Pielęgnacja roślin w domu
Kontynuujemy umiarkowane podlewanie zieleni domowej znajdującej się w stanie spoczynku (zasada ta nie dotyczy gatunków, których okres wegetacyjny przypada na miesiące zimowe). Rośliny podlewamy ok. raz na dwa tygodnie, tak by nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Liście delikatnie zwilżamy z użyciem atomizera i odkurzamy z zalegającego kurzu. Z końcem lutego możemy stopniowo zwiększać dawkę dostarczanej wody oraz zacząć przesadzać starsze okazy do nowych doniczek. Przeczytaj kompendium wiedzy o przesadzaniu roślin.
W tym miesiącu można rozpocząć również pędzenie cebulek wiosennych roślin: hiacyntów, krokusów, narcyzów, dzięki czemu w naszych domach szybciej zagości wiosna.
Pielęgnacja roślin zimujących
W drugiej połowie miesiąca zaczynamy przycinać starsze okazy, które na zimę znieśliśmy do chłodniejszych pomieszczeń w obrębie domu – fuksje, bugenwille, oleandry. Usuwamy wyschnięte liście i pędy, a te nowe skracamy o ok. 1/3 do połowy długości. Intensywniej podlewamy zimujące rośliny i delikatnie nawozimy je nawozem wieloskładnikowym, etapowo przenosimy je też w coraz cieplejsze miejsca, by adaptowały się do zmieniającej się temperatury.
Na przełomie lutego i marca przystępujemy do przygotowania sadzonek popularnych roślin balkonowych i tarasowych: fuksji, pelargonii, surfinii. Sadzonki ukorzeniamy w podłożu złożonym z torfu i piasku w temperaturze ok. 18-20 st C.