Porady ogrodnicze

Ogród budzi się do życia! Jak pielęgnować ogród wiosną?

Wiosna to najpiękniejszy, ale i zarazem najbardziej pracochłonny okres dla ogrodników. To czas rozkwitu większości krzewów, roślin cebulowych i drzew owocowych. W marcu do życia budzą się krokusy, prymulki, przebiśniegi i forsycja. Jeżeli pogoda będzie sprzyjać, powitają nas również szafirki i dzikie odmiany tulipanów. W kwietniu pojawiają się żonkile, narcyzy, szachownice. Zaczynają również rozkwitać cudowne magnolie. W maju możemy cieszyć się tulipanami, azaliami, rododendronami, a także nowalijkami i pięknie pachnącym bzem.
Ogród budzi się do życia! Jak pielęgnować ogród wiosną?
REKLAMA

Prace jakie powinniśmy wykonać to: zgrabienie resztek z trawnika po zimie (liści, kłączy, suchej trawy), dodatkowo rośliny, które tego wymagają nawozimy, należy również przekopać grządki i wysiać kwiaty, które będą kwitły w okresie letnim, sadzimy i przycinamy krzewy owocowe (najlepiej w marcu).

 

Fot. Wiosenne prace ogrodowe

W kwietniu możemy sadzić takie krzewy kwitnące jak: róże oraz wszystkie zimozielone krzewy iglaste. Z kwiatów wysiewamy: nasturcje, słoneczniki, nagietkiaksamitki i fasolę ozdobną.

OGRODY POLAKÓW >>

W maju, w dalszym ciągu możemy sadzić iglaki, jest to również najlepsza pora na wprowadzenie różaneczników. Dobrze jest zakupić odmiany, które już kwitną. Przede wszystkim będziemy mogli od razu cieszyć się pięknymi kwiatami a ponadto będziemy mieli pewność, że krzew zakwitnie w przyszłym roku i to właśnie w takim kolorze jak sobie zaplanowaliśmy. Kiedy bez przekwitnie należy ściąć jego kwiatostany, szpecą one roślinę i dodatkowo niepotrzebnie go osłabiają. 


Autor: ASIAs78 Fot. Kwiat różanecznika

Na wiosnę tępimy również wszystkie chwasty, które mogą być trudne do usunięcia, kiedy zaczną się rozsiewać.
 

Ponadto w marcu, kiedy rozpoczyna się nowy sezon sadzimy krzewy ozdobne, które zrzucają liście oraz krzewy owocowe takie jak maliny czy jeżyny. Z drzew owocowych sadzimy brzoskwinie i morele.


Autor: gocha77 Fot. Jeżynimaliny
 
                                  MALINOWY CHRUŚNIAK - ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ
 
Zaraz po ustąpieniu mrozów, zdejmujemy warstwy ochronne z miejsc gdzie znajdują się rośliny cebulowe, jak również ze wszystkich osłoniętych krzewów. W marcu wysadzamy też lilie oraz rozpoczynamy dzielenie starszych roślin. To również dobra pora na wysadzanie bylin. Nie zapomnijmy również o przeprowadzaniu takich zabiegów jak przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych oraz prześwietlanie drzew pestkowych. Pod innymi drzewami i krzewami jak również na grządkach kwiatowych, będzie warto rozłożyć warstwę kompostu. Glebę na grządkach spulchniamy za pomocą specjalnych wideł ogrodniczych, konieczne będzie nawiezienie trawnika.
 
Kwiecień jest najlepszym momentem na rozpoczęcie wiosennych porządków. Rozpoczynamy przycinanie róż, tak aby najwyższe oko pędu skierowane było na zewnątrz

Nie zapomnijmy również o pielęgnacji oczka wodnego. Zbiorniki z których spuściliśmy wodę na zimę, należy dokładnie wyczyścić i przygotować do kolejnego napełnienia. Ważne, aby przed napełnieniem sprawdzić jego szczelność. Większość ubytków, możemy naprawić wykorzystując materiały, które są dostosowane do tych tworzyw z których wykonane jest nasze oczko.


Fot. Czyszczenie oczka wodnego

Rośliny, które zimowały w wodzie
, będą wymagać odpowiednich zabiegów sanitarnych. Po pierwsze usuwamy wszystkie obumarłe pędy.  Rośliny, które rosną w pojemnikach wyjmujemy i nieco przerzedzamy. Fragmenty,  które zostały po podziale możemy posadzić w kolejnym koszu i umieścić w oczku.  Wiosną, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością silnie świecącego słońca, jak również kiedy obok oczka nie znajduje się żadne drzewo, które osłaniałoby taflę wody, może dojść do jej nadmiernego przegrzewania i pojawienia się glonów. Aby temu zapobiec, należy systematycznie usuwać obumarłe resztki pokarmu ryb oraz obumarłych części roślin. 

Kwiaty cebulowe. Kiedy sadzić, aby cieszyły nas przez cały rok? >>

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród budzi się do życia! Jak pielęgnować ogród wiosną?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.