Porady ogrodnicze

Jak uprawiać boczniaka w domu. Smaczny grzyb z własnej hodowli

Boczniaki popularnością doganiają uwielbiane przez wszystkich pieczarki. Wyśmienicie smakują, obfitują w cenne składniki odżywcze i z łatwością można uprawiać je w domu. Do założenia własnej hodowli nie trzeba wiele, a pierwsze owocniki zbierać można już po upływie miesiąca. Podpowiadamy, jak zacząć amatorską hodowlę boczniaków w domu. 

Jak zacząć hodowlę boczniaka w domu? Wyjaśniamy! Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Boczniak — uprawa w domu

Boczniaki to rodzaj grzybów z rodziny boczniakowatych. Są obecne na każdym kontynencie poza Antarktydą. W Polsce najpowszechniej występującym i najczęściej zjadanym gatunkiem jest boczniak ostrygowaty. W naturze porasta pnie drzew liściastych. Rośnie zebrany w grupy, które wyglądem przypominają dachówki lub ostrygi. Wytwarza duże, mięsiste owocniki. Kapelusze wybarwiają się na różne kolory: od białego i popielatego, przez fioletowy i stalowoniebieski aż do brązowego. Widoczne od spodu blaszki są zazwyczaj białe lub szarawe, a w przypadku starszych osobników również fioletowe. Trzony są krótkie i jasne. Owocniki boczniaka ostrygowatego pojawiają się późną jesienią i w zimie. Grzyb jest odporny na mróz, a do wzrostu potrzebuje niedużej ilości światła. Niskie wymagania sprawiają, że z powodzeniem można hodować go w domu – i to przez cały rok.

Boczniaki – rodzaje

Poza boczniakiem ostrygowatym inne znane, jadalne gatunki boczniaków to:

  • Boczniak cytrynowy – występuje przede wszystkim na terenie Azji, gdzie porasta topole, buki i wiązy. Wyróżnia się intensywnie żółtym kolorem. Rośnie w kępach i wytwarza niewielkie kapelusze. Boczniak cytrynowy nadaje się do uprawy w domu.
  • Boczniak mikołajkowy – porasta rośliny z rodziny selerowatych. Ma gruby, mięsisty trzon i niewielki, brązowy kapelusz. Jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
  • Boczniak różowy – występuje w tropikalnym klimacie; do wytworzenia owocników potrzebuje wysokiej temperatury (ok. 20-30 st. C). Nieduże kapelusze mają różowawo-pomarańczowy kolor.
  • Boczniak łyżkowaty – w Polsce występuje rzadko i traktowany jest jako gatunek narażony na wymarcie. Przypomina nieco boczniaka ostrygowatego. Wytwarza jasne, kremowe kapelusze o średnicy ok. 5-12 cm z  podwiniętymi krawędziami, pożółkłymi na końcach.
  • Boczniak rowkowanotrzonowy – również narażony na wymarcie; pojawia się na martwych lub chorych drzewach. Kapelusze są jasne: białe lub płowożółte, na środku łukowate, a przy krawędziach wklęsłe.

Jak uprawiać boczniaka w domu?

Podobnie jak w przypadku uprawy roślin, kluczem do obficie owocującej hodowli jest zapewnienie boczniakom właściwych warunków, które zaspokoją ich potrzeby gatunkowe. Jak zacząć uprawiać boczniaki?

boczniak w balocie Boczniaki w domu można hodować na słomianych balotach Fot. 123RF/PICSELL

Amatorska uprawa boczniaka w domu jest łatwiejsza dzięki gotowym podłożom – balotom, na których wyrastają grzyby. Są to sprasowane bele słomy z przerośniętą grzybnią, umieszczone w specjalnych workach, które zapewniają jej właściwą cyrkulację powietrza. Kupić je można w centrach ogrodniczych i przez internet. Dzięki nim pierwsze zbiory przeprowadzać można już po ok. 3-4 tygodniach.  

Boczniak – warunki

Kostki zawierające grzybnię boczniaka ostrygowatowego najlepiej trzymać w chłodnych, nieogrzewanych miejscach, gdzie temperatura przeważnie utrzymuje się na poziomie 10-16 st. C. Może to być więc garaż, piwnica lub altana. W cieplejszych warunkach owocniki grzybów mogą się nie zawiązać lub będzie ich niewiele. Zapewnienie odpowiedniej temperatury to jedna z trudności w uprawie boczniaków ostrygowych latem. 

Boczniak — stanowisko

Hodowla grzybów nie wymaga żadnych doniczek czy pojemników. Baloty z grzybnią boczniaka wystarczy ułożyć na podłodze (okrytej dowolnym podłożem) w pomieszczeniu, gdzie będzie prowadzona uprawa. Miejsce powinno być osłonięte od przeciągu i bezpośredniego słońca. Perforowanej folii, w której znajduje się grzybnia, nie wolno nacinać, ani zdejmować. Jej zadaniem jest zapewnienie grzybom odpowiedniej wilgotności. 

Boczniak — uprawa w domu. Dostęp do światła

Na wczesnym etapie hodowli baloty z boczniakiem ostrygowatym nie potrzebują dużej ilości promieni słonecznych, można je trzymać nawet w ciemności. Dopływ świata o średnim natężeniu należy im zapewnić, gdy pojawiają się pierwsze zawiązki grzybów (widoczne będą czarne, maleńkie kapelusze). Powinny mieć do niego dostęp przez ok. 8-12 godzin ciągu doby.

Boczniak – podlewanie

Boczniaki dobrze czują się w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. Nie zaleca się jednak bezpośredniego podlewania kostek z grzybnią ani trzymania ich stale w wodzie – to może zahamować rozwój grzybów oraz spowodować porażenie chorobami bakteryjnymi. W przypadku uprawy w domu w pobliżu balotów warto umieścić naczynie z wodą, która będzie parować do powietrza, zwiększając jego wilgotność. Pamiętajmy jednak, że poza wilgocią boczniaki do dobrego wzrostu potrzebują dostępu świeżego powietrza – podniesiona zawartość CO2 w może negatywnie wpłynąć na ich wzrost. Hodowlę w zamkniętym pomieszczeniu należy regularnie wietrzyć.

Młode, ok. dwucentymetrowe boczniaki można delikatnie zraszać wodą. Grzyby nie powinny być jednak mokre. Jeśli dojdzie do przelania hodowli, należy ją wysuszyć w ciągu 2 godzin (np. wietrząc pomieszczenie).

Gdy słomiane podłoże przeschnie po paru zbiorach i stanie się lekkie, można zanurzyć je na ok. 2-5 godzin w miękkiej wodzie, by znów napęczniało. 

boczniaki hodowla w domu Hodowlę boczniaków można zacząć od samodzielnego zaszczepienia grzybni na pniu drzewa Fot. 123RF/PICSEL

Boczniak – szczepienie na pniu

Drugą, trudniejszą i bardziej pracochłonną metodą założenia hodowli grzybów jest samodzielne zaszczepienie grzybni boczniaka na pniu drzewa liściastego. Termin tego zabiegu przypada na okres od kwietnia do końca września. Aby zacząć uprawę, w pieniku wycina się głębokie otwory, w których następnie umieszcza się kołki z plechą i zabezpiecza się je woskiem pszczelim. Na koniec całość należy zawinąć w rozciągliwą folię. Tak przygotowane podłoże wymaga regularnego podlewania. Po ok. trzech miesiącach, gdy grzybnia przerośnie pień, uprawę wystawia się na działanie niskiej temperatury, by zainicjować owocowanie.

Boczniak – rozmnażanie

Kupioną w sklepie grzybnię można łatwo rozmnożyć – wystarczy wymieszać ją z ugotowaną pszenicą, przełożyć do plastikowych woreczków i schować do lodówki.

Boczniak — właściwości odżywcze

Boczniaki należą do jednych z bardziej wartościowych grzybów. Warto je jeść ze względu na bogaty skład i profil odżywczy. Mają niewiele kalorii, niski indeks glikemiczny, a w porównaniu do innych jadalnych gatunków – znacznie więcej białka. Są źródłem witamin z grupy B, witaminy D oraz minerałów takich jak: potas, cynk, selen, wapń. Zawarta w boczniakach lowastatyna obniża poziom cholesterolu we krwi. W diecie wegańskiej boczniaki traktowane są jako zamiennik dla flaków czy kurczaka. 

pieczarki Boczniaki i pieczarki to dwa różne grzyby. Różnią się smakiem, wyglądem i zawartością składników odżywczych Fot. 123RF/PICSEL

Boczniaki a pieczarki

Boczniaki i pieczarki to dwa różne rodzaje grzybów. Na masową skalę uprawiana jest pieczarka dwuzarodnikowa, która od boczniaka ostrygowatowego odróżnia się wyglądem, smakiem i zawartością składników odżywczych. Boczniaki są słodkawe i bardziej mięsiste. Pieczarki mają mniejsze kapelusze i niższe trzony. Owocniki przeważnie są białe lub szarawe. W zależności od wieku okazu blaszki są białawe, różowe i ciemnobrązowe. Przeczytaj, jak uprawiać pieczarki w domu. 

Redakcja Deccoria.pl

Grzyby na odporność. Nie chodzi o zwykłe pieczarki na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać boczniaka w domu. Smaczny grzyb z własnej hodowli"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.