Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Leczniczy oprysk na parcha jabłoni. Soczyste owoce i zdrowe drzewo

Parch jabłoni to jedna z częstszych chorób występujących w polskich sadach. Wbrew nazwie, może dotyczyć również grusz czy głogu. Patogen szybko się rozprzestrzenia i sprawia, że duża część zbiorów nie nadaje się do spożycia. Parcha jabłoni zwalczy leczniczy oprysk z innych roślin. Dzięki temu jesienią zbierzesz zdrowe owoce.  

Leczniczy oprysk na parcha jabłoni. Soczyste owoce i zdrowe drzewo
Parch jabłoni to choroba grzybowa. Jak chronić drzewa ? Fot. Olko1975/CanvaPro

Spis treści: 

Parch jabłoni - objawy 

Parch jabłoni to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb o nazwie Venturia inaequalis. Jego zarodniki wiosną przenoszą się nawet na odległość kilkuset metrów, zagrażają więc całemu ogrodowi. Grzyb atakuje wszystkie niezdrewniałe części rośliny: liście, młode pędy, kwiaty i owoce.  

Widocznym objawem parcha jabłoni są oliwkowe plamy na liściach. Są one pokryte delikatnym nalotem, który nie jest niczym innym, jak grzybnią. Początkowo plamki wyglądają niewinnie, z czasem rozlewają się ze sobą i łączą, powodując najpierw deformację, a z czasem wykruszanie się liści. W ten sposób grzyb uniemożliwia roślinie rozwój, ponieważ to dzięki liściom może ona przeprowadzać procesy fotosyntezy.  

Objawy parcha jabłoni widoczne są również na owocach, początkowo w formie ciemnych plamek. Zaatakowana przez grzyb roślina uruchamia procesy obronne, tworząc korkową warstwę na coraz większych plamach na owocach. Z czasem rozlane plamy wyglądają jak małe, czarne strupki. Często możemy je zaobserwować na owocach w opuszczonych sadach. Takie jabłka nie nadają się do jedzenia.  

Przeczytaj również: Parch jabłoni zaraz zaatakuje. Jak ochronić drzewka owocowe – naturalne sposoby na parcha jabłoni

Co sprzyja rozwojowi parcha jabłoni?  

Wszystkie grzyby kochają wilgoć, ciepło i ciemności. Dlatego rozwojowi parcha jabłoni sprzyja wilgotna wiosna, pochmurna wiosna, kiedy robi się już coraz cieplej. Zarodniki chorobotwórczego grzyba kiełkują pod wpływem wilgoci i ciepła. Padające deszcze powodują uwolnienie zarodników z owocników, a wiatr przenosi je na odległość nawet kilkuset metrów. To sprawia, że nawet jeśli wyjątkowo dbasz o swoje jabłonie, groźna choroba może zostać przywiana od sąsiada. Zła wiadomość jest taka, że parch jabłoni jest przystosowany do przetrwania niskich temperatur. Może przezimować w liściach i uderzyć wiosną, kiedy nadarzą się odpowiednie warunki. 

Zaatakowana przez grzyb jabłoń uruchamia procesy obronne, tworząc korkową warstwę na coraz większych plamach na owocach. Fot. AGEphotography/CanvaPro

Jak zapobiegać parchowi jabłoni? 

Znając warunki, w jakich najlepiej rozwija się parch jabłoni, można mu skutecznie zapobiegać. Nie mamy wprawdzie wpływu na deszcze, wiatry i temperatury, ale możemy postawić na odpowiednią pielęgnację. Bardzo ważne jest dokonywanie cięć, dzięki czemu w koronach utrzyma się lepsza cyrkulacja powietrza. To sprawi, że zmoczone deszczem liście szybko wyschną. Odpowiednie cięcie pozwoli promieniom słonecznym też dostać się do miejsc trudno dostępnych, a choroby grzybowe źle radzą sobie na słońcu. Po każdym użyciu nożyc lub sekatora zdezynfekuj dokładnie narzędzia, by nie przenosić chorób między roślinami.  

Dobrą praktyką jest również utrzymywanie porządku w ogrodzie. Jesienią wszystkie liście warto wygrabić, zwłaszcza jeśli drzewa w ciągu roku chorowały. Zapobiegnie to wiosennej inwazji parcha jabłoni, który w liściach potrafi przetrwać całą zimę. Jeśli drzewa były zainfekowane, ich liści nie należy wyrzucać na kompost. Tam również patogeny mogą przetrwać zimę. Najlepiej wynieść je poza ogród i wyrzucić do pojemnika z odpadami bio. Warto również sadzić w ogrodzie odmiany odporne na parcha jabłoni, takie jak 'Topaz', 'Rubinola',  'Antonówka', 'Alkmene' czy 'Florina’' W przyrodzie często jednak jest coś za coś: odmiany odporne na parcha jabłoni są bardziej wrażliwe na inne choroby.  

Przeczytaj również: Jedna z najgroźniejszych chorób pojawiających się na jabłoniach. Jak zwalczać parch jabłoni?

Ochrona przed parchem jabłoni - naturalny oprysk z chrzanu 

Parch jabłoni jest trudny do zwalczenia. Wszelkie działania w tym kierunku warto ustalić z sąsiadami i je zsynchronizować. Chodzi o duże odległości, na jakie zarodniki mogą się przenosić. Może się zdarzyć, że pokonasz chorobę na własnej działce, a wiatr od przyniesie ją znów od sąsiada. Skutecznym środkiem ochrony przed parchem jabłoni jest naturalny oprysk z chrzanu i wrotyczu. Sposób jego przygotowania jest dość prosty:  

  • 50 gramów chrzanu pokrój na drobne kawałki. Dodaj do nich 50 gramów wrotyczu i całość zalej litrem wrzącej wody w słoiku; 
  • słoik zakręć i odstaw miksturę w ciepłe i ciemne miejsce na dobę; 
  • kiedy miną 24 godziny, przelej całość do garnka i doprowadź do wrzenia. Odstaw do ostygnięcia na pół godziny;  
  • odcedź miksturę z pozostałości chrzanu i wrotyczu. Wymieszaj ją z wodą w proporcji jedna część wywaru na pięć części wody. Spryskuj całe drzewa raz w tygodniu; 
  • opryski wykonuj w pogodny, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Zabieg powtórz zawsze po opadach.  

Oprysk z chrzanu i wrotyczu chroni przed parchem jabłoni, ponieważ ma właściwości grzybobójcze. Zniszczy więc w zarodku grzyba, który wywołuje chorobę, przy okazji działając również antybakteryjnie. Wrotycz dodatkowo odstraszy szkodniki z ogrodu.  

Źródło: deccoria.pl,

Przeczytaj również:

Prawidłowa pielęgnacja winorośli w lipcu. Będzie dużo zdrowych i słodkich owoców

Co zrobić z odpadami zielonymi, gdy kompost się przepełni? Możesz wykorzystać je do pomidorów

Surfinia obsypie się morzem kwiatów. Prosta odżywka pobudzi nawet te opadające i przyschnięte

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.