Spis treści:
- Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?
- Jak przygotować karmnik?
- Czym dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?
- Czy woda w karmniku jest potrzebna?
Kiedy zacząć dokarmiać ptaki?
Powszechnie wiadomo, że niektóre ptaki odlatują na zimę, podczas gdy inne zostają z nami. W tym okresie wcale nie mają łatwo – niskie temperatury, opady śniegu i inne warunki atmosferyczne utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają im dostęp do pokarmu. W związku z tym wiele osób decyduje się na dokarmianie ptaków, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, dlatego powinny same zdobywać pożywienie. W przeciwnym wypadku szybko się przyzwyczają do łatwego zdobywania pokarmu, co może powodować osłabienie lub zanik naturalnych instynktów. W czasie dodatnich temperatur ptaki doskonale radzą sobie w znajdowaniu pokarmu. Wyjątkiem są bardzo srogie zimy, kiedy ziemia pokrywa się warstwą śniegu i lodu. Wówczas mają trudności ze zdobyciem pożywienia i potrzebują naszego wsparcia.
Kiedy zacząć dokarmiać ptaki? Należy to robić dopiero wtedy, gdy nastaną przymrozki, a gruba pokrywa śnieżna uniemożliwia im odszukanie pokarmu. Ponadto w czasie mrozów ptaki potrzebują więcej pokarmu wysokoenergetycznego, aby utrzymać się przy życiu. Ważne jest, aby nie dokarmiać ich zbyt wcześnie, gdyż może to zaburzyć migrację niektórych gatunków (zwłaszcza wodnych). Skuszone łatwo dostępnym pokarmem zostaną w Polsce i będą miały trudności w przetrwaniu zimy. Optymalnym momentem, aby zacząć dokarmianie ptaków, jest przełom listopada i grudnia.
W karmniku należy utrzymywać czystość, konieczne jest regularne usuwanie resztek jedzenia i ptasich odchodów. Fot.mikhasik/123RF.com
Jak przygotować karmnik?
Istotnym elementem dokarmiania ptaków jest systematyczność, ponieważ szybko przyzwyczajają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Na samym początku wykładamy niewielkie ilości pożywienia, które zostanie na bieżąco przez nie zjedzone. Dzięki temu unikniemy zalegania i zepsucia pokarmu. Natomiast wczesną wiosną należy stopniowo ograniczać dokarmianie ptaków, aby stymulować je do samodzielnego poszukiwania pokarmu. W tym okresie wiele gatunków zmienia dietę z roślinnej na zwierzęcą, odżywiając się owadami.
Jak przygotować karmnik? Powinien on posiadać zadaszenie, aby chronić pokarm przed opadami lub zanieczyszczeniami. Ważne jest, aby znajdował się w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru, aby nie powodował on nadmiernego wysypywania się karmy. Powinien on być skonstruowany tak, aby ptaki miały swobodny dostęp do pokarmu. Ponadto karmnik musi być bezpiecznie umiejscowiony (na wysokości 1,5-2 m nad ziemią). Dzięki temu ptaki nie będą narażone na ataki drapieżników (takich jak kotów czy kun). Należy też zadbać o jego solidne zamocowanie.
Karmnik należy umieścić tak, aby ptaki nie były narażone na ataki drapieżników. Fot.martahlushyk1/123RF.com
Przeczytaj również: Przygotowanie kompostownika do zimy. Czy trzeba go przykryć?
Czym dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?
Na początek należy sprawdzić, jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę, gdyż mają one różne upodobania żywieniowe. Warto pamiętać, że w czasie surowych zim potrzebują one produktów kalorycznych, które zapewnią im odpowiednią ilość energii. Dokarmianie ptaków powinno być przemyślane i odpowiedzialne, inaczej wyrządzisz im więcej szkód niż pożytku. Należy przede wszystkim unikać produktów solonych, gdyż mogą poważnie im zaszkodzić. Nie podawajmy też ptakom pieczywa, ponieważ ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Poza tym nie wolno im dawać nieugotowanej kaszy pęczak czy innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren. Zastanawiasz się, czym dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?
- Rozmaite ziarna zbóż (owies, proso, pszenica, jęczmień) – są chętnie zjadane m.in. przez gołębie, sierpówki, trznadle, grubodzioby, szczygły, wróble i mazurki.
- Nasiona słonecznika (zarówno łuskanego, jak i niełuskanego) – to ulubiony pokarm takich ptaków, jak sikory, dzwońce, kowaliki, czyże, grubodzioby, trznadle, wróble i mazurki.
- Orzechy (laskowe, włoskie czy ziemne – niesolone) – jest to wysokoenergetyczny pokarm, który jest lubiany niemal przez wszystkie ptaki.
- Owoce (np. kawałki jabłka lub gruszki, pokrojone daktyle, morele (nie mogą zawierać dwutlenku siarki i innych konserwantów), a także owoce rokitnika, czarnego bzu, berberysu, głogu czy dzikiej róży) – najchętniej korzystają Kosy, drozdy i kwiczoły, czyli tzw. miękkojady.
Ptakom można podawać owoce lub gotowane warzywa. Fot.noxnorthy/123RF.com
- Pokrojone w drobną kostkę, gotowane warzywa bez soli (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta) – to najlepszy pokarm m.in. dla ptaków wodnych, takich jak kaczki czy łabędzie.
- Słonina (niesolona, nie może wisieć dłużej niż 2 tygodnie) – prawdziwy przysmak dla ptaków owadożernych, takich sikory, dzięcioły czy kowaliki.
- Gotowane kasze – dla większości ptaków świetnie sprawdzą się gotowane, ale niesolone kasze, takie jak gryczana, perłowa, jęczmienna czy chociażby ryż.
Do dokarmiania ptaków sprawdzą się też płatki owsiane czy kukurydza. Ponadto można sięgnąć po gotowe mieszanki tłuszczowo-nasienne w formie kul lub dzwonków, tzw. pyzy (można je kupić w większości sklepów zoologicznych lub przygotować samodzielnie w domu). Dobrym pomysłem jest też posadzenie w ogrodzie drzew i krzewów, które utrzymują owoce przez całą zimę. Będą one stanowić pełnowartościowy pokarm dla ptaków. Do tego celu nadają się takie gatunki, jak jarząb pospolity, bez czarny, dzika róża, kalina koralowa, głóg, berberys czy śliwa tarnina.
Czy woda w karmniku jest potrzebna?
W okolicy karmnika należy również umieścić poidełko, ponieważ potrzebują one wody cały rok. W tym celu sprawdzi się m.in. miska, duży spodek lub podstawka pod doniczkę. Najlepiej nalewać wodę ciepłą (ale nie gorącą), dzięki czemu dłużej pozostanie niezamarznięta. Kluczowe jest dbanie też o czystość karmnika. Ważne jest, aby nie zalegały w nim resztki jedzenia czy ptasie odchody, które mogą stanowić siedlisko bakterii i grzybów. Należy go regularnie sprzątać (co najmniej raz w tygodniu) i dezynfekować (najlepiej gorącą wodą i bez detergentów).
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ochrona roślin przed zimną, mrozem i wiatrem. Niezawodne tipy ogrodników
Co zrobić, żeby rododendron bezpiecznie przetrwał zimę? Ochrona różanecznika przed chorobami
Jak pielęgnować krzewy owocowe jesienią? Cięcie, podlewanie, nawożenie i ściółkowanie