jakiej rosła w donicy. Całość przysypujemy mieszanką ziemi.
Świeżo posadzoną azalię obficie podlewamy. Powinniśmy do tego wybrać miękką wodę. Na koniec warto podłoże krzewu obsypać ściółką z kory sosny.
Przeczytaj również: Wiosenny oprysk na azalie. W sezonie bujnie kwitną i nie mają mszyc
Co robić z azaliami, które nie chcą kwitnąć?
Brak kwitnienia u azalii może iść w parze z żółknięciem kwiatów i małym rozrostem. Kluczowe jest kilka szczególnych kwestii, aby osiągnąć wymarzony wygląd rośliny.
Błędem, który może zaburzyć kwitnienie azalii jest zbyt głębokie posadzenie jej. Krzewy te w naturalnym środowisku mają część korzeni na powierzchni. Z tego powodu wsadzamy je płytko, bryłę delikatnie przykrywając ziemią lub ściółką. Pod żadnym pozorem powierzchni nie ugniatamy.
Zabieg sprawdzi się nie tylko na młodych sadzonkach, ale też na wieloletnich azaliach. Wówczas roślinę delikatnie wykopujemy i przesadzamy do odpowiednio przygotowanego, płytszego stanowiska. Efekty w postaci obfitszego kwitnienia mogą być zauważalne już po dwóch latach.
Jeśli azalie nie zawiązują pąków kwiatowych, to przyczyna może leżeć w nieodpowiedniej glebie. Roślina najlepiej rozwija się w podłożu kwaśnym, natomiast naturalne podłoże ma odczyn zasadowy. Z tego powodu konieczne jest zakwaszenie ziemi. Zabieg wykonujemy z użyciem kwaśnego torfu, którym podsypiemy krzew.
W przypadku, gdy azalia nie kwitnie, dobrym sposobem będzie również zastosowanie nawozu interwencyjnego. Ich działanie jest o wiele szybsze oraz skuteczniejsze od standardowych odżywek. Wspomogą zawiązywanie pąków kwiatowych, a w trakcie kwitnienia przedłuży je i poprawi barwę kwiatów. Możesz kupić taki preparat w sklepie ogrodniczym, ale świetnie sprawdzi się również domowy nawóz z aspiryny. Tabletkę rozpuść w 1,5 l wody i podlej krzew. Kurację powtarzaj co 2 miesiąca, azalia odżyje i będzie pięknie kwitnąć.
Czego nie lubią azalie?
Azalie nie lubią przesuszeń. Doprowadzając ich podłoże do suchości, po dłuższym okresie może to doprowadzić do gubienia przez krzew liści i kwiatów. Gleba dla nich powinna być stale wilgotna. Starsze okazy mogą lepiej znosić przesuszenia niż młode sadzonki, jednak mimo tego nie powinniśmy doprowadzać do takiego stanu.
Azalia nie będzie kwitła w suchym miejscu, gleba powinna być stale wilgotna. Fot. gyro/CanvaPro
Szczególną uwagę na suszę należy zwrócić w trakcie lata u azalii na stanowiskach słonecznych. Tam woda będzie parować najszybciej. W efekcie można je podlewać nawet codziennie obfitą ilością płynu.
Azalia nie lubi też gleb mokrych. Za duża ilość nawadniania sprawia, że jej system korzeniowy zaczyna gnić. W krótkim czasie doprowadzi to do rozległych zniszczeń, które będą się objawiać ograniczonym wzrostem i brakiem kwitnienia.
Źródło: deccoria.pl
Zobacz również:
Zjawiskowe krzewy na balkon. Wybierz gatunki o ogromnych lub niezliczonych kwiatach
Opuchlaki na rododendronie. Jak rozpoznać i pozbyć się szkodników?
Co zrobić, żeby judaszowiec zakwitł? Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja judaszowca