Porady ogrodnicze

Jak rozmnożyć tuje? Sadzenie i pielęgnacja tui krok po kroku

Wiele osób nie wie, jak rozmnożyć tuje, które ma w swoim ogrodzie lub na przydomowym balkonie. Obecnie wykorzystuje się dwa sposoby na rozmnażanie tui. Pierwszy dotyczy rozmnażania poprzez sadzonki, a drugi to szczepienie. Który ze sposobów jest prostszy i szybszy?
REKLAMA

Rozmnażanie tui krok po kroku
Jak zrobić sadzonki tui i kiedy można rozmnażać żywotniki? Pozyskiwanie sadzonek z tui (oraz innych roślin) to najłatwiejszy i najszybszy sposób rozmnażania. Z powodzeniem można wykonać tę czynność samodzielnie, o ile mamy podstawową wiedzę, jak rozmnożyć tuje. Sadzonki możemy znaleźć w sklepie ogrodniczym lub pobrać je z pędów tui. Drugi sposób jest o wiele tańszy, dlatego też częściej praktykowany. Szczepki mogą być pobrane tylko ze zdrowych pędów dwu lub trzyletnich tui. Najlepsze są sadzonki z wierzchołka krzewu, półzdrewniałe lub zdrewniałe (z tzw. piętką). Wskazane jest, aby pobrać sadzonki rano poprzez oderwanie – nigdy nie obcinać!

Dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu pozyskane sadzonki będą stanowiły identyczną odmianę tui matecznych. Wiedząc już, jak zrobić sadzonki, trzeba również orientować się, w jakim czasie najlepiej je pozyskać. A więc optymalny czas na „zabieg” to okres wiosenny (marzec – kwiecień) lub letni – od sierpnia do września.

Jak ukorzenić tuje?
Ukorzenienie pozyskanych sadzonek jest bardzo ważne. W tym celu stosuje się preparaty ukorzeniające. Piętkę (czyli oderwaną końcówkę) pobranej sadzonki powinno się włożyć do proszku zwanego ukorzeniaczem. Czynność ta znacznie przyspieszy ukorzenienie młodej sadzonki. Kolejny krok to przygotowanie dobrego podłoża. Przede wszystkim musi być ono przepuszczalne i utrzymywać wilgoć.

Wiemy już, jak ukorzenić tuje, ale co dalej? Otóż nawet rodzaj doniczki ma znaczenie. Najlepiej stosować takie, które posiadają otworki na dnie. Mając gotowe podłoże i sadzonki, należy umieścić szczepki w ziemi. Wgłębienie powinno mieć min. 3 cm. Końcowa czynność to oczywiście podlanie naszej sadzonki. Ważne jest, aby na tym etapie przykryć doniczkę folią, która utrzyma odpowiednią wilgoć. Niewielkie zacienienie będzie idealnym miejscem do prawidłowego wzrostu sadzonki.

Jeżeli chciałbyś znaleźć więcej porad związanych z pielęgnacją tui – polecamy te materiały. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

Szczepienie tui
Szczepienie stanowi swego rodzaju metodę uszlachetniania roślin. Można wykorzystać ją także do rozmnażania tui. Wielu ludzi nie wie, jak szczepić tuje. Nie jest to bowiem nic skomplikowanego. Metoda ta polega na wszczepieniu tzw. zraza (szlachetnego elementu szczepu) w podkładkę (ukorzenioną, często dziką roślinę, na której szczepi się szlachetną odmianę).

Na podkładce należy wykonać ok. 2 - centymetrowe nacięcie po to, aby odsłonić tkankę. Następnie przykładamy odpowiednie szczepki i pozostawiamy do czasu połączenia się powstałego szczepu, związując je ze sobą. Zrośnięcie się obu części następuje przy odpowiednich warunkach. Żywotniki najlepiej jest szczepić w okresie od połowy stycznia aż do wiosny.

Oczywiście, że warto. Musimy znać podstawowe wytyczne, jak rozmnożyć tuje samodzielnie. Dzięki eksperymentom związanym z połączeniem różnych odmian możemy uzyskać unikalny rodzaj tui. Ludzka ingerencja w połączenie się dwóch roślin może skutkować ciekawym doświadczeniem.

Warunkiem powodzenia czynności szczepienia jest łączenie roślin pochodzących z tego samego gatunku. W przeciwnym razie niezgodności genetyczne, w tym wypadku tui, spowodują brak możliwości połączenia się zrazu z podkładką.
 Zdjęcie główne: FajnyOgrod.pl

Przeczytaj również:

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Grillo-wędzarnia - czy grill ogrodowy z wędzarnią to dobre rozwiązanie

Ciekawa roślina na żywopłot – wiąz turkiestanu

Jedno z najpiękniejszych wiosennych drzew - judaszowiec

Najpopularniejsze byliny do ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak rozmnożyć tuje? Sadzenie i pielęgnacja tui krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.