Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Naturalne sposoby na chwasty. Warto wypróbować, zanim sięgniesz po chemię

Chwasty w ogrodzie to nieprzyjemna codzienność każdego, kto kocha uprawiać rośliny. Jeżeli zależy ci na estetycznym, zdrowym ogrodzie, niestety pozostaje ci się pogodzić z jego regularną pielęgnacją. Poznaj naturalne sposoby na chwasty, które są równie skuteczne jak ich chemiczne odpowiedniki. Jak je przygotować i stosować w ogrodzie i przed domem? Podpowiadamy. 

 

Naturalne sposoby na chwasty. Warto wypróbować, zanim sięgniesz po chemię
Jak pozbyć się chwastów, nie niszcząc roślin? Są na to naturalne naturalne, sprawdzone metody. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak pozbyć się chwastów z ogrodu?

Istnieją dwa sposoby na pozbycie się chwastów z ogrodu – pielenie oraz opryski. Czym się od siebie różnią? Który z nich jest bardziej skuteczny? Ekologiczne sposoby walki z chwastami są zawsze bezpieczniejsze i lepsze dla naszych upraw.  

Pielenie, które polega na ręcznym usuwaniu chwastów, ma jednak sporo wad. Główną jego wadą jest ogrom pracy oraz wysiłku, jaki trzeba włożyć w usunięcie chwastów. Nie wystarczy jedynie raz w ciągu roku przeprowadzić mechaniczną operację odchwaszczania. Ręcznie wyrywane chwasty lubią szybko odrastać z korzenia, dlatego podobną procedurę trzeba często powtarzać od samego początku.  

Podczas ręcznej walki z chwastami istnieje ryzyko uszkodzenia roślin dookoła, przy zbyt gwałtownym wyrywaniu z ziemi. Regularność pielenia powinna wynosić kilka dni w tygodniu, a nie każdy będzie miał chęć i środki na to, by przeprowadzać je w tak krótkich odstępach czasu.  

Drugim sposobem na pozbycie się chwastów z ogrodu jest ich oprysk. Chemiczne środki na chwasty są skuteczne, ale powodują wiele problemów, a także mogą osłabić delikatne rośliny. Co więcej, wdychanie chemicznych oparów z oprysków działa drażniąco na układ oddechowy i pokarmowy, dlatego koniecznie trzeba je wykonywać z zabezpieczeniem – specjalnymi okularami oraz maseczką.  

Czy naturalne odpowiedniki oprysków chemicznych są równie skuteczne? Jak się okazuje, istnieją bardziej ekologiczne sposoby oprysku roślin. 

Przeczytaj również: Domowy środek na chwasty – naturalne sposoby na chwasty w ogrodzie i na kostce brukowej

Naturalne opryski na chwasty

Naturalne opryski na chwasty stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników ekologicznych rozwiązań do walki z chwastami. Poznaj siedem sposobów na to, by chwasty zniknęły z twojego ogrodu w naturalny sposób.

  • Oprysk chwastów rozcieńczonym octem 

Opryskanie chwastów rosnących w zagłębieniach chodnikowych lub na żwirowych ścieżkach da znakomite efekty! W tym celu wymieszaj ocet spirytusowy z wodą w proporcji 2:1. Ocet spirytusowy ma dużą kwasowość, co skutecznie wpływa na pozbycie się chwastów z ogrodu. Ze względu na swoje silne właściwości oprysku z octu nie zaleca się wykonywać na uprawach, gdyż może je uszkodzić.  

Kiedy najlepiej stosować oprysk octowy? Wiosną, gdy chwasty jeszcze nie zdążą zakwitnąć. Są wtedy mniej odporne na silne działanie kwasu, dlatego dużo łatwiej je zniszczyć za pomocą roztworu octowego. Jeśli zdecydujesz się zaryzykować i opryskać octem chwasty znajdujące się na rabatach, pamiętaj, by nie dostał się on na rośliny uprawne. Opryskanie krawężników i chodników octem odstraszy też dzikie koty, które nie przepadają za jego zapachem. 

Przeczytaj również: Na chwasty, mszyce, mrówki i ślimaki. Zastosowania octu w ogrodzie. Jak zrobić oprysk z octu?

 Jak ocet sprawdza się w ogrodzie? Fot. 123RF/PICSEL

  • Oprysk chwastów roztworem wodnym z dodatkiem soli kuchennej 

Sól kuchenna w roztworze 1:3 (jedna porcja soli na trzy porcje wody) to sprawdzony sposób na chwasty zasiedlające szczeliny chodników i krawężniki. Sypiemy sól kuchenną bezpośrednio na liście chwastów, a następnie spryskujemy je wodą. Korzenie chwastów po trzech dniach od aplikacji soli powinny uschnąć. Tak przygotowaną mieszankę

  • Oprysk chwastów roztworem sody oczyszczonej 

Posypywanie chwastów w szczelinach sodą oczyszczoną to kolejny sposób na oczyszczenie krawężników i płyt chodnikowych z niechcianych gości. Soda oczyszczona szczególnie silnie działa na mniszka lekarskiego, który szczególnie upodobał sobie przerwy pomiędzy płytkami chodnikowymi. Już po 24 godzinach od takiego oprysku roślina uschnie. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg wczesną wiosną. Sodę oczyszczoną można także rozcieńczyć wodą.  

  • Oprysk chwastów wybielaczem do tkanin 

Naturalny wybielacz do tkanin poradzi sobie zarówno z chwastami, jak i z ich nasionami znajdującymi się w glebie. Po kilku dniach od wykonania takiego oprysku spalone chwasty z łatwością wyrwiesz z ziemi.  

Jak stosować opryski na chwasty, żeby nie zniszczyć roślin? Zarówno sól kuchenna, jak i ocet spirytusowy, soda oczyszczona czy wybielacz są inwazyjnymi środkami, które wnikają w glebę. W efekcie może na niej już nic nie wyrosnąć. Warto zatem opryskiwać te chwasty, które rosną na chodnikach, podjazdach i tarasach. 

  • Oprysk chwastów roztworem alkoholowym 

Jak działa alkohol w kontakcie z liśćmi chwastów? Rozkłada warstwę woskową, która zabezpiecza liście przed nadmiarem promieni słonecznych. Tak opryskane rośliny z łatwością ulegną poparzeniom słonecznym i będzie można je łatwo usunąć. 

Oprysk chwastów alkoholem najlepiej przeprowadzić w ciepły, suchy oraz słoneczny dzień w proporcjach: 30 ml spirytusu lub wódki, dwie szklanki wody i kilka kropel mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Tak przygotowany roztwór zadziała nawet na chwasty rosnące w zacienionych miejscach. 

Przeczytaj również: Oprysk z drożdży na róże. Stosuj profilaktycznie, a mszyce będą omijać krzaki róż

Opryski nie działają? Wypróbuj ściółkowanie i podlewanie wodą

Gdy opryski nie są skuteczne lub boisz się o swoje rośliny uprawne, wypróbuj metodę zwalczania chwastów zwaną ściółkowaniem. Polega ona na tym, że odcina się chwastom dostęp do światła i tlenu, układając wokół rabat warstwy izolacyjnej z gazet, tektury, a nawet ze starych, zniszczonych dywanów. Dzięki temu nasiona nie będą kwitnąć, a rośliny uschną z braku możliwości przeprowadzenia fotosyntezy.  

Papierową ściółkę układamy warstwowo na kształt dachówek w miejscach, w których chcemy pozbyć się chwastów. Tak przygotowany papier posypujemy 7-centymetrową warstwą kory.  

Jeśli masz stary i zniszczony dywan, możesz go rozłożyć na ziemi. Po miesiącu w prosty sposób wykopiesz chwasty z ziemi znajdującej się pod dywanem. 

Woda po gotowanych ziemniakach

Ten sposób na chwasty stosowały w ogrodach nasze babcie. Nie ma nic lepszego na uciążliwe mlecze, skrzyp i inne szkodliwe rośliny, jak woda po gotowanych ziemiankach. Co ważne, należy ją stosować tuż po zdjęciu z ognia. Chwasty zalewamy wrzątkiem, a roślina, która stwarza problemy na trawniku czy kostce brukowej zostanie poparzona i zacznie obumierać. Dodatkowo, skrobia zawarta w ziemniakach zatyka pory w liściach, a to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby chwasty miały odrosnąć. Po takim zabiegu nie mają szans. Gdy wykonujemy ten zabieg na trawniku lub w pobliżu innych roślin, trzeba pamiętać, by wrzącą wodę z ziemniaków lać tylko po chwaście. 

Przeczytaj również: Ściółkowanie słomą – jak to dobrze robić? Zalety i wady ściółkowania słomą

Jak stosować naturalne opryski na chwasty?  

Opryski tego typu należy stosować przede wszystkim zgodnie z ich przeznaczeniem. Większość z nich ma silne działanie, które może objąć swoim zasięgiem także zdrowe rośliny. Spowoduje to ich zniszczenie. Naturalne środki na chwasty najczęściej wykorzystuje się do wytępienia najbardziej uciążliwych gatunków, np. mniszka lekarskiego.  

Zanim przystąpisz do oprysków chwastów w twoim ogrodzie, upewnij się, że przygotowałeś roztwory zgodnie z zaleceniami, a także zabezpieczyłeś inne rośliny przed niefortunnym działaniem. Przy wykonywaniu oprysków z octu spirytusowego i soli czy z sody oczyszczonej z pewnością warto zabezpieczyć dłonie przed niechcianymi podrażnieniami. Choć te środki są w pełni naturalne, mogą działać drażniąco w dłuższym kontakcie ze skórą.  

Stosuj opryski na chwasty zawsze wtedy, gdy są jeszcze niewielkie. Duże okazy stają się znacznie bardziej odporne na uszkodzenia – trudniej będzie je również usunąć ręcznie, jeśli zawiążą silne korzenie.  

Walka z niechcianymi roślinami w ogrodzie jest nieprzyjemna, ale dzięki wiedzy, jak stosować naturalne opryski na chwasty, możesz ją wygrać! Pamiętaj, że wymienione w tym poradniku zabiegi powtarza się na jak najwcześniejszym etapie odrastania usuniętych wcześniej chwastów. Niektóre opryski skutecznie działają też na nasiona, co dodatkowo opóźni konieczność ponownej interwencji. 

Przeczytaj również: Oprysk olejem parafinowym. Jakie rośliny warto pryskać parafiną i kiedy najlepiej to zrobić? 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.