Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować glicynię?

Glicynia jest jednym z pnącz, które podczas kwitnienia nie mają sobie równych. Osiąga do 10 m wysokości i ma przy tym bardzo silne prawo lub lewoskrętne pędy. To roślina, która wymaga bardzo mocnych podpór.

Jak pielęgnować glicynię?
Fot. 123RF/PICSEL

Kwiaty glicynii  rozwijają się na zeszłorocznych pędach i mają postać dużych gron, utrzymujących się w kolorystyce od niebieskich i białych po jasnofioletowe. Środowiskiem pochodzenia naturalnego glicynii jest Ameryka Południowa oraz Azja Wschodnia. W naszym klimacie spotykamy dwa główne gatunki: glicynię kwiecistą (wspina się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara) oraz glicynię chińską (wspina się zgodnie z ruchem zegarowych wskazówek). Z połączenia tych dwóch odmian otrzymujemy piękną "glicynię cudowną".

Jak uprawniamy?
Glicynię powinniśmy sadzić na glebach przepuszczalnych, żyznych i  świeżych. Należy jej również zapewnić stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatrów. Najlepiej, jeżeli będzie to południowa ściana budynku. Nie przejmujmy się, jeżeli w rok czy dwa lata po posadzeniu nie pojawią się kwiaty. Glicynia jest gatunkiem, który zakwita dopiero po kilku latach. Najważniejszym zabiegiem w uprawie pnącza jest, jego prawidłowe cięcie. Dzięki niemu uzyskujemy odpowiednią formę i kształt rośliny. Zaraz po posadzeniu należy skrócić główny przewodnik do 1 m wysokości oraz  usunąć wszystkie boczne pędy.

W okresie letnim, kiedy na pnączu pojawią się nowe boczne pędy, pozostawiamy jedynie dwa najsilniejsze. Następnie przywiązujemy je do podpór pod kątem ostrym i przycinamy na wysokości czwartego zdrowego pąka. Należy również przyciąć końcówkę przewodnika. Nadal nie zapominamy o usuwaniu dolnych odrostów. Na wiosnę odczepiamy boczne pędy od podpór i przycinamy na jedną trzecią ich długości. Przewodnik należy przyciąć na wysokości metra od ostatniego rozgałęzienia. Latem, znów przycinamy boczne pędy, a z kolejną, nową parą rozgałęzień postępujemy tak, jak z wcześniejszą. Robimy tak aż do chwili, kiedy roślina nie zakryje miejsca, na które jest przeznaczona.

Dorosłe pnącza, które już przybrały pożądane rozmiary, przycinamy w ten sposób, aby nadmiernie się nie rozrastały. Pamiętajmy, że glicynia pozostawiona sam sobie, po pewnym czasie przypominać będzie kłębowisko poplątanych pędów, mało to dekoracyjne. Co rok latem, formujemy glicynię, poprzez przycinanie pędów o około 15 cm. Czynność powtarzamy co dwa tygodnie. Wiosną, kiedy roślina jest jeszcze w stanie spoczynku, pędy kwitnące skracamy o 10 cm. W kierunku pędu głównego pozostawiamy dwa lub trzy pąki.

Bardzo łatwo rozpoznać, które pąki są kwiatowe, a które wegetacyjne. Te pierwsze są większe, ciemniejsze oraz pokryte włoskami. Pamiętajmy, że po każdym kwitnieniu przycinamy nowe pędy o 15 cm. Glicynię możemy również prowadzić w formie krzaczastej.

Uwaga!!! Glicynia jest rośliną silnie trującą, zatem sadźmy ją zawsze na stanowisku, do którego dzieci oraz zwierzątka domowe nie mają dostępu.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.