Porady ogrodnicze

Hortensja pnąca – jedna z najpiękniejszych roślin w polskich ogrodach

Podobnie jak bluszcz, hortensja pnąca wspina się na drzewa, murki lub inne podpory za pomocą korzonków czepnych. W starych parkach otula pnie wiekowych drzew dekoracyjnymi liśćmi i kwiatami. Ładnie też wspina się na altany albo ściele po ziemi. We współczesnych aranżacjach rosną one przy nowoczesnych pergolach lub jako mocno rozrastające się pnącza, ukrywają niezbyt ładne miejsca. Doskonale sprawdzają się również jako dekoracyjne rośliny okrywowe.
Hortensja pnąca – jedna z najpiękniejszych roślin w polskich ogrodach
REKLAMA

Wymagania stanowiskowe
Hortensje wymagają żyznych, próchnicznych i odpowiednio wilgotnych gleb. Rosną na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. W zależności od gatunku są mniej lub bardziej odporne na przemarzanie. Najmniej odporna jest hortensja ogrodowa. Niektóre gatunki wymagają też przycinania. Najsłabiej regeneruje się po cięciu hortensja dębolistna.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak wybrać hortensję?
Cena rośliny zależy najczęściej nie od gatunku i odmiany, ale od jej wyglądu, wielkości oraz liczby pąków, kwiatostanów i pędów. Kupując krzew, należy wybrać odmiany hortensji o zielonych, zdrowych liściach, a im więcej pąków mają, tym lepiej. Po posadzeniu trzeba je obficie podlać. Ponieważ są to rośliny bardzo ulistnione, wymagają częstego podlewania i nawożenia. Przed kolejnym podlewaniem można je trochę przesuszyć, ale nigdy całkowicie. Objawy braku wody łatwo dostrzec na liściach, które robią się brązowe i pomarszczone po brzegach. Hortensje rozmnaża się z sadzonek zielnych lub zdrewniałych, a także przez odkłady z młodych pędów. Przesadzamy hortensje z bryłą ziemi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jak hortensja trafiła do Europy?
Najbardziej w Polsce rozpowszechniona jest hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla). Jej łacińska nazwa rodzajowa pochodzi od słów hortus, hortensis, hortulanus, czyli  ogród, ogrodowy. To pochodzący z Chin i Japonii krzew o dużych i szerokich mięsistych liściach oraz niezwykle dekoracyjnych kwiatostanach. Roślina ta została sprowadzona do Wielkiej Brytanii w dziewiętnastym wieku.

W Chinach od osiemnastego wieku odkrywcami nieznanych w Europie roślin byli głównie misjonarze francuscy, okrętowi lekarze oraz ogrodnicy wysłani przez Angielskie Towarzystwo Ogrodnicze. Ich nazwiska zachowały się często w nazwach roślin. Z Chin rośliny docierały najczęściej do Anglii, Francji i Holandii. Japonia stała się dostępna dla Europejczyków w początkach wieku siedemnastego, kiedy to Holendrzy uzyskali zgodę na założenie placówki handlowej w Nagasaki, w ściśle kontrolowanym i wydzielonym regionie portu. Jednak poznawanie i odkrywanie nowych roślin było możliwe jedynie niejako „po drodze”, w czasie wypraw na dwór cesarski w Tokio. O wielu roślinach Japonii dowiadywała się Europa od początków wieku osiemnastego, a porty japońskie zostały oficjalnie otwarte dla handlu europejskiego dopiero w wieku dziewiętnastym.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

   

Gatunki i co warto o nich wiedzieć?
Hortensja ogrodowa kwitnie na biało, czerwono i różowo kwiatostanami złożonymi z kwiatów płonnych. Istnieje też możliwość przebarwienia jej kwiatów na niebiesko. W naturze hortensja ogrodowa, nazywana też wielkolistną, składa się z kwiatów płodnych i płonnych. Płodne są kwiaty środkowe, natomiast płonne - kwiaty skrajne. Hortensja ogrodowa zazwyczaj lepiej rośnie i kwitnie po posadzeniu w półcienistym miejscu. W mroźne zimy może przemarzać, dlatego zaleca się osłaniać jej pędy przed mrozem. Gatunek ten wymaga lekko kwaśnej ziemi. Ponieważ hortensja ogrodowa kwitnie na pędach z ubiegłego roku, nie należy jej przycinać. W razie potrzeby można przeprowadzić cięcie sanitarne, usuwając suche, połamane i pokładające się pędy. Cięcie kosmetyczne robimy po piętnastym maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Po pięciu - sześciu latach roślinę trzeba odmłodzić, wycinając połowę starych pędów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Hortensje bukietowe
Specyficzne miejsce w aranżacjach ogrodowych zajmują hortensje bukietowe, kwitnące nieco później niż ogrodowe. Gatunek ten pochodzi z południowo-wschodnich Chin i Japonii, gdzie rośnie w lasach i nad strumieniami. W naturalnym środowisku jest drzewkiem. W naszych warunkach hortensje bukietowe to dość wysokie wyprostowane krzewy z wiechowatymi stożkowatymi kwiatostanami o kwiatach częściowo płonnych. W sprzedaży pojawiła się już hortensja na pniu limelight - odpowiednik bardzo popularnej dekoracyjnej odmiany bukietowej. Należy ona jednak do roślin dość drogich i niestety nie każdy może sobie na nią pozwolić. Może rosnąć samodzielnie, ale też ładnie wygląda w towarzystwie traw ozdobnych, żurawek, host lub zawilców. Więcej informacji o uprawie hortensji bukietowej znajdziesz w tym artykule.

Są odporne na mróz. Bardzo dekoracyjne w tej grupie są wielkokwiatowe odmiany hortensji bukietowej grandiflora o eliptycznych lub jajowatych liściach i okazałych kwiatostanach. Mają one w większości kwiaty płonne, różowiejące w miarę przekwitania i składające się na długie stożkowate kwiatostany. Hortensje bukietowe zawiązują kwiaty na pędach jednorocznych, dlatego każdej wiosny tniemy je bardzo nisko. Rośliny szybko się jednak regenerują.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Hortensja pnąca
Hortensja pnąca pochodzi z Japonii i Chin, gdzie dorasta do dwudziestu pięciu metrów. Pnącza te mają liście jajowate lub okrągławe, piłkowane, ciemnozielone i błyszczące, które rozwijają się bardzo wcześnie. Kwiatostany mają talerzowate kształty o luźnej budowie i dość dużej średnicy - od piętnastu do dwudziestu pięciu centymetrów. Pnącza te kwitną od czerwca do sierpnia. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiatostany zawierają wiele kwiatów płodnych otoczonych przez kremowobiałe kwiaty płonne. Na uwagę zasługują odmiany hortensji mirranda (cena: 20-30 zł) o liściach zwieńczonych złotą obwódką oraz cordifolia (cena: 20-30 złotych) - miniaturowa odmiana rosnąca bardzo wolno. Hortensja pnąca mirranda dorasta do sześciu metrów wysokości, a roczne przyrosty tej odmiany sięgają pół metra. Mirranda ma zielonobiałe kwiaty. A może interesuje cię także piwonia drzewiasta do ogrodu? Porady na temat jej uprawy znajdziesz w tym artykule.Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Hortensja pnąca – jedna z najpiękniejszych roślin w polskich ogrodach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.