Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby

Kret to prawdziwe utrapienie. Bardzo często walki z nim trwają całymi tygodniami i gdy już nam się wydaje, że przepędziliśmy szkodnika z ogrodu, ni stąd, ni zowąd na środku naszego trawnika pojawia się znów ogromny, szpecący kopiec.

REKLAMA

Sposób na kreta potrzebny od zaraz
Mogłoby się wydawać, że kret to takie słodkie, urocze zwierzątko. Jeśli uda nam się zauważyć po na powierzchni ziemi (co zdarza się bardzo rzadko), albo zobaczymy zdjęcia z nim, to nigdy nie pomyślelibyśmy, że ten niewielki gryzoń może wyrządzić takie szkody. W naszym klimacie najbardziej przeszkadza nam kret europejski, zwierzę o walcowatym ciele, które waży zaledwie 120 g. Jego długość ciała waha się w granicach 17-20 cm, jest więc niewiele mniejszy niż standardowa świnka morska. Jego czarne futerko jest bardzo gęste, tak gęste, że sprawia wrażenie aksamitnego. Jak to możliwe, że taki mały zwierzak może być naszym wrogiem numer jeden?

Co warto wiedzieć?
Kret jest drapieżnikiem. Jego zaostrzony ryjek jest wyposażony aż w 44 bardzo ostre zęby, które potrafi zatopić w skórze, więc zakładając pułapkę na kreta należy zachować szczególną ostrożność. Ponadto jest wyposażony w nieproporcjonalnie duże w stosunku do ciała, bardzo silne przednie łapy, które są błoniaste i idealnie sprawdzają się podczas przekopywania podziemnych korytarzy. Warto wiedzieć, że kret jest prawie ślepy i nie ma zbyt czułego słuchu, jednak ma włoski czuciowe, które są bardzo wrażliwe na drgania – wprowadzenie drgań to także jeden ze skutecznych sposobów pozbycia się intruza. Jeśli chcesz pozbyć się szkodnika, jakim jest turkuć podjadek, porady znajdziesz w tym artykule.

Szkodnik numer jeden
Szkodliwe działanie nie polega na tym, że podgryza korzenie roślin – jest mięsożercą, więc rośliny w twoim ogrodzie w ogóle go nie interesują (może poza trawą, której trochę zbiera do wymoszczenia sobie gniazda pod ziemią). Jego szkodliwość w uprawie polega na tym, że podczas kopania głębokich i długich tuneli przerywa i uszkadza system korzeniowy roślin, a nadmiar wykopanej ziemi wypycha na zewnątrz tworząc kopiec, który bardzo szpeci. Kopce mają najczęściej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt centymetrów wysokości, najwyższe dobiegają nawet do 70 cm.

Sposób na pozbycie się intruza   
Sposobów na pozbycie się intruza jest naprawdę mnóstwo. Najczęściej wybierane są te domowe, które mają na celu odstraszenie zwierzaka. Dawniej dużą popularnością cieszyła się trutka, jednak jej zastosowanie jest dyskusyjne. Z jednej strony problematyczne jest to, że trutka nie zawsze działa, bo czasami może okazać się, że kret długo nie wróci do miejsca, w którym ją rozłożyłeś. Z drugiej strony, trutka może być także niebezpieczna dla innych zwierząt. Ponieważ wydziela zapach wabiący, może być zjedzona przypadkowo przez psa, kota czy innego domowego ulubieńca. Obecnie jednak trutka na krety bywa wyposażona w substancje, które odstraszają naszych czworonożnych przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że kret jest pod ochroną i chociaż nie obejmuje ona prywatnych ogrodów, warto zrobić wszystko, by nie musieć zabijać tych zwierząt. Są one zagrożone wyginięciem.

Dużym powodzeniem cieszy się także sposób, który wykorzystuje zdobycze najnowszej technologii. Możesz zaopatrzyć się w specjalny sprzęt wielokrotnego użytku, który pozwoli na skuteczne wygonienie kreta z terenu ogrodu. Oczywiście przydatna może być także pułapka. Można ją zrobić domowymi sposobami i warto zabrać się za to na początku, a dopiero, kiedy okaże się nieskuteczna, sięgać po bardziej zaawansowane sposoby i techniki. Jeśli kret zniszczył twój trawnik, sprawdź także, jak i kiedy siać trawę w tym artykule.

Domowy sposób
Najlepszy sposób na kreta to odstraszenie go zapachem. Jego węch może nie jest bardzo wyczulony, ale silnie nieprzyjemny zapach z pewnością poczuje. Okazuje się, że najlepszy odstraszacz na krety to skórki cytryny i kawałki czosnku. Najlepiej jeszcze, żeby były lekko popleśniałe, kret ucieknie z ogrodu błyskawicznie. Dobrze sprawdzają się także resztki ryb zakopane w kretowisku – od ich zapachu szkodnik po prostu postanowi po prostu się wyprowadzić.

Wyjątkowo dobrze działający odstraszacz na krety to także… pusta puszka po piwie. Wystarczy w miejscu kretowiska wbić metalowy pręt i nasadzić na niego puszkę, tak by była trochę za luźna. Najmniejszy podmuch wiatru wprawi ją w ruch i spowoduje, że kret będzie odbierał drgania i dźwięki, których nie będzie w stanie znieść. Twój ogród przestanie mu się wydawać odpowiednim miejscem do życia i zakładania rodziny i prawdopodobnie wyprowadzi się do sąsiadów. Warto jednak nie od razu ściągnąć puszkę, najlepiej niech jeszcze trochę pobędzie. Ten sposób na kreta sprawi, że na pewno nie wróci do twojego ogrodu.

Chemiczna pułapka
Odstraszanie kretów zapachem to ten pomysł, który okazuje się bardzo skuteczny. Jak pozbyć się intruza, jeśli domowe sposoby zapachowe nie działają? Wyposażyć się w odpowiedni preparat. Środek kupisz w każdym sklepie ogrodniczym.

Preparaty tego typu mają dwie postacie – żelu, płynu lub granulek. Rozprowadzenie granulek może być wygodniejsze, jednak zawsze istnieje ryzyko, że poczęstują się nimi twoi domowi ulubieńcy na czterech łapach, wchłoniętego w glebę żelu jednak nie będą miały możliwości. Żel lub płyn należy wlać do kretowiska, wydziela on zapach, który będzie bardzo nieprzyjemny dla kreta i sprawi, że zwierzę ucieknie w popłochu. Jednak podczas aplikacji preparatu należy zachować szczególną ostrożność, najczęściej bowiem zawiera on substancje szkodliwe dla dróg oddechowych. Dlatego także należy pilnować psy, by nie zaczęły kopać zalanego kretowiska.

Sposób użycia preparatów na kreta
Granulki także należy wsypać do tunelu wykopanego przez kreta, najlepiej w dużej ilości. Dodaje się do nich odrobinę wody, w reakcji z którą proszek zacznie się rozpuszczać, wydzielając przy tym silnie pachnący gaz. Jest to bardziej bezpieczne dla ludzi, jednak granulki mogą kusić czworonożne zwierzaki, między innymi psy, które często chcą brać udział w wykurzaniu kreta. Te zabiegi warto przeprowadzić rano, tuż po tym jak zauważysz nowy kopiec, który prawdopodobnie pojawił się nad ranem. Jest duże prawdopodobieństwo, że po jego wykopaniu kret śpi w pobliżu i działanie będzie maksymalnie skuteczne.Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.