Porady ogrodnicze

Jakie prace wykonać w ogrodzie w lutym?

Sezon zimowy to sezon odpoczynku od prac ogrodniczych? Nic bardziej mylnego. Dla ogrodników luty to pora zimowego cięcia niektórych drzew i krzewów oraz przygotowywania rozsad.

Jakie prace wykonać w ogrodzie w lutym?

Pielęgnacja roślin w domu

Kontynuujemy umiarkowane podlewanie zieleni domowej znajdującej się w stanie spoczynku (zasada ta nie dotyczy gatunków, których okres wegetacyjny przypada na miesiące zimowe). Rośliny podlewamy ok. raz na dwa tygodnie, tak by nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Liście delikatnie zwilżamy z użyciem atomizera i odkurzamy z zalegającego kurzu. Z końcem lutego możemy stopniowo zwiększać dawkę dostarczanej wody oraz zacząć przesadzać starsze okazy do nowych doniczek. Przeczytaj kompendium wiedzy o przesadzaniu roślin.

W tym miesiącu można rozpocząć również pędzenie cebulek wiosennych roślin: hiacyntów, krokusów, narcyzów, dzięki czemu w naszych domach szybciej zagości wiosna.

Pielęgnacja roślin zimujących

W drugiej połowie miesiąca zaczynamy przycinać starsze okazy, które na zimę znieśliśmy do chłodniejszych pomieszczeń w obrębie domu – fuksje, bugenwille, oleandry. Usuwamy wyschnięte liście i pędy, a te nowe skracamy o ok. 1/3 do połowy długości. Intensywniej podlewamy zimujące rośliny i delikatnie nawozimy je nawozem wieloskładnikowym, etapowo przenosimy je też w coraz cieplejsze miejsca, by adaptowały się do zmieniającej się temperatury.

Na przełomie lutego i marca przystępujemy do przygotowania sadzonek popularnych roślin balkonowych i tarasowych: fuksji, pelargonii, surfinii. Sadzonki ukorzeniamy w podłożu złożonym z torfu i piasku w temperaturze ok. 18-20 st C.

REKLAMA

Luty w sadzie i ogrodzie – jakie prace wykonać w tym miesiącu?

Jeśli styczeń był deszczowy, warto skontrolować pnie bielonych drzew i ewentualnie uzupełnić wymyte przez wodę wapno.

Kiedy ustąpią większe przymrozki, zabrać się możemy za przycinanie zarówno krzewów, jak i drzew iglastych (zastosowanych jako żywopłot), ozdobnych (kwitnących późną wiosną lub latem), jak również owocowych – chociaż w przypadku tej ostatniej grupy, cięcie zaleca się wstrzymanie z cięciem aż do kwietnia. Jako pierwsze przycinamy grusze i jabłonie, później agrest, malinę i porzeczkę. Żywopłoty z krzewów iglastych podcinamy w celach odmładzających, zanim pojawią się pąki. Gatunkom ozdobnym usuwamy suche, chore i rosnące do wnętrza krzewu pędy. Przycinania dokonuje się jedynie w słoneczne, bezmroźne i suche dni. Jeśli jednak zima dopisuje i obficie pada śnieg, pamiętajmy, by otrzepywać z niego gałęzie.

W trzeciej dekadzie miesiąca rozpoczynamy nawożenie krzewów ozdobnych nawozem wieloskładnikowym, a jeśli pogoda sprzyja, tzn. gleba nie jest przemarznięta i przeschnięta, możemy nasadzać krzewy liściaste. W tym czasie nasadza się również rośliny kiełkujące w niskich temperaturach – miłki, tojady.

REKLAMA

Wczesne odmiany warzyw

Odmiany wczesnych warzyw gruntowych na czas dużych mrozów, osłaniamy agrowłókniną. Już od połowy lutego przygotowujemy rozsady cebuli zwyczajnej, pora, selera, sałaty, kapusty oraz pomidorów, które później zostaną przepikowane do doniczek. Przeczytaj, jak uprawiać pomidory w domu. Luty to też czas wysiewu nasion na kiełki.

Trawnik

W lutym, na skutek dużych amplitud temperatur, na trawnikach tworzyć się mogą skorupy z zamarzniętego, topniejącego śniegu. Starajmy się również wówczas nie chodzić po murawie – może to doprowadzić do powstawania łysych placków gruntu nieporośniętego zielonymi źdźbłami. Koniecznie trzeba je rozbijać, dzięki czemu nie dopuścimy do rozwoju pleśni śniegowej na jego powierzchni. Jeśli śniegu przybywa, trzeba odgarniać go pod drzewa.

Zobacz więcej zdjęć

Oczko wodne

W lutym, tak jak w innych zimowych miesiącach nie możemy dopuścić do zamarznięcia tafli. Jeśli do tego dojdzie, odpompowujmy część wody lub wytnijmy przerębel.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.