Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego cukinia jest gorzka? Błędy w uprawie cukinii

Cukinia cieszy się ogromną popularnością, a jej uprawa nie należy do szczególnie wymagających. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów nie popełnić, aby uzyskać obfite plony i owoce o delikatnym smaku. Dlaczego cukinia jest gorzka i jak zadbać o uprawy, by się tego ustrzec? Podpowiadamy.

Dlaczego cukinia jest gorzka? Błędy w uprawie cukinii
Cukinia jest chętnie uprawiana w wielu miejscach na świecie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Cukinia – charakterystyka i odmiany

Cukinia należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae) i pochodzi z Ameryki Południowej, ale uprawiana jest chętnie na całym świecie. Traktowana jest jak warzywo i uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna. Warto jednak pamiętać, że z punktu widzenia botanicznego cukinia jest owocem. Wyróżnia się łagodnym smakiem, dzięki któremu stała się tak popularna. Z tego warzywa można wykonać wiele interesujących dań, jak choćby leczo, placki czy kotlety z cukinii.

Cukinia występuje w różnych odmianach kolorystycznych. W Polsce najczęściej uprawiane są cukinie o barwie ciemnozielonej lub zielonej w jasne prążki, ale popularnością cieszy się też odmiana jasnozielona oraz żółta. Cukinie mają wydłużony kształt i gładką, niezbyt grubą skórkę, pod którą znajdziemy jasny miąższ. Warto wiedzieć, że jadalne są zarówno owoce, jak i kwiaty cukinii.

Popularne odmiany cukinii to między innymi:

 • Partenon,
 • Diament,
 • Kuand,
 • Belogor,
 • Meduza,
 • Iskander.

Czytaj też: Kwitnienie cukinii. Dlaczego cukinia kwitnie, ale nie zawiązuje owoców?

Uprawa cukinii – najważniejsze zasady

Czego potrzebuje cukinia, by sprawnie i zdrowo rosnąć? Oto podstawowe zasady jej pielęgnacji:

 • Cukinie potrzebują nasłonecznionego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Rośliny wymagają też pozostawienia odpowiedniej ilości miejsca. Na jedną roślinę trzeba przeznaczyć przynajmniej 1 m² powierzchni.

 • Cukinie można siać bezpośrednio do gruntu lub wysadzać do gruntu rozsadę. Warto wiedzieć, że cukinia uprawiana z rozsady zaczyna wcześniej owocować.

 • Ziemia do cukinii powinna być żyzna, przepuszczalna, a jej odczyn pH powinien być zbliżony do obojętnego.

 • Podlewanie cukinii powinno być regularne i obfite. Roślina wymaga ziemi wilgotnej, ale nie mokrej. Warto nawadniać uprawy raz w tygodniu, unikając jednak polewania liści, by nie rozwinęły się na nich choroby grzybowe. Dzięki ściółkowaniu woda nie będzie parować z gleby.

 • Nawożenie cukinii jest ważne dla jej właściwego wzrostu. Roślina najlepiej rośnie w pierwszym roku po zastosowaniu obornika. Jeśli nie była nim nawożona, warto zastosować kompost.

Nawożenie powinno odbywać się raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne, w tym na przykład gnojówka z pokrzywy.

Czytaj również: Cukinia w ogrodzie. Jak dbać o cukinię, aby wydała obfite plony?

Błędy w uprawie cukinii

Uprawa cukinii nie należy do szczególnie trudnych, jednak wiele osób popełnia pewne błędy, które skutkują pogorszeniem plonów. Czego nie powinniśmy robić?

 • Błędem jest podlewanie cukinii zimną wodą.

 • Częstotliwość podlewania cukinii powinna być większa w okresie suszy i upałów.

 • W początkowych etapach rozwoju powinniśmy regularnie odchwaszczać ziemię wokół upraw.

Wiele osób zapomina też o przycinaniu liści cukinii. Jest to zaś istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu liście nie będą zasłaniać kwiatostanów przed słońcem i zapylaczami.

Czytaj też: Cukinia pada, nie owocuje. Jak pobudzić cukinię do plonowania po ataku mączniaka prawdziwego?

Dlaczego cukinia jest gorzka?

Cukinie najczęściej mają delikatny, przyjemny smak, jednak niektóre z nich mogą być gorzkie. Gorzki smak cukinii jest w zasadzie naturalny i wynika z obecności kukurbitacyn. To związki chemiczne występujące w roślinach z rodziny dyniowatych, a więc nie tylko w cukiniach, ale też na przykład ogórkach. Kukurbitacyna chroni rośliny przed atakiem szkodników i pasożytów. Jest wytwarzana przez liście, jednak na skutek na przykład niewłaściwych warunków uprawy czy niekorzystnych warunków pogodowych, gorycz może zostać przekazana do owoców.

Powodem pojawienia się gorzkiego smaku w uprawianych roślinach może być także ich przenawożenie lub uprawa z niewyselekcjonowanych nasion. Czasami gorzki smak cukinii można zniwelować, posypując owoce solą. Ponieważ jednak zgorzkniałe warzywa dyniowate mogą spowodować bóle brzucha i biegunkę, lepiej wcześniej zapewnić im odpowiednie warunki uprawy, w tym właściwą ilość wody, by zapobiec pojawieniu się gorzkiego smaku. Optymalne warunki można uzyskać, uprawiając je pod osłonami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Siew i sadzenie cukinii. Jak mieć duże i zdrowe zbiory?

Jakie soki są najzdrowsze? Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.