Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika: Marzec w ogrodzie

W marcu rozpoczyna się nowy sezon ogrodowy. To najlepsza pora na przeprowadzenie w nim wielu prac. Przede wszystkim  robimy dokładny przegląd naszego zieleńca. Sprawdzamy, jak przebiegło zimowanie roślin, zwracając szczególną uwagę na młode nasadzenia. Kolejny krok to pierwsze, wiosenne porządki.

Kalendarz ogrodnika: Marzec w ogrodzie
REKLAMA

W marcowym ogrodzie należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak: przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych oraz prześwietlenie drzew pestkowych. Można zadbac również o krzewy jagodowe takie jak porzeczki, agrest czy jagoda kamczacka. Usuwamy stare pędy malin - najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych. Przycinamy żywopłoty i krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, tawuła japońska, hortensjeczy powojniki. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost.

Przeczytaj również: Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych


Fot.123RF.com

Trawnik na wiosnę

Powierzchnię trawnika oczyszczamy ze śmieci, liści, patyków oraz suchej trawy. Najlepiej posłużyć się grabiami wachlarzowymi. Nieodzownym w tym okresie są zabiegi aeracji oraz wertykulacji. Pamiętajmy o zasypywaniu i wyrównywaniu kretowisk, dociskaniu kęp traw oraz wyrównywaniu ich powierzchni. Nawożenie trawnika wykonujemy za pomocą specjalnych nawozów lub azofoski, mocznika lub soli amonowej. Kiedy mamy już pewność ustąpienia przymrozków, wówczas na wyrównanej powierzchni darni wysiewamy nasiona trawy.

Przeczytaj również: Wiosenna regeneracja trawnika


Fot.123RF.com

Co sadzimy w marcu?

W tym miesiącu można zacząć sadzenie większości drzew i krzewów liściastych i owocowych. Z drzew liściastych sadzimy głównie: buki, brzozy, dęby, graby, robinie. Sadzimy drzewa owocowe takie jak morele i brzoskwinie oraz wrażliwsze na mrozy iglaki. Z krzewów sadzimy między innymi: piwonie, magnolie, wawrzynki oraz krzewy owocowe: maliny i jeżyny. W sprzyjającej pogodzie można nawet sadzić krzewy róż, jednak przycinamy je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia, zawsze w kwietniu. Przygotowujemy miejsca pod nowe nasadzenia, możemy wysadzić do gruntu czosnek, cebulę dymkę oraz byliny.

Zobacz więcej zdjęć

Pod koniec marca można wysiać wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody np. nagietek, chaber, ślazówka lub mak polny. Z warzyw i ziół siejemy te odporne na niższą temperaturę jak groch, bób, rzodkiewka, pietruszka, pasternak, marchew czy szpinak. Grządki z nasionami przykrywamy włókniną, by chronić wchody przed zimnem i przymrozkami.

Przeczytaj również: Jakie kwiaty siejemy w marcu?

Pora także przeflancować siewki kwiatów dwuletnich jak np. stokrotki, niezapominajki, bratki. Można także, wysiać do pojemników i inspektów np. nasturcję, tytoń ozdobny, żeniszek, szałwię, cynię, letnie astry oraz, jeśli chcemy się cieszyć własną rozsadą, nasiona warzyw ciepłolubnych.

W domu

To idealny czas na przycięcie roślin tarasowych i balkonowych, które zimowały w domu:  fuksje, pelargonie nad 3-5 pąkiem, przy okazji usuwamy stare liście i skracamy korzenie. Przenosimy je do świeżej ziemi. Tak odmłodzone, będą miały zwarty pokrój i obficie zakwitną. Zaczynamy częściej je zraszać i podlewać tak jak pozostałą zieleń pokojową. Kaktusy podlewamy ciepłą, ale nie gorącą wodą, która rozgrzeje korzenie, ustawiamy je w jak najjaśniejszym miejscu. W marcu można rozmnażać i uzyskać sadzonki np. diffenbachi, zielistki, sansewerii, koleusa.

Zobacz koniecznie!  Te rośliny to balkonowy hit na wiosnę

Zobacz więcej zdjęć

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Formowanie iglaków. Zdradzamy tajemnice ich przycinania

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika: Marzec w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.