Porady ogrodnicze

Kalendarz księżycowy ogrodnika – luty 2019

Wydawałoby się, że do wiosny jeszcze daleko, tymczasem pozostało zaledwie 50 dni! Wraz z nadejściem lutego rozpoczyna się czas wysiewu i uprawy wielu roślin w szklarniach, inspektach, na rozsadnikach lub nawet w doniczkach na domowych parapetach. Dowiedz się, jakie warzywa, kwiaty oraz zioła możesz przygotować w nadchodzącym miesiącu do wysadzenia na stałe w swoim ogrodzie i zaplanuj pracę w oparciu o oddziaływanie grawitacji Księżyca na naturę.

REKLAMA

Biodynamika w służbie ogrodnictwu

Kalendarz księżycowy ogrodnika jest narzędziem bardzo pomocnym, gdyż pozwala rozeznać się, jakie dni będą odpowiednie do siania poszczególnych roślin, a w jakie dni najlepiej zaniechać pewnych czynności, gdyż mogą one negatywnie wpłynąć na rozwój nasion. Jego działanie opiera się na zasadach biodynamiki, nauki dostrzegającej wpływ oddziaływania Księżyca w poszczególnych fazach na rozwój roślin.

Ten naturalny satelita Ziemi jest drugim najważniejszym czynnikiem oddziaływującym na wegetację roślin, zaraz po pogodzie. Dzięki badaniom udało się bowiem dowieść, że w zależności od fazy Księżyca, niektóre grupy roślin rozwijają się lepiej.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Karo (@karointhegarden)

Dodatkowo Księżyc porusza się między znakami zodiaku. Wędrówka od jednego znaku do drugiego, choć nie zawsze tą samą trasą, trwa 52 godziny. W lutym 2019 roku nów przypadnie już na 4 lutego o godz. 22:04 i znajdzie się w znaku Wodnika. Natomiast pełnia w znaku Lwa będzie mieć miejsce 19 lutego o godz. 16:53. 

Fazy Księżyca:

Nów – cała tarcza Księżyca jest niewidoczna.
Druga faza (Młody Księżyc, Sierp) – widoczna jest prawa część tarczy Księżyca przypominająca rogala.
I kwadra – prawa połowa tarczy Księżyca jest widoczna.
Czwarta faza (Księżyc Garbaty) – większa część twarczy Księżyca jest widoczna.
Pełnia – cała tarcza Księżyca jest widoczna.
Szósta faza (Księżyc Garbaty) – większa część tarczy Księżyca jest widoczna.
III kwadra – lewa połowa tarczy Księżyca jest widoczna.
Ósma faza (Stary Księżyc, Sierp) – widoczna jest lewa część tarczy Księżyca przypominająca rogala.

Kalendarz na luty - fazy Księżyca. Fot. 123RF.com

REKLAMA
REKLAMA

Kalendarz księżycowy – co i kiedy?

Luty to najlepszy czas, aby rozpocząć uprawę roślin z rozsady. Oznacza to, że sadzimy nasiona, po czym pielęgnujemy sadzonki w szklarniach, inspektach lub na rozsadnikach, dopóki temperatura nie ociepli się i będzie można wsadzić je do gruntu na zewnątrz.

Pomyślmy zatem o przyszykowaniu miejsc dla: kapusty – białej i czerwonej, galicyjskiej, chińskiej, pekińskiej; sałaty, kalafiora, bakłażana, jarmużu, rukoli, gorczycy, soczewicy, brokułu, buraka ćwikłowego, cebuli, pora, bobu, kopru włoskiego, kalarepy, pietruszki, pomidorów, selera naciowego oraz korzeniowego. W lutym sadzimy także wczesne odmiany szpinaku, marchwi oraz rzodkiewki.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez sam macfarlane (@sammijt85)

Najlepszy czas na sianie roślin to dni wypadające między 14 i 25 lutego, czyli wtedy kiedy rozpoczyna się I oraz III kwadra Księżyca. Spośród tych 12 dni najbardziej pozytywne będą dwa: 20 oraz 21 lutego. Są to pierwsze dni po pełni Księżyca (19.02). Naturalny satelita ustawi się wówczas do znaku Panny. Rośliny takie jak: rukola, bazylia, bakłażan, sałata, gorczyca dobrze jest siać w drugiej połowie lutego. Wybierzcie dni takie jak: 16 i 17, kiedy Księżyc będzie garbaty i w znaku Raka.

Zobacz więcej zdjęć

Dla buraka ćwikłowego, marchewki, rzodkiewki, pietruszki czy selera korzeniowego zaplanujmy prace na 20, 21 lub 28 lutego (Księżyc w III kwadrze w znaku Koziorożca). W przypadku kalafiora, jarmużu i kapusty sianie powinno odbyć się na początku miesiąca, optymalnie: 6, 7 oraz 8 lutego (nów, a potem sierp Księżyca w znaku Ryb). Uprawa pomidorów niech rozpocznie się 10-11 lutego, gdy sierp Księżyca znajdzie się w znaku Barana, ewentualnie drugie podejście tuż przed pełnią Księżyca w znaku Raka i Lwa – 17-18 lutego.

Zobacz więcej zdjęć
REKLAMA
REKLAMA

Kwiaty i zioła

Kalendarz księżycowy ogrodnika wskazuje, że na wysiew kwiatów najbardziej odpowiednie będzie 10 dni lutego. Otrzymamy 3 szanse, aby jak najlepiej zadbać o rozwój naszych roślin ozdobnych. Pierwsza okazja przypadnie na 3, 4, 5 i 6 lutego, druga na 13-15 lutego, trzecia natomiast na 21-23 lutego. Wtedy Księżyc znajdować się będzie kolejno w znakach Wodnika, Ryb, Bliźniąt, Panny oraz Wagi. Ostróżka ogrodowa, chaber wielkogłówkowy, lobelia przylądkowa, petunia ogrodowa, dalia zmienna, żeniszek meksykański, heliotrop peruwiański, werbena ogrodowa czy lewkonia letnia to tylko niektóre z przykładów kwiatów, których wysiew odbywa się w lutym. Podane dni w kalendarzu księżycowym to również bardzo przyjazny czas dla rozwoju ziół takich jak: bazylia – pospolita, azjatycka; szałwia lekarska, rozmaryn oraz estragon.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez GROW Observatory (@growobservatory)

Zobacz więcej zdjęć

Iza Osiadły - Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz księżycowy ogrodnika – luty 2019"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.