Spis treści:
Dojrzewające winogrona przyciągają osy i szerszenie
Osy i szerszenie często budzą strach i niepokój. Wiele osób zapomina jednak o tym, że pełnią ważną rolę w ekosystemie, gdyż zapylają rośliny poprzez przenoszenie pyłków między kwiatami. Z reguły nie są agresywne i atakują dopiero wówczas, gdy poczują się zagrożone. Ich użądlenie jest bardzo bolesne, a niekiedy może być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Osy i szerszenie przyciągają kwiatowe, owocowe i słodkie zapachy. Szczególnie uwielbiają roić się wokół dojrzewających winogron, gdyż są dla nich łakomym kąskiem. Zawierają one węglowodany, które preferują w swojej diecie.
Osy i szerszenie przyciąga słodki sok, który wycieka z uszkodzonych owoców. Owady te nie tylko zjadają winogrona, ale również uszkadzają je (wygryzając dziury), w wyniku czego nie nadają się one do spożycia i bardzo szybko gniją. Należy również pamiętać, że zrywanie owoców, na których bytują osy i szerszenie, wiąże się z ryzykiem użądlenia przez owady, co może być bardzo niebezpieczne szczególnie dla osób uczulonych na ich jad.
Jak chronić dojrzewające winogrona przed osami i szerszeniami? Wielu ogrodników stosuje specjalne woreczki ochronne. Fot.bearok/123RF.com
Pułapka na osy i szerszenie
Na atak os i szerszeni narażone są głównie odmiany, które dojrzewają w sierpniu i wrześniu. Aby cieszyć się obfitymi plonami i smakiem pysznych winogron, należy zadbać o ich ochronę przed owadami. W tym celu wielu ogrodników stosuje specjalne woreczki ochronne (można je kupić lub wykonać samodzielnie z gazy czy starych rajstop nylonowych). Wystarczy założyć je na dojrzewające grona, dzięki czemu osy i szerszenie nie będą miały do nich dostępu.
Aby chronić winogrona przed owadami, można też zrobić pułapkę. Ten sposób zdradzili mi moi znajomi, którzy prowadzą winnicę. W pierwszej kolejności należy zlokalizować gniazdo os lub szerszeni, a następnie przygotować pułapkę. Do tego celu przyda się duża plastikowa butelka, którą należy umieścić w miejscu, gdzie owadów jest najwięcej. Wlewamy do niej 2 części wody, 2 części soku jabłkowego, 2 części octu jabłkowego i dodajemy łyżeczkę cukru. Dobrze jest też dodać kilka kropli detergentu.
Taka pułapka przyciągnie osy i szerszenie swoim słodkim zapachem, które po czasie utopią się w płynie. Aby utrzymać skuteczność pułapki, warto zmieniać jej zawartość co 2-3 dni. Dzięki temu osy i szerszenie zginą i nie będą niszczyć naszych winogron. W międzyczasie warto przystąpić do usunięcia ich gniazda, inaczej będą wracać znowu i znowu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, sięgnij po pomoc specjalistów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
To teraz numer jeden w ogrodach. Oto najlepsze zagraniczne i polskie odmiany jagody kamczackiej
To dlatego liście borówki amerykańskiej zasychają. Sprawdź, jak przywrócić krzewy do zdrowia