Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kary za wycinanie drzew bez pozwolenia (tabela opłat)

Ponieważ w sierpniu tego roku zmieniły się przepisy dotyczące pozwoleń na wycinkę drzew i krzewów, zmianie uległy również stawki opłat, a co za tym idzie również kary za wycięcie drzew bez odpowiedniego pozwolenia.
Kary za wycinanie drzew bez pozwolenia (tabela opłat)

Jakie kary grożą za wycięcie drzewa bez pozwolenia oraz w jakich przypadkach możliwe jest jej umorzenie? Kiedy chcemy usunąć drzewo, które rośnie na terenie naszej działki, powinniśmy po pierwsze: sprawdzić jakie to dokładnie drzewo (możliwe, że znajduje się ono w grupie drzew, na które nie potrzebujemy zezwolenia), odnieść się do atulanych przepisów i zweryfikować czy na jego usunięcie potrzebne nam pozwolenie, czy też nie (jeżeli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, należy zgłosić odpowiednią prośbę do urzędu miasta).

                    Te drzewa możesz wyciąć bez zezwolenia. Kliknij!

Wyciąłem bez zezwolenia, co teraz?
Jak mawia klasyk: ”niewiedza nie zwalnia nas z odpowiedzialności”. Co więcej, niewiedza w tym przypadku grozi dużymi karami pieniężanami. Na podstawie obowiązujących art. 88 i 89 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) możemy dowiedzieć się, jakie obowiązują kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Karę pieniężną wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Uwaga! Nie unikniemy kary pieniężnej także, gdy zniszczymy drzewa lub krzewy poprzez niewłaściwą ich pielęgnację, wykonywanie robót ziemnych oraz w przypadku zastosowania środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności.

Ile zapłacimy?
Jeżeli wytniesz drzewo bez odpowiedniego zezwolenia, grozi ci kara stanowiąca trzykrotną opłatę za usunięcie drzew lub krzewów (taka opłata ustalana jest na podstawie stawek obowiązujących na dany rok  przez Ministra Środowiska).
Za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami zapłacimy 255,78 zł. Koszty związane z wycinką drzew naliczane są według obwodu pnia na wysokości 130 cm, bierze się również pod uwagę konkretny gatunek drzewa.

Aktualne maksymalne opłaty w 2015 r. za usuwanie drzew, dotyczą 1 cm obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm:
•    Do 25 cm - 345,30 zł
•    Od 26 cm do 50 cm - 524,36 zł
•    Od 51 cm do 100 cm - 818,52 zł
•    Od 101 cm do 200 cm - 1278,96 zł
•    Od 201 cm do 300 cm - 1918,42 zł
•    Od 301 cm do 500 cm - 2685,78 zł
•    Od 501 cm do 700 cm - 3453,15 zł
•    Powyżej 700 cm - 4476,33 zł


W przypadku poszczególnych  gatunków opłaty rozkładają się następująco (za 1 cm obwodu pnia  mierzonego na wysokości 130 cm):
- Topola, olsza, klon jesionolistny, wierzba, czeremcha amerykańska, grochodrzew - 13,84 zł
- Kasztanowiec, morwa, jesion amerykański, czeremcha zwyczajna, świerk pospolity, sosna zwyczajna, daglezja, modrzew, brzoza brodawkowata, brzoza omszona- 37,63 zł
- Dąb, buk, grab, lipa, choina, iglicznia, głóg - forma drzewiasta, jarząb, jesion wyniosły, klon z wyjątkiem klonu jesionolistnego, gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza, jodła pospolita, świerk, sosna, żywotnik (wszystkie gatunki), platan klonolistny, wiąz, cyprysik - 91,54 zł
  -Jodła, tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik, bożodrzew - 345,30 zł

Przykład obliczenia kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia
Aktualna opłata na 2015 rok za usunięcie drzewa dębu, którego pień na wysokości 130 cm wynosi 20 cm to 1 830,80 zł, a kara jest trzykrotnością tej opłaty. Jeżeli zatem wyciąłeś bez pozwolenia drzewo tego gatunku, kara, jaka ci grozi to: 5492,40 zł.

Umorzenie opłaty? To możliwe!
Tak jak opłata za pozwolenie i kara za wycinkę bez niego może zostać umorzona. Od dnia wydania zezwolenia na wycinkę mamy 3 lata na posadzenie nowych drzew i krzewów (w zastępstwie za te wycięte). Jeżeli po upływie tego czasu, na naszej działce nie pojawiły się nowe nasadzenia lub rośliny z przyczyn zależnych od nas nie przyjęły się, musimy liczyć się z uiszczeniem opłaty. Mamy również prawo do złożenia wniosku o rozłożenie płatności na raty lub przesunięcie terminu płatności (jednak na okres nie dłuższy niż wspomniane wcześniej 3 lata). Kara za usunięcie drzewa bez zezwolenia może również zostać umorzona  po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o odroczeniu kary. Najpierw jednak urzędnik musi  zachowanie żywotności nowo posadzonych drzewa albo odtworzeniu korony drzewa.

Opłaty za legalne wycięcie drzewa wydają się bardzo wysokie, porównując je jednak z kosztami kary za wycinkę bez pozwolenia, po prostu nie opłaca się zatem ryzykować nielegalnej wycinki drzew.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Zioła na dobry nastrój i nie tylko!

Cudowna moc pigwy

Jak sprzątać za pomocą ziół

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie

JESIENNE DEKORACJE Z DYNII


KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

TĘCZOWY EUKALIPTUS. KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.